Προς το περιεχόμενο

Τι πρεπει να αγορασω για ηχογραφηση φωνης - κιθαρας


Γιωργος Χατζ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Εχω καποια πραγματα για το απλο home studio που θελω να φτιαξω για ηχογραφηση φωνης και κιθαρας και θελω να μου πειτε την αποψη σας.

 

Λοιπον.. εχω την TASCAM US-122L, 3 πυκνωτικα μικροφωνα (Sontronics STC-2, M-Audio NOVA και AKG Perceptions 120), εχω ενα pop filter και για ηχεια μονιτορ εχω τα M-Audio BX8 D2. Το λαπτοπ μου ειναι αρκετα γρηγορο... Αυτα!

 

Προς το παρον ηχογραφω τη φωνη με το sontronics και την κιθαρα με το sontronics και το AKG stereo. Ειμαι ικανοποιημενος απο τον ηχο τις κιθαρας αλλα οχι τοσο της φωνης..

 

Εχω κατεβασει το Adobe Audition CS6 και μου φαινεται αρκετα καλο αλλα καμια φορα ο ηχος στα ακουστικα αργει λιγο οταν θελω να ηχογραφησω.. φταιει το οτι ειναι σπασμενο ή μηπως ειναι καποια ρυθμηση;  

 

Αν θελω να ξοδεψω καπου στα 300 ευρω τι θα πρεπει να παρω ή να αλλαξω; ισως αλλη καρτα ηχου; καποιον προενισχυτη; αλλο μικροφωνο για την κιθαρα;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τίποτα δεν πρέπει να αγοράσεις, μια χαρά είσαι, αν είναι να αγοράσεις κάτι αγόρασε κάνα πρόγραμμα της προκοπής, αλλά για μια κιθάρα και μια φωνή δε χρειάζεται, κατέβασε το studio one free...

 

 

http://presonus.com/products/Studio-One/download

 

 

... και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, χωρίς σπασμένα.

 

 

Έχε υπόψη σου ότι η φωνή όπως την ακούμε εσωτερικά δεν έχει καμία σχέση με τη φωνή όπως την ακούνε οι γύρω μας, λογικά για αυτό στραβώνεις με τον ήχο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν πρέπει να αγοράσεις, μια χαρά είσαι, αν είναι να αγοράσεις κάτι αγόρασε κάνα πρόγραμμα της προκοπής, αλλά για μια κιθάρα και μια φωνή δε χρειάζεται, κατέβασε το studio one free...

 

 

http://presonus.com/products/Studio-One/download

 

 

... και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, χωρίς σπασμένα.

 

 

Έχε υπόψη σου ότι η φωνή όπως την ακούμε εσωτερικά δεν έχει καμία σχέση με τη φωνή όπως την ακούνε οι γύρω μας, λογικά για αυτό στραβώνεις με τον ήχο.

 

 

 

 

Η φωνη μου ξερω πως ειναι.. κανω κ λαιβ σε μαγαζια κ εχω κανει αρκετες ηχογραφησεις.. σας ποιοτητα δεν με ικανοποιει πολυ αλλα θα το βρω..

 

Ενας προενισχυτης μηπως θα βοηθουσε καπως;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά χλωμό. Δες καλύτερα το χώρο σου, ειδικά αν έχεις δυνατή φωνή. Μια λύση είναι και αυτό...

 

http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm

 

...σε συνδυασμό με διαμόρφωση της επιφάνειας που βρίσκεται πίσω σου, αν και φυσικά μια ολοκληρωμένη λύση ηχοδιαμόρφωσης είναι πολύ ανώτερη, αλλα και πολύ ακριβότερη.

 

Επίσης η επεξεργασία με Plug ins είναι πολύ σημαντική, αλλά πολλές φορές κάνει τις αδυναμίες του χώρου εντονότερες, όπως π.χ. με το compression.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μου το εχουν πει και αλλοι. Οντως κανει δουλεια;

Κ πως πρεπει να ειναι διαμορφωμενη η επιφανεια πισω μου;

 

Δηλαδη τα 300 ευρω ειναι λιγα για εναν προενισχυτη που να μου δωσει καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση με τον προενισχυτη τις καρτας ηχου;

 

(δες μια ηχογραφιση που εκανα προσφατα. Την εχω ποσταρει κ σε αλλο θεμα)

 

 

Η φωνη ακουγεται καπως μακρια (εκτως απο το οτι ειναι καπως εντονο το σσσ και ισως ηθελε λιγοτερο reverb)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Ποιο κατα τη γνωμη σου ειναι το προβλημα σε αυτο που ακουμε, το οποιο θα διορθωθει

με εναν προενισχυτη?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Ποιο κατα τη γνωμη σου ειναι το προβλημα σε αυτο που ακουμε, το οποιο θα διορθωθει

με εναν προενισχυτη?

 

Ειπα οτι η φωνη δεν μου ακουγεται τοσο καθαρα, ειναι καπως μακρια.. δεν ξερω αν ισχυει σιγουρα βεβαια.. και αν ηξερα πως θα διορθωθει δεν θα σας ρωτουσα.

 

Εσεις πως το ακουτε;

 

Να πω οτι η κιθαρα ειναι ηχογραφημενη με 2 μικροφωνα πυκνωτικα μεγαλου διαφραγματος στερεοφωνικα (sontronics STC-2 και AKG Perceptions 120) και η φωνη με το sontronics. Ειναι με το προγραμμα Mixcraft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νομιζω οτι πρεπει να διευκρινισεις τι ακριβως θελεις να κανεις στο home studio. οπως το ακουω εγω το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο ηδη, σιγουρα αρκετα καλο για παρουσια στο youtube και δημιουργια demo. αν τωρα θελεις να εχεις τη δυνατοτητα να ηχογραφησεις σπιτι με ποιοτητα που μπορει να χρησιμοποιηθει για cd, τοτε κατα τη γνωμη μου μονο αλλαζει το πραγμα. (τι εννοω: προβληματα οπως θορυβος που στα μηχανηματα σου μπορει να μην ακουγεται, αλλα στο στουντιο θα τον δουν, προβληματα σε καποιες συχνοτητες ενδεχομενως λογω του χωρου που ηχογραφεις/ακους, θεματα φασης, και διαφορα αλλα που ενας ηχοληπτης θα σου τα πει καλυτερα, ολα αυτα μπορει να μην ειναι σημαντικα για demos και youtube αλλα αν γραφεις cd ισως και να τα αντιμετωπισεις). και γενικως αν ακουσεις μια καλη home ηχογραφηση και μια επαγγελματικη ηχογραφηση σε καλα μηχανηματα και εντασεις καταλαβαινεις αμεσως την διαφορα.

 

πχ. προβληματισμοι σχετικα με μιξεις, εφφε, ισσοροπια φωνης κιθαρας κτλ, ειναι κυριως προβληματα γνωσεις και πειρας πανω σε μιξη, ηχογραφηση κτλ και οχι τοσο θεμα εξοπλισμου. πολλες φορες αυτος ειναι και ο λογος να πας σε στουντιο αντι να δουλεψεις σπιτι, το οτι να καταφερεις να κανεις επαγγελματικου επιπεδου ηχογραφηση μονος (με πεποιθηση οτι δεν εχει προβληματα και οτι θα ακουγεται παντου καλα), θελει ατελειωτες ωρες και πειραματισμους.

 

αλλα ξαναλεω οτι αν αυτο που θελεις ειναι παρουσια στο youtube κτλ αυτο που ακουω και βλεπω ειναι καλο ηδη και σου προτεινω να ψαχτεις με τα μηχανηματα που εχεις ηδη (καθετι καινουργιο θελει και το χρονο του κτλ..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου ακουγεται τοσο καθαρα, ειναι καπως μακρια

ΑΑαα μαλιστα.

 

και αν ηξερα πως θα διορθωθει δεν θα σας ρωτουσα

εεε,,, συγνωμη αλλα πουθενα στα προηγουμενα ποστ δεν εκανες αναλογη ερωτηση.

 

Αυτο λοιπον ειναι προβλημα τοποθετησης του τραγουδιστη ως προς το μικροφωνο και

η μειξη δειχνει να μην εχει καμμια ουσιαστικη επεξεργασια για την διορθωση αυτου.

Χωρις να εχω ακουσει το τρακ της φωνης λεω οτι δεν εχει γινει leveling

(δυναμικη ισοσταθμιση).

Αυτα δεν θα στα διορθωσει κανενας προενισχυτης η καποιο προγραμμα. Θες ηχοληπτη.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑαα μαλιστα.

εεε,,, συγνωμη αλλα πουθενα στα προηγουμενα ποστ δεν εκανες αναλογη ερωτηση.

 

Αυτο λοιπον ειναι προβλημα τοποθετησης του τραγουδιστη ως προς το μικροφωνο και

η μειξη δειχνει να μην εχει καμμια ουσιαστικη επεξεργασια για την διορθωση αυτου.

Χωρις να εχω ακουσει το τρακ της φωνης λεω οτι δεν εχει γινει leveling

(δυναμικη ισοσταθμιση).

Αυτα δεν θα στα διορθωσει κανενας προενισχυτης η καποιο προγραμμα. Θες ηχοληπτη.

 

Ακριβως αυτο ηθελα να μαθω!! Σ ευχαριστω πολυ!! Αρα ειναι θεμα καθαρα επεξεργασιας! Η τοποθετηση μου ως προς το μικροφωνο θελω να πιστευω οτι ειναι σωστη αλλα θα το ψαξω κιαλλο.

 

Αυτο το leveling υπαρχει στο Audition της Adobe; Μηπως το εχει καπως αλλιως;

Κ γενικα μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα βασικα εφφε κ οι ρυθμισεις που σιγουρα πρεπει να κανω στη φωνη μεσω του προγραμματος (κ συγκεκριμενα στο audition).

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου