Προς το περιεχόμενο

firewire/usb mobile soundcard


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε piou,

 

θα σου πρότεινα να αγοράσεις πρώτα το firewire audio interface σου και να δεις αν υπάρχουν συγκεκριμένα chipsets που προτείνει ο κατασκευαστής του.

 

Εγώ είχα πάρει την firewire Adaptec με το TI και τελικά δεν έπαιξε η κάρτα ήχου που είχα. Έπαιξε όμως με την φτηνή firewire κάρτα με το VIA chipset.

 

Έχεις καταλήξει σε συγκεκριμένο audio interface; Επίσης, έλεγξε αν η firewire με ταχύτητα 800 είναι συμβατή με το audio interface που σκέφτεσαι, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που δεν παίζουν καλά και απαιτείται το 400άρι. Απλά, έχε στο μυαλό σου τέτοια απίθανα πράγματα.

 

Η γνώμη μου είναι: αποφάσισε για το audio interface, ψάξε να βρεις κανένα σχετικό forum για αυτό, μπορεί να δεις περίεργα πράγματα και αφού μάθεις, αγόρασε την Firewire κάρτα σου.

 

Τέλος: το firewire συνίσταται σαν πρωτόκολλο για βαριές audio δουλειές με πολλά κανάλια. Αν όμως χρησιμοποιείς 2 κανάλια μόνο στο audio interface (δεν μιλάω για τον αριθμό καναλιών που έχεις στο sequencer, ας είναι και 100), δηλαδή αν γράφεις μέχρι 2 το πολύ όργανα ταυτόχρονα και αν ακούς μόνο με την 1 στερεοφωνική της έξοδο, τότε μην αποκλείσεις τις USB λύσεις, καθώς αρκετές είναι αξιόπιστες και γλυτώνεις το κόστος της firewire κάρτας. Πέρα από το "καλό"-"κακό" πρέπει να δεις τι χρήση θα κάνεις.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος ο γερασιμος

με την δικια μου καρτα π.χ. το via chipset ηταν σκετη καταστροφη ,

κολληματα - freeze - μπλε οθονες , κρασαρισματα και αλλα τετοια

καλα , παιζει ρολο σιγουρα η τελικη επιλογη της καρτας , και οι αναγκες - απαιτησεις στο recording σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, ίσως είναι καλό να γράφουμε τι κάρτες έχουμε και τι ασυμβατότητες έχουμε αντιμετωπίσει. Η δικιά μου περίπτωση είναι για τα πανηγύρια:

 

Audio interface: Digidesign DIGI002

 

Με την reccommended από την Digidesign Adaptec κάρτα, πάγωνε το μηχάνημα. Την πήγα πίσω στο πλαίσιο και πήρα την κατά πολύ φτηνότερη no-name κάρτα με το VIA chipset. Μία χαρά. Λέω "για τα πανηγύρια" γιατί η digidesign προτείνει την Adaptec με το TI, που φυσικά στους περισσότερους που ξέρω με Digi002 παίζει μία χαρά. Σε μένα δεν έπαιξε. Παίζει όμως ρόλο και το μηχάνημα (Toshiba laptop στην προκειμένη).

 

Βασικά είναι ο συνδυασμός:

 

του chipset της μητρικής (motherboard),

του chipset της Firewire κάρτας και

του audio interface.

 

Οπότε θέλει λίγο κουράγιο :)

 

Μάλλον η καλύτερη λύση είναι να πάρεις την audio κάρτα σου, μετά να αγοράσεις την πιο φτηνή Firewire κάρτα και αν δεν δουλέψει την επιστρέφεις (δεν έχεις πρόβλημα με αυτό) και παίρνεις την πιο ακριβή. Η διαφορά είναι γύρω στα 50 Ευρώ. Αλλά, μην προ-αγοράσεις firewire interface, όπως σκέφτεσαι, δεν θα έχεις την δυνατότητα αλλαγής αργότερα γιατί θα έχουν περάσει οι 5-10 μέρες (που γίνονται δεκτές οι αλλαγές).

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok παιδια,

Τελοσπάντων δεν ξέρω αν έχετε δει και τα προαναφερθέντα με το feather και τον dither, το ψάξιμο γίνεται γιατί θέλω να χρησιμοπoiήσω την κάρτα που θα καταλήξω τελικά και με desktop (που αυτή τη στιγμή δεν έχει firewire) και με laptop (που μελλοντικά θα αγοραστεί).Οπότε ψάχνω να βρω ποιοι είναι οι ιδανικοί συνδυασμοί πρωτοκόλλων που εξυπηρετούν και τις δύο καταστάσεις.

Και μια καινούρια πληροφορία που βρήκα από εξωτερικό(sorry δεν προλαβαίνω να μεταφράσω, πρέπει να αποσυνδεθώ!)

"i doubt the PCMCIA interface will be about for next 2 years.

With the arival of PCI-Xpress on desktops, a new faster replacement for the PCI Bus, they are moving to a new standard of connection on laptops as well. Cant remember the exact name of it but it will be a serial based connection based on the new desktop PCI-Xpress, and should arive in the next 3-4 months with the next generation of Centrino Laptops ( called Sonoma/Alviso by intel).

 

So in that respect a Firewire interface is probably a better long term investement at the moment."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το ψάξιμο γίνεται γιατί θέλω να χρησιμοπoiήσω την κάρτα που θα καταλήξω τελικά και με desktop (που αυτή τη στιγμή δεν έχει firewire) και με laptop (που μελλοντικά θα αγοραστεί).Οπότε ψάχνω να βρω ποιοι είναι οι ιδανικοί συνδυασμοί πρωτοκόλλων που εξυπηρετούν και τις δύο καταστάσεις.

 

Ο ιδανικός συνδυασμός μπορεί να βασίζεται σε USB όπως έγραψα. Από τη χρήση που θα κάνεις εξαρτάται και από τα κανάλια που θα "ρέουν" ταυτόχρονα από/προς το audio interface προς/από τον υπολογιστή.

 

"i doubt the PCMCIA interface will be about for next 2 years.

With the arival of PCI-Xpress on desktops' date=' a new faster replacement for the PCI Bus, they are moving to a new standard of connection on laptops as well. Cant remember the exact name of it but it will be a serial based connection based on the new desktop PCI-Xpress, and should arive in the next 3-4 months with the next generation of Centrino Laptops ( called Sonoma/Alviso by intel).

 

So in that respect a Firewire interface is probably a better long term investement at the moment."[/quote']

 

Δεν ξέρω που το βρήκες αυτό, αλλά έτσι όπως το παραθέτεις δεν στέκει: το PCMCIA interface είναι δίαυλος. Το Firewire και το USB είναι πρωτόκολλα επικοινωνίας που στηρίζονται πάνω σε αυτό τον δίαυλο. Αν αλλάξει το PCMCIA και γίνει PCMCIA-Xpress ή κάτι αντίστοιχο, αυτό δεν ακυρώνει ούτε το Firewire ούτε το USB. Το γεγονός ότι το βρήκες σε ξένο forum δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου