Προς το περιεχόμενο

[FastTrack USB] stereo mic streaming (Shoutcast)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Καταρχήν είμαι νέο μέλος (Στο φόρουμ, γιατί στο site μπαίνω από παλιά χωρίς να είμαι μέλος) και θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια για το πολύ χρήσιμο portal που έχει γίνει το noiz.gr!

 

Μόλις αγόρασα το M Audio Fast Track USB για να ηχογραφώ μουσική από την κιθάρα μου και φωνή από ένα δυναμικό μικρόφωνο. Φωτογραφία της κάρτας όπου φαίνονται τα Inputs/Outputs: http://eshop.macsales.com/images/Items/midus44010/fast_track_usb.jpg

Όλα εντάξει με την κιθάρα αλλά με το μικρόφωνο έχω ένα πρόβλημα:

Προσπαθώντας να ηχογραφήσω μόνο φωνή στο Αudacity

μου ηχογραφεί την φωνή μόνο στο LEFT Κανάλι ενώ έχω πατημένο το κουμπί Stereo στην κάρτα.

Όταν παλιότερα το είχα στην άλλη κάρτα ήχου...(που υπάρχει ακόμα και την χρησιμοποιώ ως αναπαραγωγή ήχου ενώ η M Audio είναι προεπιλεγμένη για ηχογράφηση φωνής) μου ηχογραφόυσε κανονικά R/L και ήταν συνδεδεμένο στο Microphone Ιnput με καρφί (stereo)

 

Σκέφτηκα να βάλω το μικρόφωνο στο Line In της κάρτας εκεί που μπαίνει η κιθάρα και να πατήσω το κουμπί για Line αλλά μου φαίνεται "χαζή" ιδέα...μιας και έχει ήδη XRL και επειδή δεν έχει προενίσχυση και λογικά δεν θα ακούγεται σχεδόν καθόλου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

(Έψαξα πριν δημοσιεύσω το post για άλλη σχετική δημοσίευση αλλά δεν βρήκα την λύση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να ηχογραφήσω μόνο φωνή στο Αudacity

μου ηχογραφεί την φωνή μόνο στο LEFT Κανάλι ενώ έχω πατημένο το κουμπί Stereo στην κάρτα.

Όταν παλιότερα το είχα στην άλλη κάρτα ήχου...(που υπάρχει ακόμα και την χρησιμοποιώ ως αναπαραγωγή ήχου ενώ η M Audio είναι προεπιλεγμένη για ηχογράφηση φωνής) μου ηχογραφόυσε κανονικά R/L και ήταν συνδεδεμένο στο Microphone Ιnput με καρφί.

 

Φίλε kernel,

 

Καλώς ήλθες στο Noiz. Η συμπεριφορά της κάρτας σου μου φαίνεται φυσιολογική. Έτσι πρέπει να γίνεται. Ωστόσο, αν η προγούμενη σου κάρτα ήταν η on-board του υπολογιστή, είναι φυσικό να σου έγραφε L/R καθώς η είσοδος του μικροφώνου είναι συνήθως stereo, καθώς διαμοιράζεται με το Line-in. ¶ρα, για να πάρεις μία καλύτερη απάντηση, πες μας τι κάρτα είχες πριν και τι εννοείς "έχω πατημένο το κουμπί stereo στην κάρτα", γιατί δεν την έχω δουλέψει για να ξέρω τι δυνατότητες έχει. Με πάσα επιφύλαξη λοιπόν η απάντηση μου.

 

Και επί της ουσίας: γιατί θέλεις να γράψεις stereo μία mono πηγή;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, Γεράσιμε.

1. Μπορείς να δεις την φωτογραφία της κάρτας στο 1ο μου post για να δεις περίπου τι γίνεται με τις δυνατοτητές της.

2. Όταν έγραψα για το πατημένο κουμπί εννοώ το κουμπί που έχει η κάρτα σαν Input Monitor και εγώ το έχω στο Stereo.

3. Η άλλη κάρτα είναι μια Onboard ALi Audio Wave.

 

Και επί της ουσίας: γιατί θέλεις να γράψεις stereo μία mono πηγή;

 

Γιατί ακούγεται άθλια το ηχογραφημένο αρχείο μόνο από το ένα ηχείο και ειδικά όταν έχεις και ακουστικά! :)

 

Να προσθέσω ότι εκτός από την κιθάρα και την φωνή θέλω να ηχογραφώ και spots στον Η/Υ οπότε θέλω να ακούγεται η φωνή και από τα 2 ηχεία.

 

Δεν γίνεται δηλαδή να ηχογραφώ και να ακούγεται και στα 2 ηχεία όπως με την οnboard κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορείς να δεις την φωτογραφία της κάρτας στο 1ο μου post για να δεις περίπου τι γίνεται με τις δυνατοτητές της.

2. Όταν έγραψα για το πατημένο κουμπί εννοώ το κουμπί που έχει η κάρτα σαν Input Monitor και εγώ το έχω στο Stereo.

3. Η άλλη κάρτα είναι μια Onboard ALi Audio Wave.

 

Με τι φωτογραφίες δεν γίνεται δουλειά :) Το input monitor ΔΕΝ αναφέρεται σε αυτό που ηχογραφείται αλλά σε αυτό που ακούς από τα ακουστικά ή τα ηχεία ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙΣ (=ηχογραφείς) και όχι αφού έχεις γράψει (=αναπαραγωγή).

 

Δεν γίνεται δηλαδή να ηχογραφώ και να ακούγεται και L/R?

 

Γιατί ακούγεται άθλια το ηχογραφημένο αρχείο μόνο από το ένα ηχείο και ειδικά όταν έχεις και ακουστικά! :)

 

Λοιπόν, μπερδεύεις 2 πράγματα: ηχογράφηση και αναπαραγωγή.

 

Το μικρόφωνο θα το ηχογραφήσεις σε ένα MONO κανάλι. Αν επιλέξεις το κανάλι σου να είναι STEREO, τότε θα πάει να κάτσει αριστερά ή δεξιά, όπως συμβαίνει τώρα. Για να μην γίνει αυτό, όταν δημιουργείς το αρχείο και πρωτού το ηχογραφήσεις, να επιλέξεις να είναι MONO και όχι STEREO.

 

Αυτό φυσιολογικά το ακούς εξίσου και από τα δύο ηχεία. Πες μου αν έχεις πρόβλημα μέχρι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η onboard είχε προφανώς stereo είσοδο και σου έγραφε και στα 2 κανάλια. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά τσέκαρε το από το manual του motherboard σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Fast track είναι σοβαρή κάρτα σε σχέση με την on-board :) Κοίτα, οι φτηνές λύσεις σου έχουν ώρες-ώρες κάτι καλούδια, άχρηστα βέβαια, που σου κάνουν εντύπωση, όπως αυτό.

 

Η ουσία είναι ότι δεν έχει νόημα να γράφεις STEREO μία MONO πηγή. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.

 

Η λύση στο πρόβλημα σου είναι να ρυθμίσεις σωστά το software με το οποίο γράφεις, ώστε να γράφεις MONO και να ακούς STEREO. Αυτό είναι το σωστό.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Λύθηκε με το Audacity. Όμως εξακολουθεί το πρόβλημα με το Shoutcast στον Winamp επειδή κάνω broadcasting (stereo). Εκεί δεν ξέρω να κάνω αυτό που μου είπες: να γράφω MONO και να ακούγεται Stereo σε μια εφαρμογή encoder & streaming όπου το μικρόφωνο κάνει talkover σε μουσική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Λύθηκε με το Audacity.

 

Good!

 

Όμως εξακολουθεί το πρόβλημα με το Shoutcast στον Winamp επειδή κάνω broadcasting (stereo). Εκεί δεν ξέρω να κάνω αυτό που μου είπες: να γράφω MONO και να ακούγεται Stereo σε μια εφαρμογή encoder & streaming όπου το μικρόφωνο κάνει talkover σε μουσική...

 

Το Shoutcast δεν το έχω δουλέψει. Ωστόσο: έχει κάποιο audio configuration που σου επιτρέπει να επιλέξεις την πηγή του μικροφώνου σου; Εσύ από εκεί έχεις επιλέξει το MIC 1 της FastTrack και κατά συνέπεια η φωνή εκπέμπεται ΜΟΝΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου