Προς το περιεχόμενο

Περί KORG Triton & Trinity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λεφτά του OASIS είναι εξωπραγματικά για κάθε έλληνα μουσικό εκτός αν

α) παίζει σε σκύλο και θέλει να ξαναθυμηθεί τις ποζεράδικες μέρες του ή

β) αν τον φώναξε ο Στίνγκ για την επόμενη τουρνέ

αλλιώς κατά τη γνώμη μου είναι τρελλά λεφτά να δώσεις σε ένα όργανο με εξαιρετικό ήχο πράγματι, το οποίο όμως θα το παίξεις... πού? Εννοώ, σε τι ηχοσύστημα? Ξέρετε κάποιο ηχοσύστημα -πλην ελαχίστων- στην Ελλάδα που να "βγάζει" τον ήχο του OASIS? Εχω παίξει σε δεκάδες λαιβάδικα και δεν το είδα παιδιά αυτό το ηχοσύστημα... αντιθέτως, έβλεπα δραματικό ήχο που εκτελούσε το εξαιρετικό hammond του Nord Electro μου ή τα leads του Νοrd Lead 2 που διαθέτω και έχουν κατά γενική ομολογία καταπληκτικό ήχο. Ο NemOOO που μίλησε για VST's πιο πάνω νομίζω πως έχει απόλυτο ήχο. Φτηνά, εύκολα, γρήγορα, ποικίλλα και γενικώς ό,τι χρειάζονται οι "μουσικοί χώροι" στην Ελλάδα. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι επαγγελματίες έχουν Τρίτωνες - είναι όσο καλοί χρειάζεται και όχι παραπάνω. Το OASIS είναι όντως θεϊκό, αλλά για στούντιο μόνο, όπου ο ήχος αφενός αναπαράγεται αυτούσιος και αφετέρου μένει ως ντοκουμέντο (αν και στο στούντιο καλύτερα ακόμη vintage όργανα παρά μιμητές τους)

αυτά για τη συνέχεια της συζήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλά δεν είπες τίποτα για τις εξαιρετικές δυνατότητες που έχει, και για το γεγονός ότι μπορεί να φομοιώσει οποιαδήποτε μηχανή κατασκευής ήχων κάθε πλήκτρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά νομίζω ότι με όόοοοοοοολα τα VSTi που ανεφερα πριν μπορείς να κάνεις όχι απλά επαγγελματική δουλειά αλλά της παναγιάς τα μάτια.....(θου κύριε...:lol:)

 

 

Τώρα όντως το OASIS είναι θεικό αλλά με 7000 ευρώ που κάνει νομίζω ότι είναι πάρα πολλά για τον καθένα...Και επίσης θεωρώ πως δεν είναι εφικτό για τον καθένα να χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατότητες του...Αρα τζάμπα λεφτά....

 

Πάντως για κάποιον που έχει και τα χρήματα και τις γνώσεις μάλλον θα αξίζει...:p

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alesis Fusion....... icon_cool.gif

Ψαξτε το λιγακι .....

 

......... 8)

 

Συμφωνω οτι το OASYS ειναι το top των synths(αν και φαν τις Kurzweil).

Oμως με 1300 euro να παιρνεις ενα μηχανημα με τις δυνατοτητες του Fusion, ειναι πραγματι φοβερο. Εαν δεν ειχα το kurzweil K2661(το οποιο εχω 2,5 χρονια και δεν εχω μαθει ακομη ουτε το 50 % των δυνατοτητων του) θα το ειχα παρει εδω και καιρο.

 

Για να μην αραδιαζω specifications, ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ(απλα θα σας πω οτι στο test του keyboard magazine χαρακτηριζεται ως budget OASYS-killer),

 

Οχι μονο Korg,Yamaha,Roland ...

 

Τωρα οσο για τα vst.....o καθενας εχει την γνωμη του.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Lucather αυτό ακριβώς υπονοούσα. Εχει όντως τρελλό ήχο, εξαιρετικές δυνατότητες, απίστευτα όργανα, αλλά... που θα τα χρησιμοποιήσεις? Στο Σταυρό του Νότου? Στο (αγαπημένο μου) Μικρό Μουσικό Θέατρο? Οπου και να παίξεις -πλην στούντιο- είναι σα να βάζεις μηχανή 1000 ίππων σε βαρκάκι: θα βουλιάξει από την ταχύτητα. Αυτό εννοούσα και όχι οτι το όργανο δεν αξίζει, προς Θεού! Σκοτώνει, αλλά το θέμα είναι ο μουσικός να ξέρει πέρα από τις δυνατότητες του οργάνου του και τις δικές του δυνατότητες (τεχνικές, αισθητικές, εμπορικές κά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Triton extreme δεν εχετε να πειτε τιποτα βρε παιδιά ? :?

Το εχω βάλει στο μάτι ,αν και ψιλοακριβό λεω να πάρω το 76αρι γιατι 61 ειναι πολυ λιγα και 88 παρα πολλα πλήκτρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Extreme είναι πολύ καλό για πολλές χρήσεις και το 76άρι είναι μάλλον ιδανικό - το 61 είναι μικρό και το 88άρι πανύβαρο. Στη θέση σου θα το προτιμούσα αφού έχει και καλούς all around ήχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Extreme, το θεωρώ πάρα πολύ καλό μηχάνημα και θα το έπαιρνα ευχαρίστως αν δεν είχε γίνει ο ήχος της σειράς Triton το στάνταρ στα πάσης φύσεως σκυλάδικα. Φυσικά δικαίως το επέλεξαν οι εργαζόμενοι σε αυτά τα μαγαζιά καθώς είναι από τα καλύτερα όργανα στην κατηγορία του (είμαι και λίγο φαν της Korg αν δεν το καταλάβατε ακόμη).

 

Η εναλλακτική του Fusion φαντάζει επίσης πολύ καλή καθώς παρέχει πολλές δυνατότητες και, αν κρίνω από αυτά που ακούω, πολύ καλό ήχο και βέβαια η τιμή του το καθιστά πραγματική ευκαιρία! Στις εναλλακτικές θα ήθελα να προσθέσω και το Yamaha Motif ES το οποίο άκουσα πρόσφατα και μου άρεσε πάρα πολύ (ίσως και παραπάνω από το Extreme) αλλά νομίζω ότι χάνει λίγο σε ευχρηστία.

 

Τέλος, τι μπλέκετε το Oasys και τα VST ρε παιδιά; ¶λλο πράγμα τα workstations του διχίλιαρου, άλλο το Oasys και άλλο τα soft synths! Όχι ότι θα με χάλαγε να το έχω το Oasys βέβαια... :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου