Προς το περιεχόμενο

pod hd Desktop or Zoom G3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως εχει ξανασυζητηθει αλλα δε βρισκω κατι.

 

Ψαχνω για μια λυση αποκλειστικα για σπιτι και υπολογιστη. Αποκλειστικα για practice το βραδυ και ηχογραφησεις σε PC. Mενδιαφερουν τα Marshall (crunch) / Fender sims (cleans) και λιγο τα Drives/Delays/Reverbs.

 

Τι προτεινετε αναμεσα στα 2? Αρχικα σκεφτομουν το Zoom g3 αλλα ειδα οτι επεσε πολυ η τιμη του POD HD Desktop και το σκεφτομαι. Με ακουστικα πως ακουγονται? Για το Pod δεν εχω διαβασει τα καλυτερα με χρηση ακουστικων. Ισως και να ψαξω για μεταχειρισμενο ( αν δινει κανεις στειλτε ενα πμ).

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αποκλειστικά για σπίτι γιατί δεν πας σε κάποιο software;

Είναι η ιδανική λύση.

 

Για τους ήχους που λες θα μπορούσες να πάρεις κάποιο Amplitube (π.χ. το Jimi Hendrix) ή το Guitar Rig για πιο ευρεία χρήση. Προτιμάω το δεύτερο, κυρίως για την αίσθηση που παίρνεις στα χέρια σου από την απόκριση του ήχου.

 

Όσον αφορά στα ακουστικά, για να ακούς όπως στα μόνιτορς (τα οποία, αν δεν έχεις, θα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς για οποιαδήποτε τέτοια λύση) θα χρειαστείς στουντιακά ακουστικά και όχι ακουστικά για ακρόαση μουσικής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για S/W λύση. Εννοείται πάντως πως αν αποφασίσεις κάτι τέτοιο θα χρειαστείς κάποια "μουσική" κάρτα ήχου αν δεν έχεις ήδη.

 

Εγώ έχω την Line6 UX2 με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος, plug 'n' play, μηδέν latency ( =άμεση απόκριση σε αυτό που παίζεις) και έχει και το Pod Farm μαζί που σου δίνει πολλούς ήχους και προσομοιώσεις έτοιμες. Φυσικά συνεργάζεται και με guitar rig κτλ. Επίσης σου δίνει και ένα Light version Ableton Live για ηχογραφήσεις μαζί με άλλα προγραμματάκια.

 

Επειδή (αν κατάλαβα καλά) ήμουν σε παρόμοια φάση με σένα, νομίζω οτι θα σου λύσει τα χέρια μια τέτοια λύση, μην κοιτάξεις σε πολυεφφέ.

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο καλά είναι, αν και η κοινή γνώμη πάει προς το Zoom.

 

Αφού το θέλεις για μόνιμα σπίτι το G3 είναι μονόδρομος μιας και δε χρειάζεται ρεύμα/καλώδιο/μπρίζες όταν είναι στον υπολογιστή - τροφοδοτείται κανονικά μέσω του USB.

 

Πολύ πιο βολικό και από οποιοδήποτε software εκτός αν ο υπολογιστής είναι αποκλειστικά μουσικός και μόνιμα On, που δεν το νομίζω στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχει ξανασυζητηθει αλλα δε βρισκω κατι.

 

Ψαχνω για μια λυση αποκλειστικα για σπιτι και υπολογιστη. Αποκλειστικα για practice το βραδυ και ηχογραφησεις σε PC. Mενδιαφερουν τα Marshall (crunch) / Fender sims (cleans) και λιγο τα Drives/Delays/Reverbs.

 

 

 

Αυτο που θελεις φωναζει software ασε που μπορεις να το κανεις με λιγα η και καθολου χρηματα ;).Αν εχεις ενα daw(που λογικα εχεις αφου ηχογραφεις σε pc) τσιμπα το  lextac του lepou δωρεαν για παραδειγμα η το φθηνό Creme της kuassa(πολυ καλα γιαυτο που θες) και εισαι κομπλε(αν δεν θες να δωσεις λεφτα για μεγαλη σουιτα οπως πχ το revalver.)

Θες να προσθεσεις tubescreamer πχ στα παραπανω amp sims? googlare και κατεβασε δωρεαν το TS-999 8). Θες καμπινες? τσιμπα το lecab2 η χιλιαδες αλλα δωρεαν και ποιοτικά.Ετσι φτιαχνεις το rig σου κομματι κομματι με λιγα η καθολου χρηματα και την ιδια ποιοτητα με τα paid.Αν ειναι μονο για τη χρηση που περιεγραψες δεν αξιζει να ριξεις φραγκο την σημερον ημερα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου