Προς το περιεχόμενο

SHREDING!!!! Μεχρι που μπορει να φτασει η ταχυτητα;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αν μπορει να φτασει στα ορια...γιατι να φτασει ως εκει;;;;

 

Ειναι αναγκη για καποιον μουσικο να ακουσει 7.000 νοτες το δευτερολεπτο - η μηπως ειναι αναγκη για τιν εκαστοτε ακροατη;;;;

 

Εσεις πως αντιλαμβανεστε τον ηχο και εν κατακλειδη τις νοτες οταν ακουτε 6ηχα 64 στο 250 bpm ας πουμε;;; Σας αρεσει;;; Προσδοκειτε να αγγιξετε αυτες τις ταχυτητες;;;

 

Ποιος απο ολους αυτους τους ''guitar hero'' καταφερε ποτε να βγαλει συναισθημα μεσα απο ενα καταιγιστικο σολο χωρις ουσια;;;

 

Αγωνας ταχυτητας ή μουσικη που απλα ''αγγιζει'' ...

 

Αφορμη για το παρον topic ο κυριος Francesco Fareri -δεν τον ηξερα/δε ξερω εσεις...

 

To video που ακολουθει θα σας βοηθησει να καταλαβετε...

 

http://rapidshare.de/files/29922076/fareri_shred.avi.html

 

Τα σχολια δικα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και το shred έχει την μελωδία του.Για παράδειγμα ο πρώτος δίσκος του Malmsteen.Far beyond the sun κλπ.Είναι μερικοί βέβαια που παίζουν γρήγορα απλά για να παίζουν γρήγορα.Αλλά υπάρχουν κιθαρίστες που και στο shred βγάζουν μελωδία.Jason Becker π.χ.

 

Και είναι και θέμα γούστου.Ο πρώτος shredder ήταν ο Pagannini.3543 νότες το δευτερόλεπτο στο βιολί.Σε μερικούςς αρέσει σε άλλους μπορεί να μην αρέσει.Είναι θέμα γούστου.Απλά σίγουρα δεν θα ακούς συνέχεια τα γρήγορα.Θα ακούς και τα αργά κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://rapidshare.de/files/29922076/fareri_shred.avi.html

 

Τα σχολια δικα σας...

 

Εντελώς ανούσιο και άμουσο. Ακούγεται σαν μια συνεχής τρίλλια.

Από την άλλη δεν το κατακρίνω και δεν είμαι του "όσο δεν πιάνει η αλεπού..." (για το "...πηδάει και τα πιάνει" έχω πολύυυυυ δρόμο ακόμα και ...αν ποτέ).

Κι εγώ θα ήθελα να έχω αυτή την "άνεση" και τεχνική, όχι όμως για να τη χρησιμοποιώ αυτούσια και συνεχώς αλλά εκεί που την "σηκώνει" το κομμάτι και με μέτρο.

Ένας π.χ καθηγητής, δάσκαλος κ.λ.π μορφώνεται, σπουδάζει και μαθαίνει πολλάαα πράγματα περισσότερο απ' ότι διδάσκει καθημερινά στους μαθητές του. Ή όταν κάποιος προσλαμβάνεται σε μιά θέση εργασίας με απαιτήσεις Πανεπιστημιακού επιπέδου δεν σημαίνει ότι χρησιμοποιεί όλες τις γνώσεις και ικανότητές του καθημερινά και συνεχώς.

θέλω να πώ δηλαδή (το αυτονόητο) ότι από το 100% που έχεις μάθει χρησιμοποιείς ένα ποσοστό με άνεση και με σιγουριά.

Αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και απαιτήσεις που κινείσαι στα όρια. Τότε όμως μιλάμε για επίπεδα πρωταθλητισμού, χάνεται η χαρά της διασκέδασης και φτάνουμε στο....shreding :)

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το shred έχει την μελωδία του.Για παράδειγμα ο πρώτος δίσκος του Malmsteen.Far beyond the sun κλπ.Είναι μερικοί βέβαια που παίζουν γρήγορα απλά για να παίζουν γρήγορα.Αλλά υπάρχουν κιθαρίστες που και στο shred βγάζουν μελωδία.Jason Becker π.χ.

 

Και είναι και θέμα γούστου.Ο πρώτος shredder ήταν ο Pagannini.3543 νότες το δευτερόλεπτο στο βιολί.Σε μερικούςς αρέσει σε άλλους μπορεί να μην αρέσει.Είναι θέμα γούστου.Απλά σίγουρα δεν θα ακούς συνέχεια τα γρήγορα.Θα ακούς και τα αργά κομμάτια.

 

Χμμμμ...Τα ονοματα που αναφερεις ναι μεν ειναι ''σκιστες'' κιθαριστες αλλα δε πλησιαζουν καν....αυτο που εδειχνε το video....οσον αφορα τι ταχυτητα ενοοω και μονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ με μπερδεύεις.Μιλάς μόνο για κάποιους shreders ή γενικά για την γρήγορη ταχύτητα.?Γιατί αν είναι μόνο το πρώτο,αλλάζει το πράμα.

Και αν μπορει να φτασει στα ορια...γιατι να φτασει ως εκει;;;;

Οπως φτάνει η ταχύτητα στα κατώτερα όρια έτσι φτάνει και στα ανωτερα...

Μόνο το (γνωστό μας) σύμπαν βάζει αυτά τα όρια και κανείς άλλος κατώτερος.

Ειναι αναγκη για καποιον μουσικο να ακουσει 7.000 νοτες το δευτερολεπτο - η μηπως ειναι αναγκη για τιν εκαστοτε ακροατη;;;;

Καλά υπερβολές...

Αλλα ναι για κάποιον μουσικό μπορεί να είναι ανάγκη ' date='για κάποιον άλλο πάλι όχι.

Το ίδιο και για τους ακροατές...

Εσεις πως αντιλαμβανεστε τον ηχο και εν κατακλειδη τις νοτες οταν ακουτε 6ηχα 64 στο 250 bpm ας πουμε;;; Σας αρεσει;;;

Χμμ,εξαρτάται απο αρκετούς παράγοντες,όπως η επιλογή των μελωδικών γραμμών και του ρυθμού τους,απο το chord progression ή ακόμα και του ηχόχρωματος που χρησιμοποιείται.

Αν έχουν ενδιαφέρον τα παραπάνω μου αρέσει.

Προσδοκειτε να αγγιξετε αυτες τις ταχυτητες;;;

Η ελευθερία είναι για μένα παράγοντας υγείας...

Ολες η ταχύτητες καλές είναι' date='στις ανάλογες "πίστες" και χωρίς "πεζούς"...

Ποιος απο ολους αυτους τους ''guitar hero'' καταφερε ποτε να βγαλει συναισθημα μεσα απο ενα καταιγιστικο σολο χωρις ουσια;;;

Γκουχου γκουχου <<ενα κατεγιστικό σόλο χωρίς ουσία>>

Σε αυτό τι μπορεί να απάντήσει κανείς. Η έχεις κόμπλεξ ή έχεις πέσει σε άσχημα μουσικά(?) παραδείγματα,οπότε και δικαιολογημένα έχεις αυτην την άποψη.

Καταρχάς το συναίσθημα πάει με το μέτρο για σένα?Συναρτάται με το χρόνο?

Εσύ μπορεί να πιστεύεις οτι και με τα λεφτά αγοράζεις τα πάντα.

Και στο κάτω κάτω αν δεν μπορείς να αναλύσεις αυτό που ακούς επειδή είναι αρκετά γρήγορο για σένα,πως μπορείς και το κρίνεις?

Λοιπόν άκου το σόλο του ilusion του Shawn Lane(rip) την studio version.

Ελπίζω να το εκτιμήσεις.

Αγωνας ταχυτητας ή μουσικη που απλα ''αγγιζει'' ...

Κάτι μπερδεύεις φίλε όπως και πολλοί απο εσάς τους ανθρώπους(:twisted: i'm just kiding here)

Κάτι που είναι γρήγορο για εμάς ' date='για ένα άλλο ον μπορεί να είναι αργό.

Ειναι και τα κενά που μετράνε.

Ενα κομμάτι του Μπαχ που παίζεται σε άπιαστες ταχύτητες παραμένει το ίδιο ,άλλο αν εσύ δεν το πιάνεις... :wink:

Αφορμη για το παρον topic ο κυριος Francesco Fareri -δεν τον ηξερα/δε ξερω εσεις...

Εγω τον ήξερα και δεν μου αρέσει.

 

Με άγχωσες τελικά ήθελες δεν ήθελες.

Δεν με απασχολεί πλεον αν φαίνομαι επιθετικός,γιατί πολύ απλά έχω βαρεθεί αυτού του είδους τις συζητήσεις που ξετρυπώνουν με την κάθε ευκαιρία στο forum και με κάνουν με δυσκολία να το παρακολουθήσω.

Αντίστοιχα θυμάμαι να κοροιδεύουν μπαλάντες των Scorpions επειδή είναι "φλώρικες και αργές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THANK GOD' date=' SHRED IS DEAD !!!!![/size']

Αυτη την εντύπωση έχεις?

Ο μισός πλανήτης είναι γεμάτος με shreders.

Εγω πάλι πιστεύω οτι ζει και βασιλεύει.

Και μάλιστα έχει γίνει και ένας πολύ βαρετός "βασιλιάς"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μισός πλανήτης είναι γεμάτος με shreders..

 

Ναι, αλλά δεν τους ακούω πλέον στο ραδιόφωνο, ούτε τους τρώω στη μάπα 24/7 στην τηλεόραση, όπως την δεκαετία που ενηλικιώθηκα ! 8) 8)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε όμως μιλάμε για επίπεδα πρωταθλητισμού' date=' χάνεται η χαρά της διασκέδασης και φτάνουμε στο....shreding :)[/quote']

Μπα και το shreding κάποιοι το διασκεδάζουν... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' αλλά δεν τους ακούω πλέον στο ραδιόφωνο, ούτε τους τρώω στη μάπα 24/7 στην τηλεόραση, όπως την δεκαετία που ενηλικιώθηκα ! 8) 8)[/quote']

Ναι εχεις δίκιο.

Το κακό όμως είναι οτι τώρα τρώμε άλλα στην μάπα,χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου