Προς το περιεχόμενο

Τι πρεπει να αγορασω για ηχογραφηση φωνης - κιθαρας


Γιωργος Χατζ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν είναι να αγοράσεις κάτι αγόρασε κάνα πρόγραμμα της προκοπής

 

Θεωρεις οτι το audition ειναι της πλακας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεωρεις οτι το audition ειναι της πλακας;

 

 

Περισσότερο για να μην παιδεύεται με σπασμένα το ανέφερα, αλλά εδώ που τα λέμε για Music production ναι, της πλάκας είναι και δεν το θεωρώ εγώ αλλά η ίδια η adobe

 

 

While Audition's place in the Adobe Creative Suite universe is certainly as support for the video workflows, the program also has a strong following of users who have different demands and those of us on the development team want to satisfy both groups. That may mean MIDI Composition and VSTi integration again, but I will fight against it unless we can make a concerted effort to build a quality, intuitive environment that works. There are a lot of other products in what's really a fairly small consumer base, some of them with literally decades of experience and development, so if Audition is going to enter that arena, I won't settle for dipping our toe in the water - I want to cannonball right in the middle of that pool!

 

 

Από δημοσίευση υπαλλήλου της Adobe στο kvr.

 

Γενικά το Audition είναι απόγονος του Cool Edit Pro, και είναι κατά βάση αυτό, ένας απλός editor με κάποιες Multitrack δυνατότητες. Κάποια στιγμή προσπάθησαν να το κάνουν DAW, είδαν τα μπαστούνια και επέστρεψαν στην παλιά λογική.

 

Βέβαια κάποιος που θέλει να παιδεύεται, ή καλύτερα κάποιος που του αρκεί το Audition τη δουλειά του θα την κάνει, αλλά για μένα προσωπικά ένα πρόγραμμα με τέτοιες ελλείψεις κάποια στιγμή θα το πληρώσεις ακριβά, γιατί κάποια στιγμή είναι σχεδόν βέβαιο ότι π.χ. ο ΟΡ δε θα του αρκεί η κιθάρα και θα θέλει και ένα συνθάκι ή ένα ντραμσάκι ή κάτι τέλος πάντων, και εκεί θα διαπιστώσει με λύπη ότι το Audition δεν υποστηρίζει Midi και vsti, και τελικά ο χρόνος που πέρασε για να εξοικειωθεί με το συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν χρόνος χαμένος.

 

Δόξα το Θεό υπάρχουν τόσα ωραία και φουλ κομπλέ προγράμματα ( Cakewalk, Reaper, Cubase, Studio One κλπ κλπ κλπ), από εταιρίες με χρόνια παράδοση στον τομέα, άρα είναι κρίμα να ασχολείται κανείς με ανάπηρα προγράμματα και μάλιστα της Adobe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το leveling υπαρχει στο Audition της Adobe

Μαστορα δεν διαβαζεις τι σου γραφω... ::)

leveling (δυναμικη ισοσταθμιση).

Αυτα δεν θα στα διορθωσει κανενας προενισχυτης η καποιο προγραμμα. Θες ηχοληπτη.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαστορα δεν διαβαζεις τι σου γραφω... ::)

 

Ααααα τωρα καταλαβα! Εεε ενταξει.. Οταν θα ηχογραφησω τα δικα μου τραγουδια θα τα στειλω κ σε ηχοληπτη! Για βιντεακια στο γιουτουμπ μιαα χαρα ειμαι προς το παρον!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φίλε δε ξέρω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς αλλα μερικά εύκολα κόλπα που πρέπει να κάνεις είναι:

- Να βάλεις λίγο reverb στη φωνή σου

- Να κάνεις ένα απλό EQ ώστε να τοποθετηθεί σωστά

- Μπορείς να βάλεις και λίγο delay (ελάχιστο).

- Μια καλή προενίσχυση θα κάνει θαύματα στον ήχο σου. Τα μικρόφωνα που έχεις είναι καλά. Το πρόγραμμα όχι.

 

Αυτά. Για EQ ψάξε εδώ μέσα υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δε ξέρω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς αλλα μερικά εύκολα κόλπα που πρέπει να κάνεις είναι:

- Να βάλεις λίγο reverb στη φωνή σου

- Να κάνεις ένα απλό EQ ώστε να τοποθετηθεί σωστά

- Μπορείς να βάλεις και λίγο delay (ελάχιστο).

- Μια καλή προενίσχυση θα κάνει θαύματα στον ήχο σου. Τα μικρόφωνα που έχεις είναι καλά. Το πρόγραμμα όχι.

 

Αυτά. Για EQ ψάξε εδώ μέσα υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.  ;)

 

Το θεμα ειναι οτι θελω ενα απλο προγραμμα να μην εχει πολλα πραγματα μπερδεμενα που δεν τα χειαζομαι.. αλλα να ειναι καλο σε ποιοτητα.. θελω να ηχογραφω, να βαζω τα εφφε μου χωρις να χρειαζεται να ρυθμιζω διαφορα που δεν ξερω καν τι ειναι κ να εχω ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.. για να ανεβαζω covers στο youtube.. βεβαια καλο θα ηταν να κατσω να μαθω πραγματα αλλα απο την αλλη πιστευω οτι θελει πολυ δουλεια για να τα μαθω και να μπω σε αυτο το λουκι και δεν με ενδιαφερει να γινω ηχολυπτης.. οποτε προσπαθω να βρω καποιο προγραμμα στα μετρα μου.

 

Παντως απ οτι εχουν πει κ τα υπολοιπα παιδια μαλλον πρωτα πρεπει να βρω πως θα ρυθμιζω τον ηχο μου απο το προγραμμα 9εφφε, eq κλπ) κ μετα αν χρειαστει να παρω προενισχυτη. Καταλαβα σωστα;

 

Κ αλλη μια ερωτηση.. αυτο: http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter_x.htm κανει δουλεια σε χωρο που δεν ειναι σωστος για ηχογραφηση; Και αν κανει αρκετη δουλεια τοτε γιατι να δινουμε τοσα λεφτα για ηχομωνωσεις κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος που θέλει να παιδεύεται, ή καλύτερα κάποιος που του αρκεί το Audition τη δουλειά του θα την κάνει, αλλά για μένα προσωπικά ένα πρόγραμμα με τέτοιες ελλείψεις κάποια στιγμή θα το πληρώσεις ακριβά, γιατί κάποια στιγμή είναι σχεδόν βέβαιο ότι π.χ. ο ΟΡ δε θα του αρκεί η κιθάρα και θα θέλει και ένα συνθάκι ή ένα ντραμσάκι ή κάτι τέλος πάντων, και εκεί θα διαπιστώσει με λύπη ότι το Audition δεν υποστηρίζει Midi και vsti, και τελικά ο χρόνος που πέρασε για να εξοικειωθεί με το συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν χρόνος χαμένος.

Γιατι ομως να παιδευεται ,δεν μου εχει φανει δυσκολο ως προς τη χρηση του,αν καποιος εχει απαιτηση μονο ηχογραφιση ή μονταζ ηχου πιστευω οτι ειναι μια πληρης λυση,αν εχει απαιτησεις DAW τοτε θα κοιταξει σε DAW. Πιο πολυ ρωτησα γιατι δεν γνωριζω κατα ποσο καλο ηχο βγαζει σε σχεση με αλλα προγραμματα (wavelab ας πουμε) και κατα ποσο παιζει ρολο η sound engine του,εγω προσωπικα το θεωρω αρκετα καλο σε ολους τους τομεις

 

φίλε δε ξέρω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς αλλα μερικά εύκολα κόλπα που πρέπει να κάνεις είναι:

- Να βάλεις λίγο reverb στη φωνή σου

- Να κάνεις ένα απλό EQ ώστε να τοποθετηθεί σωστά

- Μπορείς να βάλεις και λίγο delay (ελάχιστο).

 

Αυτά. Για EQ ψάξε εδώ μέσα υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.  ;)

 

Ολα αυτα τα εχει το audition και καλυπτει πιστευω αρκετα υψηλες απαιτησεις(κυριως λογω της πληθωρας επιλογων),αν καποιος θελει κατι καλυτερο μπορει να ενσωματωσει και vst's οπως τα mastering tools(eq ,compressors,κλπ) και reverbs της ssl,και ΓΙωργο,λογω του οτι αυτα τα vst's θα ειναι σε γραφικο περιβαλλον κοντινο με αυτο των εφφε με πραγματικη υποσταση(σε πραγματικο sudio ας πουμε),θα ειναι λιγο πιο ευκολο να τα κατανοησεις.Αυτο το δεν το εχουν τα εφε του audition ,παρα μονο ρυθμιση παραμετρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΟΚ τότε ;) αμα το Audition έχει τα εφέ, τι περιμένεις;

Δεν χρειάζεσαι ηχομονωσεις και λοιπά, τζάμπα λεφτά για το επίπεδο ηχογραφήσεων που θέλεις.

Ξαναλέω ότι η αγορά ενός καλού προενισχυτή θα είναι ότι καλύτερο, θα δώσει μεγάλη διαφορά από την προενίσχυση της κάρτας ήχου.

 

Για ποιο προενισχυτη, νομίζω έχει αρκετά πολύ καλά παραδείγματα το φόρουμ που μπορείς να ψάξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλαρακι, η γνωμη μου ειναι πως οι ηχογραφησεις που κανεις ειναι αρκετα καλες, ειδικα οταν μιλαμε για post σε youtube, καλο θα ηταν να δεις καποια tutorials που εχουν να κανουν με compression και eq ,για να μπορεσεις να κρατας την φωνη σου "μπροστα" στη μιξη, να μη γραφεις stereo τις κιθαρες για να αποφευγεις προβληματα με την "φαση", μπορεις για παραδειγμα απλα να γραψεις 2 φορες το ιδιο πραμα και το κανεις λιγο pan.

Αν θελεις να δωσεις καποια λεφτα για κατι καλυτερο, αυτο σιγουρα θα ειναι πρωτα καποιος καλος AD-DA convertor για να ακους σωστα. Βεβαια αυτο ερχετε ζευγαρι με καποια λιγο καλυτερα monitor απο αυτα που εχεις, αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δε θα καταλαβεις μεγαλη διαφορα αν παρεις απλα ενα καλο preamp σε συνδιασμο με την καρτα ηχου που εχεις. Η ιδεα του να παρεις ενα reflexion filter ειναι ισως η καλυτερη αυτη τη στιγμη με τα χρηματα που διαθετεις, θα ηχογραφεις περισσοτερο τη φωνη σου και οχι τον χώρο που βρισκεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ τότε ;) αμα το Audition έχει τα εφέ, τι περιμένεις;

Apla υποστηριξα οτι δεν ειναι απαραιτητη αναγκη να παει σε αλλο προγραμμα,οχι πως το συγκεκριμενο αρκει για να κανεις mastering ολοκληρη επαγγελματικη δισκογραφικη δουλεια

 

 

Παντως αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι ολα λιγο πολυ θα χρειαστουν σε ηχογραφιση,και προενισχυση και μια αξιοπρεπης ηχοαπορροφηση ή καποια εναλλακτική οπως το reflection filter...σιγα σιγα ερχεται το σωστο αποτελεσμα.Το AD-DA convertor θεωρω οτι ενω ειναι το αλφα και το ωμεγα σε μια ηχοφραφιση,λογω κοστους ισως μπορει να παραδωσει τη θεση του σε μια καλη καρτα ηχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου