Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για πρόγραμμα η plugins Web Radio


R-Μετανάστης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλημέρα σας πολύ ωραία δουλειά κάνατε.

Να μπω στο θέμα μου μην σας κουράσω κάτοικο στην στοκχόλμη και έχω στήσει ένα Web Radio που πεζή 24/7 παλιά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια αλλα σε μορφή mp3 και σε ζωντανές εκπομπές με βινύλιο,

Την βοήθεια που χρειάζομαι είναι ότι ψάχνω απελπισμένα κάποιο πρόγραμμα η Plugins να έχω σαν τελικό να απαλύνω την μουσική να διώξω κατά κάποιο τρόπο τους θορύβους και να δώσω λίγο καλύτερο τόνο στα μπάσα και στα πρίμα,

μπορεί κάποιος να με φωτίσει πάνω στο πρόβλημα μου ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Τελικό επεξεργαστή έχω τώρα τον ( Breakaway Broadcast Processor v0.90.69 )  μα δεν με καλύπτει τέλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου καλώς ήρθες.

Αυτό που ζητάς εξαρτάται απο τις ηχοληπτικές σου γνώσεις. Στην ηχητική αλυσίδα των ραδιοφώνων οι ονομαζόμενοι processors που μπαίνουν στο τέλος, είναι συνδυασμοί κυρίως Equalizer, Compressor, Limiter. Πρόκειται για 3 αρκετά περίπλοκους επεξεργαστές που ρυθμίζουν τη χροιά, τις δυναμικές και την ένταση του συνολικού σήματος.

 

Το Breakaway Broadcast Processor είναι ένα τέτοιο πρόγραμμα με τους παραπάνω επεξεργαστές, που χρησιμοποιείται ευρέως απο πολλά web radio. Αν ξέρεις να ρυθμίσεις τους επι μέρους επεξεργαστές, έναν - ένα και σε συνδυασμό μεταξύ τους, σου δίνεται η δυνατότητα να πετύχεις ότι ζητάς. Απαιτείται όμως μεγάλη εμπειρία και γνώση για ένα καλό αποτέλεσμα που θα ανταγωνιστεί επαγγελματικούς σταθμούς. Συνήθως το αποτελεσμα ερασιτεχνών είναι απο κακό έως μέτριο.

Η καλύτερη σου επιλογή θα ήταν να βρεις ένα preset (έτοιμη ρύθμιση) που θα σε εξυπηρετήσει. Σε δεύτερη φάση και όσο γνωρίζεις το τι κάνεις, μπορείς να "πειράξεις" λίγο τις ρυθμίσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα, Ευχαριστώ για την απάντηση όντως δεν έχω μεγάλη εμπειρία και γνώση στης ρυθμίσεις,

Θα περιμένω και άλλες γνώμες και προτάσεις από γνώστες της παρέας και ας μην είναι πρόγραμμα η plugins αρκεί να γίνει η δουλειά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια ειχα ασχοληθει με καποια freeware προγραμματα(1997) και συνδεονταν οι χρηστες μεσω winamp ή media player με ip (τοτε ηταν μεσω chat room). Αποτι θυμαμαι μεγαλο ρολο επαιζε η ποιοτητα του mp3,δηλ τα bitrate και η γραμμη που ειναι online ο σταθμος. Θυμαμαι τοτε ηταν η γραμμη pstn 56kbps (που ποτε δεν ηταν τοσο) και επειδη ηταν μικρη η ταχυτητα και μπαινανε 3 χρηστες σερνοταν (χαμηλο buffer) και ετσι χαμηλωναμε αναγκαστικα τη ποιοτητα και την συμπιεση (64kbit mp3pro ή 128kbit mp3pro),πραγμα το οποιο ακουγοταν πολυ χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου yameth καλημέρα με έβαλες σε σκέψης όσον αφορά το (Breakaway Broadcast Processor)

και ψάχνοντας βρήκα μερικά (Plugins) τα οποια είναι ειδικά για αυτό το πρόγραμμα

μπορώ να πω ότι η μουσική μου βγαίνει σε αφάνταστο βαθμό καθαρή,

Δεν πάει να πι όμως ότι σταμάτησα την αναζήτηση για κάτι καλύτερο, καλή συνέχεια σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KurtC καλημέρα η μικρές γραμμές αυτά έχουνε εγώ δεν έχω πρόβλημα δικτύου έχω 2 γραμμές 100mb η κάθε μια και μοιράζω έξω 64kbit 96kbit και 128kbit με τον ήχο έχω λίγο πρόβλημα μιας και αδυνατώ σε αυτό το σημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου