Προς το περιεχόμενο

Deimel guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κυριως την ωραιοτερη κιθαρα που εχει φτιαχτει ποτε δηλ. την JAZZMASTER/JAGUAR... ;)

 

Παντως ωραιες ειναι οντως..

Αυτο βασικα ειναι προσωπικη σου αποψη

Εμενα π.χ. δεν μου αρεσουν καθολου

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραία η Firestar!!!

 

Και με την ευκαιρία για να ακούσω γνώμη για αυτή

 

http://www.jbacklund.com/jbd-100.html

 

και αυτή

 

http://www.campbellamerican.com/models/nelsonic_transitone

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...διαγωνισμό κακογουστιάς έχουμε σήμερα... 8) ;D

 

δεν τις λες και κακογουστες........ολες. H Nelsonic transitone ας πουμε ειναι απο τις πιο ομορφες κιθαρες κατα την γνωμη μου.

 

Οι Buckland ειναι love it or hate it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν τις λες και κακογουστες........ολες. H Nelsonic transitone ας πουμε ειναι απο τις πιο ομορφες κιθαρες κατα την γνωμη μου.

 

Οι Buckland ειναι love it or hate it.

 

Και μόνο που είναι φτιαγμένη σύμφωνα με τις "οδηγίες" του Bill Nelson, έχει την προσοχή μου!

Εγώ βέβαια, ως παλαιομοδίτης ηλικιωμένος  ;D 8), προτιμώ τέτοιου τύπου επιλογές:

http://echoparkguitars.com/

Η πλάκα είναι, πως προσφέρουν 3 options για το neck profile, small/medium/large, και το μικρότερο αρχίζει απο 0,95-1.00" της ίντσας! Βίντατζ πράγματα λέμε!

Επίσης, έχουν εξελίξει και κάποιες ρέπλικες των Teisco goldfoil pickups (τα λέω χρόνια τώρα  ;) ), πεδίο στο οποίο εισήλθε πρόσφατα και ο Lollar.

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βέβαια, ως παλαιομοδίτης ηλικιωμένος  ;D 8), προτιμώ τέτοιου τύπου επιλογές:

http://echoparkguitars.com/

Η πλάκα είναι, πως προσφέρουν 3 options για το neck profile, small/medium/large, και το μικρότερο αρχίζει απο 0,95-1.00" της ίντσας! Βίντατζ πράγματα λέμε!

Ναι, της είχα δει όταν κοιταζα για τελε μπάσα με pj διάταξη (some day.... ;)).

 

Μου άρεσαν (οι περισσότερες αλλά πιο) πολύ οι Southsider και οι Downtowner Deluxe (που λέει για 59 μπράτσο άρα γύρω στα .86).

Όμορφες....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[thread hijack mode = on] οδισ13, πες για την fano με την οποία έπαιξες, γιατί βρίσκομαι usa και έχουμε σοβαρό θέμα :).

 

Χμ, τι να πω? Η κιθαρα που δοκιμασα (JM6) ηταν απλα ωραιοτατη.

 

Πολυ καλη κατασκευη, εδινε γενικα την εντυπωση καλοστημενου, προσεγμενου οργανου. Το ageing επισης αρκετα φυσικο, το ποσο "βαρυ" ειναι βεβαια αλλαζει απο οργανο σε οργανο.

 

Σαν ηχος ηταν ο,τι πρεπει για blues-ο-rockies ή οτιδηποτε αλλο καλει για τετοιους ηχους, be it alternative ή punk. Φαντασου μια telecaster με P90 - solid ηχος που κοβει ευκολα, ψωμομενος αλλα με snappiness εξαιτιας του bolt on neck, χωρις το "springyness" που ισως εχουν οι αναλογες strat. Ε, στην περιπτωση της JM6 ειμαστε σε αυτα τα χωραφια και με λιγο εξτρα beef λογω του μεγαλου σωματος.

 

Σαν τιμες δεν ειναι φτηνα οργανα. Απο την αλλη, ειναι ενα καλο, χειροποιητο οργανο με αρκετες επιλογες customisation (φινιρισμα, ξυλα, hardware και παει λεγοντας) οποτε η τιμη δεν ειναι καθολου υπερβολικη. Τωρα που το σκεφτομαι, ακομα και κατι αντιστοιχο με parts να πηγαινες να κανεις δε θα σου εβγαινε και πολυ φτηνοτερο (βαζωντας μεσα το ageing, custom routing, compound radius κλπ).

 

Νομιζω οτι εχω καπου ενα Guitarist που ειχε και review της JM6 μεσα, αν σε ενδιαφερει μπορω να το ξεθαψω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου