Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία_Ηχοσυστήματος


nickpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Πέρασα φέτος φοιτητης και στο σαλόνι του διαμερίσματός μου θέλω να βάλω ηχεία σε διάφορες θέσεις, έτσι ώστε να ακούγεται "στερεοφωνικά" (το λέω σωστά;;) ο ήχος.

 

Παλιά, όταν εμενα με τους δικούς μου, είχα αγοράσει δύο ηχεία για pc, το ένα είχε και έναν μικρό ενισχυτή, με καλώδιο με καρφί μικρό για συνδεση. τα άνοιξα και συνέδεσσα παράλληλα άλλα 4 ηχεία( 2 στο left, 2 στο right)...

 

Θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο όμως θέλω να κατασκευάσω εγώ ενισχυτή, και να συνδέσω τα ηχεία ( 6 στον αριθμό, νομίζω, χωρίς να ξέρω ποια θα είναι subwoofers κτλ. Βασικά τι στο ... ειναι τα woofers, subwoofers etc???).

 

 

Θέλω να καλύψω ένα χώρο 20 τ.μ.

Πόσα watt ενισχυτή θα φτιάχνατε;;

 

Υ.Γ. Και τα ηχεία θα τα κάνω μόνος μου, εννοείται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις τι είναι τα woofer και τα subwoofer και θες να φτιάξεις μόνος σου ηχεία (άντε πες κάτι θα βγάλεις αλλά) και ενισχυτή για να τα οδηγήσεις, αστο καλύτερα.

Πάρε ένα έτοιμο home cinema συστηματάκι με κανα 200άρι και κάνε τη δουλειά σου. Να είσαι σίγουρος λιγότερα λεφτά θα σου κοστίσει και θα ακούγεται καλύτερα.

Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το DIY στην κατασκευή ηχείων και ενισχυτών έχεις πολύ ψωμί να φας και θελει μπόλικες γνώσεις που δεν αποκτούνται εύκολα εν μια νυκτί.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις τι είναι τα woofer και τα subwoofer και θες να φτιάξεις μόνος σου ηχεία (άντε πες κάτι θα βγάλεις αλλά) και ενισχυτή για να τα οδηγήσεις, αστο καλύτερα.

Πάρε ένα έτοιμο home cinema συστηματάκι με κανα 200άρι και κάνε τη δουλειά σου. Να είσαι σίγουρος λιγότερα λεφτά θα σου κοστίσει και θα ακούγεται καλύτερα.

Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το DIY στην κατασκευή ηχείων και ενισχυτών έχεις πολύ ψωμί να φας και θελει μπόλικες γνώσεις που δεν αποκτούνται εύκολα εν μια νυκτί.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν...αρχισε το διάβασμα...

 

1. πρώτα στο youtube

2. google

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Loudspeaker_Design_Cookbook

 

και για οτι θελεις εδω είμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον εχω πολύ ψωμί ακόμη,

περιμένω απο τους ειδικούς να προτεινουν το κατάλληλο αλευρι ή καλύτερα, τα κατάλληλα σιτηρά, έτσι ώστε να γίνει το ψωμί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα 1 αυτοενισχυόμενο monitor 8" και του χρονου θα αγοραζα αλλο ενα.

 

οσο για το χωρο και τα watt, ειναι εντελως υποκειμενικο, οι κουφοι βαζουν στα αυτοκινητα 10.000W, -για να κουφανουν στα σιγουρα- αλλοι αγοραζουν λαμπατους στα 6 και ηχεια στα 92, αλλοι ειναι χαρουμενοι με ενα ραδιοφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον εχω πολύ ψωμί ακόμη, περιμένω απο τους ειδικούς να προτεινουν το κατάλληλο αλευρι ή καλύτερα, τα κατάλληλα σιτηρά, έτσι ώστε να γίνει το ψωμί.

 

Έχει στο Internet πολλές πληροφορίες. Κάνε τον κόπο.

 

Και όταν καταλάβεις βασικές έννοιες (όπως woofer, subwoofer, στερεοφωνία, αντίσταση, εμπέδηση, χωρητικότητα, watt, πυκνωτής, αντίσταση, μετασχηματιστής κλπ κλπ) και νομίζεις ότι έχεις τις δεξιότητες να καταφέρεις να συναρμολογήσεις έστω και τα βασικά υλικά σε μία πλακέτα για στερεοφωνικό (δικάναλο) ενισχυτή, εδώ είμαστε να προτείνουμε και για πολυκάναλο.

 

Άμα τα μάθεις όμως αυτά και ψαχτείς, θα δεις ότι μάλλον ρωτάς σε λάθος forum. ;)

 

Εαν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα 1 αυτοενισχυόμενο monitor 8" και του χρονου θα αγοραζα αλλο ενα.

Άρα για κάποιον που θέλει να έχει hifi πολυκάναλο εσύ προτείνεις ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο.

 

οσο για το χωρο και τα watt, ειναι εντελως υποκειμενικο, οι κουφοι βαζουν στα αυτοκινητα 10.000W, -για να κουφανουν στα σιγουρα- αλλοι αγοραζουν λαμπατους στα 6 και ηχεια στα 92, αλλοι ειναι χαρουμενοι με ενα ραδιοφωνο

Ναι υποκειμενικό αλλά τα watt δεν είναι υποκειμενικά αλλά αντικειμενικά και μετρήσιμα. Τα γούστα σε θέματα εντάσεις και ποιότητας είναι υποκειμενικά

Υποθέτω με τα 6 και 92 στους λαμπάτους εννοείς συστήματα με λαμπάτες τρίοδους με 6w ενισχυτή και 92db ευαισθησία ηχείων. Το οποίο, όπως σωστά εννοείς ότι για να υπάρχει δυνατότητα έντασης, πρέπει να υπάρχει και σωστή αναλογία watt ενισχυτή και ευαισθησία μεγαφώνου. Τα 50 watt δεν θα "κουνήσουν" σωστά ένα αναίσθητο ηχείο πάνελ ενώ 10w λαμπάτα μπορούν να ξεσηκώσουν τη γειτονιά με ένα ζευγάρι ευαίσθητες κόρνες.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να βάλω ηχεία σε διάφορες θέσεις, έτσι ώστε να ακούγεται "στερεοφωνικά" (το λέω σωστά; ο ήχος.

 

'Οχι δεν το λες σωστά.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα εγω στη θεση του θα εκανα αυτο.

η προταση μου ειναι κατω απο την εξης λογικη:

 

.ειναι φοιτητης αρα λιγος χωρος, μετακομισεις - ταξιδακια. ενα μονιτορ χωρα ανετα παντου ακομα και στα χερια σε λεωφορειο.

.εχει οριο τιμης, βεβαια με ενα μικρο ανεβασμα παιρνει 2*5'' ΚRK που αρκετοι τα θωρουν περισσοτερο για μουσικη απο οτι για monitor.

.για οικολογικους λογους δεν θεωρω λογικο να πεταμε εξοπλισμο και ο φθηνος εξοπλισμος δεν μεταπωληται, ενω ο καλος μεταπωληται ή αλλαζει χρηση

.για οικονομικους λογους ακολουθω το αξιωμα: το φθηνο κρεας το τρωνε τα σκυλια, οποτε παιρνεις το καλυτερο με αυτα τα λεφτα και οταν εχεις λεφτα παιρνεις και το αλλο.

.στα 200 ευρω δεν βλεπω αλλο τροπο να αγορασει καλα ακαλωδια, βυσματα, ηχεια και ενυσχυτη.

 

.λεει:  < έτσι ώστε να ακούγεται "στερεοφωνικά" (το λέω σωστά;Wink ο ήχος. >  Προφανως λοιπον δεν εχει ακομα διαμορφωσει αποψη, αρα ουτε εγω ουτε εσυ ουτε ο ιδιος δεν ξερει.

Οποτε ναι κανω αυτο την προταση, μπορει να του αρεσει μπορει οχι.

Απλα εκει που θα ακουσει το οποιο συστημα ας συζητησει να ακουσει και monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω οτι η καλυτερη λυση ειναι δυο αυτοενισχυομενα ηχεια

Ετσι και αλλιως τα πολλα ηχεια δεν εχουν νοημα κατα τη γνωμη μου !

 

Μια λυση diy ξεφευγει σε προυπολογισμο αλλα και σε χρονο κατασκευης

οταν μιλαμε για καποιον αρχαριο ! Και το αποτελεσμα δεν θα ειναι απαραιτητα

το θεμιτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου