Προς το περιεχόμενο

firewire/usb mobile soundcard


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψανω μια καρτα ηχου για laptop και επειδη εχω βρει αρκετες και εχω μπερδευτει, εχει κανεις να προτεινει κατι σε οποιαδηποτε τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε fleamail προσφατα αποκτησα την m-audio 1814

η συγκεκριμενη καρτα ειναι firewire , μιας και σε ενδιαφερει

να την χρησιμοποιησεις σε φορητο . η τιμη της ειναι στα 750 ευρω

δεν σου λεω να την παρεις ή να μην την παρεις απλα το αναφερω

η βασικη μου προτεραιοτητα ηταν η motu , αλλα θες λιγο οι πολυτιμες συμβουλες εμπειρων και καλων φιλων , θες λιγο μια "τσαρκα" μου σε καποια forum του εξωτερικου , αλλαξα γνωμη.

βεβαια οι προαναφερομενοι μου προτειναν - και καλα εκαναν - σαν πρωτη επιλογη την RME firewire - 800 , που οντως ειναι κορυφαια καρτα , ισως η καλυτερη στην κατηγορια της

αυτο που "τζουζει" ομως λιγο ειναι τα 1290 ευρω που κοστιζει .

παντως χλωμο προσωπο σε εξωτερικο interface , αν αποκλεισεις το usb connection ( γιατι εγω το απεκλεισα μονομιας ) το αξιοπιστο interface που μενει ειναι το firewire , και οι επιλογες οι εξης :

rme 800 (1290) , m-audio 1814 ( 750 ) , motu 828 mkII (950) , m-audio 410 ( 550 ) .

η τσεπη και η κριση δικη σου φιλε

καλη αγορα φιλε μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας ειπες ομως αμα θελεις πχ να εχει instrument input (

Hiz)για κιθαρα η βασσο, h preamp για μικροφωνο. Επισης δεν σε ενδιαφερει το sample rate ?η καινουργιες καρτες φτανουν στο 24/192 οταν πχ η motu mkII φτανει στα 24/96 μονο. Πιστευω εκει θα δεις την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αλήθεια ξέρετε να προτείνετε κανα καλό ξένο forum?Οχι ότι δεν είναι καλό το noiz...αλλά έτσι για να πλουτίζουμε τις γνώσεις μας κι απ' έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, βέβαια, απλά ίσως στο εξωτερικό γενικά έχουν ήδη δοκιμαστεί αρκετά πράγματα και έτσι ακούς πλέον απόψεις από πρώτο χέρι...

Μην παρεξηγηθεί τίποτα, η μανία του ψαξίματος βλέπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

piou οι ξενοι εχουν σιγουρα καλυτερο εξοπλισμο απο μας , λογω πολυ φθηνοτερου κοστους , αλλα απο γνωσεις δεν ξερω πως τα πανε , και εννοω τους επαγγελματιες που βοηθουν και συνεισφερουν ηρωικα σε αυτα τα ξενα forum .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dither και Feather΄με έχετε υπερκαλύψει με το θέμα του laptop, και με όλη αυτή την ιστορία έμαθα πολλά πράγματα...

Τελοσπάντων το "μπέρδεμα" που βέβαια τείνει πλέον να λυθεί είναι ότι τελικά ο desktop που θα δουλεύω τώρα δεν έχει firewire οπότε η μοναδική λύση που μου έχει απομείνει από τα προτεινόμενα και που να κάνει και για μελλοντική χρήση με laptop είναι η RME multiface.

Εφόσον έχω αποφασίσει σίγουρα ότι θα ψωνίσω από εξωτερικό, έλεγα να ψάξω λοιπόν αν υπάρχουν και άλλες κάρτες (της Echo,Motu ή δεν ξέρω και γω τι άλλο)που να ικανοποιούν αυτές τις απαιτήσεις για να συγκρίνω...Αυτά.

Ευχαριστώ και πάλι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε piu υπάρχουν κάρτες pci που μπαινουν στον υπολογιστή σου και σου δίνουν θύρα η θύρες firewire οπότε μπορείς να προμηθευτείς μία (φτηνές είναι) και να μην αποκλείσεις την fireware κάρτα που είναι σίγουρα καλυτερα να πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε piu υπάρχουν κάρτες pci που μπαινουν στον υπολογιστή σου και σου δίνουν θύρα η θύρες firewire οπότε μπορείς να προμηθευτείς μία (φτηνές είναι) και να μην αποκλείσεις την fireware κάρτα που είναι σίγουρα καλυτερα να πάρεις

 

φιλε μου καλα τα λες

ειχα παρει και εγω μια φτηνη pci firewire καρτα απο το πλαισιο 18 ευρω , αλλα την πεταξα μετα απο δυο μερες .

παιδια προσοχη στις φτηνες υλοποιησεις , φτηνες υλοποιησεις ισον φτηνα chipset .

γενναιοι πολεμιστες επειδη προκειται για μουσικη και audio εφαρμογες , αποφευγεται οσο μπορειτε τις φτηνες λυσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου