Προς το περιεχόμενο

Φτωχός και άφραγκος, πώς προωθεί ένα σίνγκλ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το crowdfunding το έχω κοιτάξει αρκετά για επαγγελματικούς λόγους. Δεν πιστεύω πως είναι το πρώτο που θα πρέπει να στραφεί η προσοχή κάποιου χωρίς χρήματα.

 

Είναι περισσότερο σαν επένδυση δίνεις κάποια λεφτά να προωθήσεις το προϊόν σου και περιμένεις να το εχεις κάνει αρκετά καλά ώστε να βγάλεις αυτά που ξόδεψες και παραπάνω.

 

Αν θυμάμαι καλά απο τα statistics του kickstarter για μουσική το ποσοστό επιτυχίας είναι περίπου 33% καλό αν το δείς σαν 1/3 αλλά σκέψου τον όγκο τον projects ου αποτυγχάνουν.

 

Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά υπάρχει ένας πολύ βασικός παράγοντας στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν υπάρχουν λεφτά οπότε δεν τίθεται θέμα πως μπορεί να τα αξιοποιήσει καλύτερα. Έτσι λοιπόν και αφού δεν έχει και τίποτα να χάσει, μπορεί να το δοκιμάσει και αυτό. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν χρηματοδοτηθεί απίστευτα ως και απαράδεκτα πράγματα με αυτό τον τρόπο. Γιατί όχι και η μουσική κάποιου άγνωστου;

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμ και συ βρε Αxtarma, γεννηθηκες σε λαθος εποχη. Αν ζουσες εκει γυρω στα 1700 και ησουν και καλος συνθετης, ολο και καποιον Μαρκησιο ή Δουκα θα εβρισκες να σε χρηματοδοτησει. :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά υπάρχει ένας πολύ βασικός παράγοντας στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν υπάρχουν λεφτά οπότε δεν τίθεται θέμα πως μπορεί να τα αξιοποιήσει καλύτερα. Έτσι λοιπόν και αφού δεν έχει και τίποτα να χάσει, μπορεί να το δοκιμάσει και αυτό. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν χρηματοδοτηθεί απίστευτα ως και απαράδεκτα πράγματα με αυτό τον τρόπο. Γιατί όχι και η μουσική κάποιου άγνωστου;

 

To τί έχει πάρει χρηματοδότηση δεν μπορείς να φανταστείς.... όντως. Όμως υπάρχουν κάποιες συνθήκες που συναντώνται στο 90% τον επιτυχημένων project.

 

Στην προκειμένη περίπτωση ένα καλό κανάλι youtube. Ολοκληρωμένα δείγματα δουλειάς που στην ουσία θα ζητάς χρήματα για καλύτερη μίξη, mastering και καινούρια κομμάτια. Ολοκληρωμένο, ενημερωμένο και ενεργό facebook, bandcamp etc.,δείγματα artwork, στόχοι σε περίπτωση επιτυχίας...

 

Αν έχεις τα παραπάνω καλυτερεύεις τις πιθανότητες σου. Και οκ, δεν χάνεις κάτι (χρηματικά) με το να προσπαθήσεις αλλά επειδή οι ιντερνετικές κοινότητες είναι αμείλικτες με 2-3 αποτυχημένες προσπάθειες λόγω "προχειρότητας" κάνεις ακόμα πιο δύσκολο το ίδιο σου το έργο στην 4η ;)

 

Γιαυτό είπα ότι το crowdfunding είναι επένδυση και όχι η Χήνα με τα χρυσά αυγά.

Πάντως σίγουρα δεν χάνει κάτι να ενημερωθεί ο OP για το αυτό το θέμα. Γνώμη μου όμως να επικεντρωθεί σε πιο εφικτούς στόχους αρχικά!

 

:)

 

ps.Potergeist ε? Ώραίο δίσκο βγάλατε!! Μπράβο! "Βρήκα" Rob Zombie μεσα περίτεχνα τοποθετημένο και μου άρεσε μαζί με το υπόλοιπο stoner-o-sludge ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps.Potergeist ε? Ώραίο δίσκο βγάλατε!! Μπράβο! "Βρήκα" Rob Zombie μεσα περίτεχνα τοποθετημένο και μου άρεσε μαζί με το υπόλοιπο stoner-o-sludge ;)

 

Να 'σαι καλά φιλαράκι. Ευχαριστούμε πολύ.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος το myspace.com ενδείκνυται για την περίπτωση

 

Φτιάχνεις και ένα λογαριασμό στο Hi-5 και καλωσήρθες στο 2005 ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνεις και ένα λογαριασμό στο Hi-5 και καλωσήρθες στο 2005 ;D

 

"Δικέ μου" (δάνειο απο τα 80s) που το ξέθαψες το Hi5 χαχαχαχαχα!  :D :D :D

Υπάρχει ακόμα...λες να ισχύει ο λογαριασμός μου? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ(απορω πως το ξεχασα).Αν εισαι γκομενα(που απο οτι καταλαβα δεν εισαι αλλα bare with me ;D) οι πιθανοτητες επιτυχιας ολων των παραπανω αυξανονται γεωμετρικά.Υπονοησε οτι εισαι γκομενα(ειδικα αν εχεις βαλει γυναικα να τραγουδαει) φτιαξε και κανα εξωφυλλο με ...κανα κοριτσακι να χαιδευει καμια κιθαρα και ισως μπορει να κανεις κατι ;D.

 

Δεν είμαι αλλά μπορώ ίσως να την παραστήσω? Μακρύ μαλλί έχω, μεγάλα βυζιά έχω...γυναικεία ρούχα βρίσκω άμεσα, ρέ λές μπάς και προωθηθούμε γκομενικώς, λές να βρήκαμε την υπέρτατη λύση; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται....οπως λεει και το ασμα:το νινι σερνει καραβι αν δεν το χεις καταλαβει.

 

Tσεκαρε πχ το μικρο..ακουμπησε το γιουκαλι στο...ζακι ;D και πανω απο τρισημισυ εκατομμυρια κλικαραν για τη μουσική πανδαισια....αν ηταν κανας παικταρας κιθαριστας που θα εκανε την κιθαρα ρομπα αντε να τσιμπαγε καμια 10000...γιαυτο σου λεω θες frontwoman :D και εσυ απο πισω ο δημιουργικός...μοχλος :o.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου