Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση στο σπίτι


stepar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που μαλλον εχω μπερδεψει ειναι οτι πιστευα πως οσο πιο λίγα Ohm τοσο πιο δυνατα θα παίζουν τα ακουστικά.

 

Δεν εχεις μπερδεψει τιποτα.

 

Πιο λιγα Ωμ, πιο πολλα Watt, πιο μεγαλη ενταση.

Αυτο βεβαια για περιπτωσεις σαν την δικια σου οπου τα ακουστικα

εχουν το ιδιο sensitivity (ευαισθησια απολαβη)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχεις μπερδεψει τιποτα.

 

Πιο λιγα Ωμ, πιο πολλα Watt, πιο μεγαλη ενταση.

Αυτο βεβαια για περιπτωσεις σαν την δικια σου οπου τα ακουστικα

εχουν το ιδιο sensitivity (ευαισθησια απολαβη)

Εγω τον μπερδεψα με τα γραφομενα μου πιο πανω,δεν το εξηγησα καλα....Σορρυ

Στην περιπτωση σου παραπανω με τα beyer τα 250 ohm θα παιζουν πιο δυνατα αλλα η διαφορα δεν θα ειναι τοσο μεγαλη οσο νομιζεις με βαση τους αριθμους.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Digisilence (τελειο avatar) αν διαβασες ολο το θρεντ έχεις να παραθεσεις καποια αποψή σου σε καποιες απο τις ερωτήσεις μου; Να μην τα ξαναγράφω κ κουράζω.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας παίδες.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τον μπερδεψα με τα γραφομενα μου πιο πανω,δεν το εξηγησα καλα....Σορρυ

 

Εεεε καλα τωρα... Εχουμε πεταξει τα απειρα κατα καιρους ολοι μας εν τη ρυμη του λογου,

πανω στο γα@#$%@λογιο... ;D

 

stepar10 δεν κουραζεις, απλα νομιζω οτι εχεις παρει τις απαντησεις σου απο τα παιδια.

Εαν κατι χρειαζεται διευκρινηση το ξαναρωτας. ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα! Το μονο που θέλω να μάθω προς το παρών (γιατι πάντα κατι βρίσκω για το μέλλον  ;D) είναι ποια απο τα δυο ακουστικά να προτιμήσω. Αφου ειναι ολοιδια και η μονη διαφορα ειναι στα Ωμ αυτο πρακτικα σημαίνει οτι τα 80 θα παίζουν απλά πιο δυνατά; Και με βάση την κάρτα ήχου μου (που φαντάζομαι δεν έχει κανα προενισχυτή της προκοπής) μήπως θα ακούω πιο "ευκολα" με τα 80;

 

Αυτό μονο, και φυσικά αν γνωρίζεις τα συγκεκριμένα ακουστικά θα ηθελα τη γνωμή σου. Θελω να τα χρησιμοποιώ για να ηχογραφω αλλά και για κανα τριμηνο που δεν θα εχω μονιτορς για μίξε(ι)ς.  8)

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λογους που γραψαμε πιο πανω εγω θα επερνα 80Ωμ, αλλα εχε στο νου σου

...θα παιζουν πιο δυνατα αλλα η διαφορα δεν θα ειναι τοσο μεγαλη...

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν τα παρακάτω αλλά σήμερα πήρα τα Beyer dynamic dt770 pro 250 ohm και το λίγο διάστημα που τα δούλεψα με μία M-audio fast track mkii usb  (δεν νομίζω ότι έχει και κάποιο σοβαρό προενισχυτή ακουστικών )  ακούγονται μια χαρά και αρκετά δυνατά (είχα το volume της κάρτας λίγο πάνω από τη μέση ) . Και εγώ δεν είχα τη δυνατότητα ακρόασης των ακουστικών αλλά επέλεξα τα 250 ohm επειδή διάβαζα ότι είναι πιο ισορροπημένα από αυτά των 80 ohm .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν τα παρακάτω αλλά σήμερα πήρα τα Beyer dynamic dt770 pro 250 ohm και το λίγο διάστημα που τα δούλεψα με μία M-audio fast track mkii usb  (δεν νομίζω ότι έχει και κάποιο σοβαρό προενισχυτή ακουστικών )  ακούγονται μια χαρά και αρκετά δυνατά (είχα το volume της κάρτας λίγο πάνω από τη μέση ) . Και εγώ δεν είχα τη δυνατότητα ακρόασης των ακουστικών αλλά επέλεξα τα 250 ohm επειδή διάβαζα ότι είναι πιο ισορροπημένα από αυτά των 80 ohm .

 

Αν δεν κανω λαθος ειναι τα ιδια ακριβως με την μονη διαφορά οτι το ενα ειναι στα 80 και το αλλο στα 250 ohm

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος ειναι τα ιδια ακριβως με την μονη διαφορά οτι το ενα ειναι στα 80 και το αλλο στα 250 ohm

 

Δεν έχω συγκρίνει τα δυο ακουστικά για να έχω προσωπική άποψη αλλά ακόμα και στο site της εταιρείας  λέει  :

http://eastern-europe.beyerdynamic.com/service/faqs.html

“ This means that the DT 770 PRO with 250 ohms sound more natural, but plays (depending on the used headphone amplifier) not as loud as the 80 ohms version.”

Αλλά και σε πολλά review έχω διαβάσει ότι έχουν διαφορά….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συγκρίνει τα δυο ακουστικά για να έχω προσωπική άποψη αλλά ακόμα και στο site της εταιρείας  λέει  :

http://eastern-europe.beyerdynamic.com/service/faqs.html

“ This means that the DT 770 PRO with 250 ohms sound more natural, but plays (depending on the used headphone amplifier) not as loud as the 80 ohms version.”

Αλλά και σε πολλά review έχω διαβάσει ότι έχουν διαφορά….

 

Χμμμμ κατι ειναι σαπιο στο βασιλειο της δανιμαρκιας  :D Και καπου εδω ειναι που τα πραγματα γινονται σκοτεινα και ταυτοχρονα υγρα σαν ενα αδειο απο ψυχες κελι στα βαθη του γιβραλταρ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΧΑΧΑΧΑ !!!

 

Ειλικρινα....Αν η ιδια η εταιρια βγαζει για τον Α ή Β λογο το ιδιο μοντελο αλλα σε προτρεπει με το σκεπτικο "sound more natural" να επιλεξεις ΠΙΟ ΠΟΛΥ το 1 απο τα 2 τοτε το μαρκετινγκ παει για φουντο !!! Προσωπικη αποψη παντα αλλα δεν "θαβεις" ενα προιον σου σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου