Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση στο σπίτι


stepar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι. Μετα απο αρκετό καιρό παρουσίας στο φορουμ θελω πραγματικα να ευχαριστήσω ολα αυτα τα ατομα εδω μέσα που , αθελα τους μου έχουν μάθει τόσα πολλά πάνω στην ενασχόληση με τη μουσική.

 

Στο ζουμι-ν τώρα. Εδω και πολύ καιρό μροσπαθω σιγα σιγά να μαζέψω εξοπλισμό για να ηχογραφω στο δωματιο μου τις δικες μου ιδεες. Φυσικά , δεν θέλω να πιασω επαγγελματικά αποτελέσματα αφού ακομη ειμαι νεοπας στο ειδος αυτό. Απλώς οσο ζούμε μαθαίνουμε.

 

Εχω λοιπόν καποιες ερωτήσεις τις οποιες θα παραθετω σε αυτο το θρεντ. Οσοι γνώστες,ειδημονες κτλ δεν βαριέστε να μου απαντήσετε δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Λεποοον, η κάρτα ήχου μου είναι η komplete audio 6 απο ΝΙ. Τα χαρακτηριστικά της στην έξοδο των ακουστικών είναι τα εξής:

Maximum Output Level (High Impedance) +12 dBu, 3.0 Vrms  

Maximum Output Power 20 mW @ 100 Ohms, 11 mW @ 33 Ohms  

Dynamic Range 102 dB (A)  

THD+N @ Max Level, 100 Ohms 0.014%  

Frequency Response (96 kHz), -1 dB 9 Hz - 45 kHz

 

1. Αν συνδέσω δυο ζευγαρια ακουστικά με ένα ανταπτοράκι , τα οποία τα ένα είναι στα 80 Οhm και το άλλο στα 50 θα μπορεσει να τα οδηγήσει η καρτα μου και να ακούω χωρίς καποιο προενισχυτή;

2.Να προτιμήσω τα beyerdynamic DT770 στα 250 η στα 80 Οms;

3.Η κάρτα ήχου μου έχει εισόδους hi-z; (ισως είναι χαζή ερώτηση)

4. Οταν συνδέω το μπάσο (ibanez sr505) (εχει active equalizer) πρεπει να τα συνδέω σαν line η σαν instrument;

 

Αυτά προς το παρών, για να ξεκαθαρίσουν καποια πράγματα στο μυαλο μου.

Ευχαριστω προκαταβολικά.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις 3 και 4 που γνωρίζω.  :)

 

3. Βεβαίως και η κάρτα σου έχει εισόδους Hi-Z. Τα input 1 και 2 είναι και Hi-Z ή αλλιώς Instrument και Line. Εσύ επιλέγεις πώς θέλεις να χρησιμοποιήσεις την είσοδο πατώντας το κουμπάκι που λέει "Line/Inst".

 

4. Το μπάσο όπως και την κιθάρα να τα συνδέεις με την επιλογή Instrument.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Γνωρίζω οτι τα οργανα τα συνδέω σαν "instrument" απλά είπα μήπως το γεγονος οτι το μπάσο έχει active μαγνήτες το κάνει να μπορεί να σταθεί στο Line. (βασικά νομιζα πως ετσι επρεπε.)

 

Αν γνωρίζει καποιος ας βοηθήσει και με τα ακουστικά γιατι την αλλη εβδομάδα θα ήθελα να τα αγοράσω.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Γνωρίζω οτι τα οργανα τα συνδέω σαν "instrument" απλά είπα μήπως το γεγονος οτι το μπάσο έχει active μαγνήτες το κάνει να μπορεί να σταθεί στο Line. (βασικά νομιζα πως ετσι επρεπε.)

 

Αν γνωρίζει καποιος ας βοηθήσει και με τα ακουστικά γιατι την αλλη εβδομάδα θα ήθελα να τα αγοράσω.

Θα πεσει στο μισο η ενταση που θα ακους.....

 

Δωσε ενα λινκ για τα ακουστικα που θες

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα θα δουλευουν. Ευχαριστω messalion.

 

Οσο για το ποια θα δουλευουν καλύτερα με την κάρτα ηχου μου;

 

Αυτα στα 80 η αυτα στα 250 ohms?

Στο πρώτο ποστ παρέθεσα τα specs της εξοδου των ακουστικών.

 

εδιτ  http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770_pro80_ohm.htm

 

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770pro.htm

 

Eνα απο τα δυο παραπάνω.

 

Τα άλλα που αναφέρω στα 50 ohms θα τα παρω δανεικα απο φιλο γιατι θέλω και ανοιχτου τυπου για οσο καιρο θα μείνω χωρις μονιτορς. Ειναι αυτα. 

 

http://www.thomann.de/gr/superlux_hd668_b.htm

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα θα δουλευουν. Ευχαριστω messalion.

Θα δουλευουν αλλα θα ακους χαμηλα εχοντας συνδεδεμαν και τα 2 μαζι με ανταπτορα,αν αυτο σε καλυπτει τοτε παω πασο

Οσο για το ποια θα δουλευουν καλύτερα με την κάρτα ηχου μου;

 

Αυτα στα 80 η αυτα στα 250 ohms?

Στο πρώτο ποστ παρέθεσα τα specs της εξοδου των ακουστικών.

Και τα 2 θα δουλευουν καλα....Το θεμα σου ομως δεν ειναι τοσο τα ohms αλλα το range σε Hz που εχουν τα εκαστοτε ακουστικα.Αν τα θες μονο να ακους τοτε προτημησε οποια γουσταρεις....Αν τα θες για μιξεις τοτε καποια ακουστικα μεταξυ 5-35.000 Hz ειναι καλα (Αν εχουν το ευρος σε Hz περιπου εκει που σου εγραψα και ειναι και 250Ohm τοτε ακομα καλυτερα)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα beyerdyanamic έχουν και τα δυο range 5-30.000 Hz. Αυτά παρόλο που είναι κλειστού τύπου μπορώ να τα χρησιμοποιώ και για μίξεις;

 

Αφoυ έχουν το ιδιο range να προτιμήσω αυτα στα 250 ohms?  Δεν θα παίζουν πιο σιγά(σε ενταση)  απο τα αλλα στα 80?

 

Προενισχυση θα παιρνω μονο απο την komplete audio 6.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια, δεν εχω δυνατοτητα δοκιμής.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα beyerdyanamic έχουν και τα δυο range 5-30.000 Hz. Αυτά παρόλο που είναι κλειστού τύπου μπορώ να τα χρησιμοποιώ και για μίξεις;

Μα τα κλειστου τυπου εχουν την δυνατοτητα για λιγοτερες παρεμβολες απο εξωυερικους θορυβους.Φυσικα μπορεις να τα χρησημοποιησεις και για μιξεις,αν εχεις την δυνατοτητα ομως για καποια στα 5-35.000 Hz και στα 250 Ohm τοτε να προτημησεις αυτα

Αφoυ έχουν το ιδιο range να προτιμήσω αυτα στα 250 ohms?  Δεν θα παίζουν πιο σιγά(σε ενταση)  απο τα αλλα στα 80?

Οχι δεν θα παιζουν πιο σιγα σε ενταση.Κατι εχεις μπερδεψει αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα  :D

 

Προενισχυση θα παιρνω μονο απο την komplete audio 6.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια, δεν εχω δυνατοτητα δοκιμής.

Λογικο οτι θα περνεις απο εκει.Γιατι δεν εχεις δυνατοτητα δοκιμης ? και γιατι σου εχουν κατσει τα beyerdynamic ?

    Απλως ρωταω

 

EDIT: Να κοιταξεις το sensitivity σε συνδιασμο με τα Ohm.Αυτο θα σου δωσει το ποσο δυνατα θα παιζουν καποια ακουστικα σε σχεση με τα αλλα....Στην περιπτωση σου παραπανω με τα beyer τα 250 ohm θα παιζουν πιο δυνατα αλλα η διαφορα δεν θα ειναι τοσο μεγαλη οσο νομιζεις με βαση τους αριθμους.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) Αυτό που μαλλον εχω μπερδεψει ειναι οτι πιστευα πως οσο πιο λίγα Ohm τοσο πιο δυνατα θα παίζουν τα ακουστικά.

 

Δεν έχω δυνατότητα δοκιμής εννοώ πως δεν μπορώ να παω σε καποιο μαγαζί και να τα ακουσω για να διαλέψω. Μένω επαρχία.

 

Διάλεξα το συγκεκριμένο μοντέλο γιατι μου τα πρότεινε ηχολήπτης που εμπιστεύομαι και θεωρώ πως γνωρίζει.

 

Επίσης δεν μπορώ να δώσω παραπάνω χρήματα, και σε αυτη την κλίμακα τιμής δεν πιστευω πως υπάρχει καποιο με καλύτερο συχνοτικο range. αν εχεις να προτείνεις κάτι (ή οποιοσδήποτε) πολύ ευχαριστως!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) Αυτό που μαλλον εχω μπερδεψει ειναι οτι πιστευα πως οσο πιο λίγα Ohm τοσο πιο δυνατα θα παίζουν τα ακουστικά.

 

Δεν έχω δυνατότητα δοκιμής εννοώ πως δεν μπορώ να παω σε καποιο μαγαζί και να τα ακουσω για να διαλέψω. Μένω επαρχία.

 

Διάλεξα το συγκεκριμένο μοντέλο γιατι μου τα πρότεινε ηχολήπτης που εμπιστεύομαι και θεωρώ πως γνωρίζει.

 

Επίσης δεν μπορώ να δώσω παραπάνω χρήματα, και σε αυτη την κλίμακα τιμής δεν πιστευω πως υπάρχει καποιο με καλύτερο συχνοτικο range. αν εχεις να προτείνεις κάτι (ή οποιοσδήποτε) πολύ ευχαριστως!

Δυστηχως επειδη μιλαω εμπειρικα δεν εχω δοκιμασει καποια αλλα για να σου πω αν ειναι καλυτερα ή οχι.....Τοτε για μενα κατσε στην επιλογη σου οσον αφορα τα ακουστικα.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου