Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ενισχυτή κιθάρας σε ηχείο?


Pavlos.Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται με κάποιο τρόπο να συνδέσω τον ενισχυτή της κιθάρας με τον υπολογιστή και να τον μετατρέψω σε ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενισχυτή έχεις, φαντάζομαι για να ρωτάς έχεις κεφάλι και δεν έχεις καμπίνα?

Μπορείς να τον συνδέσεις αλλά και πάλι ο ενισχυτής πρέπει να είναι συνδεμένος σε καμπίνα ή σε κάποιο speaker simulator γιατί αλλιώς υπάρχει κίνδυνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έτσι όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι θέλει να χρησιμοποιήσει τον ενισχυτή σαν απλό ηχείο.

Να χρησιμοποιεί για παράδειγμα το Guitar Rig και αντί να ακούει από τα ηχεία του υπολογιστή να ακούει από το ηχείο του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έτσι όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι θέλει να χρησιμοποιήσει τον ενισχυτή σαν απλό ηχείο.

Να χρησιμοποιεί για παράδειγμα το Guitar Rig και αντί να ακούει από τα ηχεία του υπολογιστή να ακούει από το ηχείο του ενισχυτή.

 

...πράγμα το οποίο μπορεί να γίνει εύκολα και αποτελεί διαδεδομένη πρακτική αλλά αυτό δεν σημαίνει πως, με κάποιο μαγικό τρόπο, ο ενισχυτής "μετετράπη σε ηχείο"  ;D παραμένει ενισχυτής, απλά πλέον χρησιμοποιεται μόνο το τελικό του στάδιο (αν και αυτό δεν είναι και απαραίτητο!) και το μεγάφωνό του.

 

Το έχω κάνει με χρήση κάρτας line6 και λογισμικό το Amplitube, και συνδέω την έξοδο της κάρτας είτε στο power-in του combo μου, είτε στην είσοδο οργάνου οπότε βέβαια έχω δύο προενισχύσεις στη σειρά. Βέβαια πρέπει να απενεργοποιούνται οι προσομοιώσεις καμπινών στο λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πράγμα το οποίο μπορεί να γίνει εύκολα και αποτελεί διαδεδομένη πρακτική αλλά αυτό δεν σημαίνει πως, με κάποιο μαγικό τρόπο, ο ενισχυτής "μετετράπη σε ηχείο"  ;D παραμένει ενισχυτής, απλά πλέον χρησιμοποιεται μόνο το τελικό του στάδιο (αν και αυτό δεν είναι και απαραίτητο!) και το μεγάφωνό του.

Εννοείται πως δεν είναι σε καμία περίπτωση μετατροπή σε ηχείο.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έτσι όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι θέλει να χρησιμοποιήσει τον ενισχυτή σαν απλό ηχείο.

Να χρησιμοποιεί για παράδειγμα το Guitar Rig και αντί να ακούει από τα ηχεία του υπολογιστή να ακούει από το ηχείο του ενισχυτή.

ακριβώς... και όχι μόνο... π.χ. αντί για τα ηχεία του υπολογιστή να έχω τον ηχείο του ενισχυτή για να ακούγεται η μουσική... πως μπορώ να το κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου