Προς το περιεχόμενο

Ezthetics - So much oil in the ground (cover)


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω το forum . Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό !

Ανοίγω το παρόν θέμα και παραθέτω το παρακάτω βίντεο για δύο λόγους :

 

1) Nα σας συστήσω τη μπάντα μου με την οποία παίζουμε από τις αρχές Ιουνίου μαζί.

Είμαστε οι Ezthetics κι αποτελούμε μία νεοσύστατη cover (προς το παρόν) band σε ύφος funk/soul κυρίως.

Χαρήκαμε για τη γνωριμία  :D

 

2)Θα ήθελα/θέλαμε το σχολιασμό σας για Ο,ΤΙ σας κατέβει στο κεφάλι σχετικά με το βίντεο που παραθέτω.Δυστυχώς είναι από κάμερα κινητού με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Κριτική επί παντός επιστητού λοιπόν ! Από το στήσιμό μας και τη σκηνική μας παρουσία μέχρι τα λάθη μας,τον ήχο μας κλπ κλπ .Έχουμε λίγους μήνες που δραστηριοποιούμαστε και θα θέλαμε να εντοπίσουμε τα αδύνατα σημεία μας από τώρα που είναι αρχή  :)

 

Enjoy κι ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Στο βίντεο διασκευάζουμε το γνωστό κομμάτι των Tower of Power.

 

https://www.youtube.com/watch?v=kBpOB882VVI&hd=1

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Βασίλη, χρόνια και ζαμάνια. :D

 

Το τρέχετε λίγο, και με αγχώνει το άτιμο. ;D

 

Παίζεις πάρα πολύ καλά ρε φίλε.

Εντύπωση μου έκανε * (από όσο κατάφερα να ακούσω) και ο πληκτράς.

 

Το άτιμο το αναλόγιο ... ειδικά δίπλα στην παραλία ...  :-\

 

Ωραία μπάντα, έχετε.

Αν έχεις κι άλλα ανέβασε.

 

Βαράτε παιδιά! :)

 

 

*εκτός της τραγουδίστριας (δώσε και κανένα τηλέφωνο βρε παιδί μου ;D).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Στράτο. Όντως χρόνια και ζαμάνια..

Αφού οριακά προλαβαίνω να διαβάζω το φόρουμ τελευταία,δεν το συζητάμε για να γράφω...!

Το τρέχουμε όντως .Κι εμάς μας άγχωσε  ;D

Ευχαριστούμε για τα σχόλια.Λαμβάνονται υπόψιν να ξέρεις. Η Δώρα θα ενημερωθεί για την επιθυμία σου.Το πήρα τοις μετρητοίς αυτό που είπες περι τηλεφώνου ;D

 

Ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά το χειμώνα Αθήνα ρε συ κάποια στιγμή.

Χαιρετώ

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα πω μπράβο που έχετε τα κότσια να "ακουμπάτε" τέτοια τραγούδια.

Το συγκεκριμένο τραγούδι (που είναι πολύ αγαπημένο) δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ χωρίς πνευστά για να πω την αλήθεια. Μετά όμως την 4η φορά που το ακούω λέω "γιατί όχι;" σαν διασκευή είναι μια χαρά.

Σαν παρατήρηση έχω να πω πως θα προτιμούσα λιγότερο "ναζιάρικα" φωνητικά σε κάποια σημεία του τραγουδιού όπως: "There's no excuuuuse for our abuuuuse..."  :) Επίσης θα προτιμούσα τα τύμπανα να μην βαράνε τόσο "rock" (κάπου μετά τη μέση τραγουδιού έως το τέλος).

Κατά τ' άλλα η μπάντα groove-άρει ικανοποιητικά, οι μουσικοί είναι καλοί "παίχτες", το κορίτσι είναι όμορφο και μπορεί να "σταθεί" σε τόσο απαιτητικά τραγούδια, οπότε... Go get 'em!!!

Το πόσο και που χρειάζεται βελτίωση το πράγμα, νομίζω πως είστε σε θέση να το κρίνετε μόνοι σας. Εμένα μου άρεσε.

 

Υ.Γ.1: Πως γίνεται να παίζει τέτοιες μουσικές μια μπάντα και ο κόσμος γύρω να "αμολάει αετό;;;"  ;D

Υ.Γ.2: Αυτό το αναλόγιο (όπως επισημάνθηκε και πιο πάνω) καλύτερα να έλειπε.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στ'ωραιοι! 8)

Νομιζω οτι αν ηταν λιγο πιο αργο κι αν τα τυμπανα επαιζαν πιο "συνετα" θα παταγε καλυτερα,θα γκρουβαριζε ακομα πιο πολυ.Απ'την αλλη ολα αυτα την ωρα του live πανε περιπατο.Αλλιως προβαρεται,αλλιως παιζεται το κομματι και τελικα αυτη ειναι και η ομορφια του "ζωντανου".

Μ'αρεσε ο ηχος και το παιξιμο σου,ωραια η φωνη,καλη η μπαντα,λιγο πιο λιτη λογικη απ'ολους τους παικτες-κυριως τα τυμπανα-και τη φωνη και ολα ομορφα.

Και τωρα ομορφα ειναι βεβαια.

Φιλτατε Μπιλ μπραβο κι απο εμενα κι οπως ειπε ο αγαπητος Φουζιος να βαρατε!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω την απαραίτητη πλέον για όλους τους κιθαρίστες σαγιονάρα που φοράς Βασίλη, τιμώντας την παράδοση. ;D ;D ;D

 

Εύγε ρε μάγκα.

 

Πραγματικά το παίξιμο και ο ήχος σου σκίζουν.

 

Ξανά εύγε.

 

 

Υ.Γ. Δώρα είμαι χοντρός, καραφλός, 67 ετών, ευκατάστατος, και ζητώ γνωριμία με ξανθιά νεαρή ταλαντούχα τραγουδίστρια για σοβαρή σχέση. ;D ;D ;D

Πάρε με τηλέφωνο.

 

Ώρες επικοινωνίας Σάββατο 16:00 - 18:00, και Κυριακή το μεσημέρι (μόλις ξενερώσω από το Σαββατιάτικο ξύδιασμα). ;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ,

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον κάκιστο ήχο του κινητού βγαίνετε πολύ καλοί οπότε υποθέτω ότι αν υπάρξει καλύτερη ηχογράφηση κάποια στιγμή, θα είναι σούπερ. Κάνε τον κόπο ρε Βασίλη και σύρε τους σε ένα στούντιο να γράψετε μερικά κομμάτια αξιοπρεπώς, να τα έχετε και για δείγμα δουλειάς. Βολεύει.

 

Επιφυλάσσομαι για πιο λεπτομερή κριτική.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μικρός παίζει πολύ ωραία κιθάρα, η μπάντα έχει δυνατότητες, αλλά τέτοιου είδους κομμάτια έχουν πολύ "μυστήρια" rhythm section και δεν αποδίδονται εύκολα. Είχα κι' εγώ πρόβλημα με το ff της μπάντας.

 

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακη ηχογραφηση (;) ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ.Οποτε μια αλλη φορα !!!

Το μονο που μπορεις να καταλαβεις ειναι το τρεξιμο του σκοτωμου και τα πολλα τσακα -τσουκα του ντραμερ;

Γιατι αραγε ; πρεπει καποιος να τον κραταει ..ειναι και το κομματι απο μονο του περιεργο.

Ενα στουντιο recording -demo ειναι οτι πρεπει. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και την πολύ to the point κριτική !

 

@Sonic X:Ήσουν πολύ λεπτομερής κι εύστοχος .Όντως κι εμείς είχαμε τις αμφιβολίες μας στην αρχή για το αν μπορούμε να το ακουμπήσουμε σαν κομμάτι χωρίς πνευστά αλλά εν τέλει είπαμε "γιατί όχι" .Είναι από τα κομμάτια που διασκεδάζουμε πολύ όταν το παίζουμε.Συμφωνώ με όλα όσα επισημαίνεις .Το αναλόγιο όντως σφάλμα. Επίσης το YΓ1 είναι μεγάλη και θλιβερή ιστορία  :-\ Ευχαριστούμε !

@gvour. Είσαι ένας ευγενής  :D Ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια κι εγώ προσωπικά .(Είναι η αγαπημένη σου squier!)

 

@Στράτος: Να είσαι καλά ρε φίλε ! Όντως θα ήταν λάθος να περάσει απαρατήρητη η σαγιονάρα ;D

Ευχαριστώ και πάλι.

Τώρα περί Δώρας,δελεαστικός ακούγεσαι απλά ρε συ πολύ busy φαίνεσαι .Άκου κει ώρες επικοινωνίας το Σάββατο μόνο 16.00-18.00 !!

@Σπύρος: Ευχαριστούμε !  Συμφωνώ για την αξιοπρεπή ηχογράφηση. Νομίζω θα γράψουμε μια και καλή original υλικό. Θα τα πούμε

(ακούω τα πάντα από αυτά που ανεβάζεις στο soundcloud,μην κοιτάς που είμαι στην αφάνεια το τελευταίο διάστημα :D .Πάντα τέτοια,από το καλό στο καλύτερο ρε συ !)

 

@Nestoras: Σύντομος και περιεκτικός ! Ευχαριστούμε.

Όντως είναι θέμα το ff το οποίο τέθηκε σε πρόβες και νομίζω έχει περιοριστεί. Θα τα πούμε από κοντά σε κάποιο Live Αθήνα ελπίζω . Την Κυριακή που μας έρχεται 13/10, παίζουμε στα λημέρια σου,στο Lazy ,if interested .

 

@pericles: Ηχογράφηση κινητού ήταν με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ευχαριστούμε. Θα τα πούμε μια άλλη φορά με καλύτερο υλικό  ;) Cheers

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου