Προς το περιεχόμενο

Περί KORG Triton & Trinity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικά με τη λυχνία στο Triton Extreme, ο ρόλος (θεωρητικά) είναι να δίνει ζεστό και πιο αναλογικό ήχο στο όργανο. Μπορείς να περάσεις το σήμα σου από τη λυχνία και να πάρει το ιδιαίτερο χρώμα που δίνει κάθε λάμπα.

 

Η πρακτική της χρησιμότητα δεν είναι απολύτως ξεκάθαρη, έχω ακούσει γνώμες που επιβεβαιώνουν ότι όντως κάνει δουλειά η λυχνία και γνώμες που τη θεωρούν ένα μπιχλιμπίδι εντυπωσιασμού και τίποτα παραπάνω.

 

 

Διαφορές Trinity και Triton Extreme; Με την ευκαιρία, το Trinity και το TR δεν είναι το ίδιο πράγμα και καλό θα ήταν αλλαχτεί ο τίτλος γιατί μπερδεύει.

 

Μάλλον είναι άλλα όργανα! Το Extreme έχει 160 Mb ROM ενώ το Trinity αρκείται σε 32, το Extreme έχει εξ' αρχής το sampler που στο Trinity ήταν optional (και πολύ καλύτερο sampler του Τρίτωνα εννοείται) και με μεγαλύτερη μνήμη, καλύτεροι arpeggiators (2 παρακαλώ) και αν συνεχίσω θα ξημερώσουμε!

 

Δύσκολα μπορούν να συγκριθούν αυτά τα δύο, άλλες εποχές και άλλη φιλοσοφία...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Tr έχει τη μηχανη του Triton, είναι μαύρο ( και πιο όμορφο κατα τη γνώμη μου) και νομιζω έχει διπλασια rom απο το triton(64 εναντι 32). Τα ίδια λεφτά κανουν καινουργια, αν είναι να να πάρεις κάποιο καινούργιο σαφώς το ΤR θα είναι η επιλογή σου.

 

Οσον αφορα το εξτριμ, είναι αλλη κατηγορια 1000+ ευρω πιο πανω σε σχεση με το triton, οποτε δν τιθεται θεμα συγκρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μάζεψε λεφτά (πολλά όμως ) και πάρε το OASYS. τα έχει όλα αυτά μαζί.

 

Ναι......Και μετά ετοιμάσου να βγείς σε κανα πεζούλι σε κεντρικό δρόμο (!προσοχή!) και να βγάλεις ταμπελίτσα βοηθήστε τον άπορο κάτοχο KOrg Oasys...:lol:

 

Πέρα απο την πλάκα πόλλα τα φράγκα για το Oasys...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μάζεψε λεφτά (πολλά όμως ) και πάρε το OASYS. τα έχει όλα αυτά μαζί.

 

Ναι......Και μετά ετοιμάσου να βγείς σε κανα πεζούλι σε κεντρικό δρόμο (!προσοχή!) και να βγάλεις ταμπελίτσα βοηθήστε τον άπορο κάτοχο KOrg Oasys...:lol:

 

Πέρα απο την πλάκα πόλλα τα φράγκα για το Oasys...

 

Χαχαχαχα...Εχεις δίκιο, αλλά άμα το ακούσεις πίστεψέ με θα τα ξεχάσεις όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ βρήκα την υγειά μου...

 

Midi + VSTi....

 

Ειδικά αμα εχεις να διαθέσεις κάποια λεφτά για τα καλά VSTi που κυκλοφορούν (που εγώ δεν έχω δυστυχώς :lol:) είσαι complet....

 

1)BFD

2)Native Instruments Komplet

3)Arturia Analog factory

+The grand, Broomstick

 

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι δεν πάω να πάρω το oasys....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πάντως τέτοιους ήχους σαν του ΟΑΥΣΥΣ δεν έχω ξανακούσει. Δηλαδή ήμαρτον! Επίσης οι απιστεφτεσ δυνατότητές του το κάνουν εξωπραγματικό! Το πήρε ο πληκτράς μας και πράματα που ακουγόταν μόνο ηχογραφημένα τώρα μπορεί και τα παίζει στη πρόβα και στα λαιβ! Επίσης απο συζητήσεις που κάναμε πραγματικα φαινόταν πολύ ενθουσιασμένος με τισ δυνατότητες για τη δημιουργία patches. Επίσης απ ότι μου έχει πει, οποιοδήποτε νέο πλήκτρο κυκλοφορήσει με νεα η παλιά μηχανή δημιουργίας ήχων μπορεί να το αφομοιώσει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου