Προς το περιεχόμενο

Ήχοι πλήκτρων σε cd, θα το επιχειρούσατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακά τα ψέματα, οι ήχοι ακουστικών κυρίως οργάνων τους οποίους φέρουν τα πληκτροφόρα πλέον είναι υψηλής ποιότητας, αναφέρομαι και σε συνθς και σε arrangers. Θα χρησιμοποιούσατε λοιπόν κάποιους ήχους ακουστικών οργάνων από arranger ή από συνθ σε τελική παραγωγή cd το οποίο θα έβγαινε στο εμπόριο; Αν ναί έχετε κάποια προτίμηση σε κάποιο μοντέλο και κάποιους συγκεκριμένους ήχους, αν όχι γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα. Δεν ξέρω πού έχει φτάσει η ποιότητα των προσομοιώσεων τέτοιου τύπου από synths. Τελευταία φορά που άκουσα κάτι ανάλογο δεν με έπεισε. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κανονικό όργανο, τότε δοκίμασε τη λύση κάποιου vst και αν σε πείσει το αποτέλεσμα κράτησέ το. Ηχογραφείς μόνος σου ή σε studio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ξέρεις πως να τα παίξεις και ακούγονται έτσι όπως πρέπει, γιατί όχι.

 

+1 +2 +100013 +00

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ξέρεις πως να τα παίξεις και ακούγονται έτσι όπως πρέπει, γιατί όχι.

+1+1=10

 

Ειδικά αν κάνεις και midi editing γνωρίζοντας τις πραγματικές δυνατότητες/περιορισμούς του οργάνου είναι εφικτό και με παλαιότερα samples από synths.

 

Νομίζω πολλά σημερινά hard-synths έχουν samples αντίστοιχης ποιότητας με αυτήν των VST, απλά μην περιμένεις να βρεις ένα synth που να τα έχει όλα τα φυσικά όργανα και να είναι όλα τόσο καλά, γι'αυτό η λύση των συλλογών από VST πάντα καταλήγει πιο ευέλικτη, π.χ. Mojo για πνευστά, Kontakt Library για E.Piano, Session Strings για έγχορδα, Galaxy Best Service 2 πιάνο, κλπ κλπ κλπ

 

Να σου φέρω κι ένα παράδειγμα, το v-synth π.χ. πιστεύω ότι είναι ένα δείγμα από τα πιο "ψηφιακά" synth που υπάρχουν, παρ'όλα αυτά κάποιοι ήχοι του (βιολί, φλάουτο, κλπ) μπορούν να πλησιάσουν πάρα πολύ κοντά τα φυσικά όργανα, αρκεί να ξέρεις να παίξεις με τις ρυθμίσεις, την παραμετροποίηση και το παίξιμο.

 

Και το 2o κομμάτι είναι το δέσιμο με το υπόλοιπο κομμάτι, πως ακούγεται στο mix δηλαδή, γιατί μπορεί ένα synth να ακούγεται φυσικότατο μόνο του, αλλά μέσα στο κομμάτι να ακούγεται ψεύτικο. Ή αντίθετα, ένας φαινομενικά "ψεύτικος" ήχος από synth μέσα στο mix να περνάει ως κάτι φυσικό, νομίζω η Kurzweil έχει συνήθως τέτοια προσέγγιση, προσέχει και φτιάχνει έτοιμα presets καλά για μίξη/live ενώ τα Roland ή τα Yamaha συνήθως θέλουν λίγο πείραγμα για να τα χρησιμοποιήσεις και να ακουστούν πιο φυσικά παρ'όλα που από μόνα τους ακούγονται πιο "έτοιμα".

 

Δεν είναι τόσο η ποιότητα που κάνει την διαφορά, όσο η προσέγγιση και οι λεπτομέρειες. Τέλος να ξέρεις πως μια κακή ηχογράφηση μπορεί να σου κάνει ένα φυσικό όργανο να ακουστεί πιο ψεύτικο και από synth, ειδικά αν π.χ. δεν χρησιμοποιήσεις ποιοτικά μικρόφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιούσατε λοιπόν κάποιους ήχους ακουστικών οργάνων από arranger ή από συνθ σε τελική παραγωγή cd το οποίο θα έβγαινε στο εμπόριο;

Eδώ το κάνανε πριν 10 χρόνια...δεν θα το κάνουν σήμερα που τα samples έχουν απογειωθεί!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν ξέρω πού έχει φτάσει η ποιότητα των προσομοιώσεων τέτοιου τύπου από synths. Τελευταία φορά που άκουσα κάτι ανάλογο δεν με έπεισε. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κανονικό όργανο, τότε δοκίμασε τη λύση κάποιου vst και αν σε πείσει το αποτέλεσμα κράτησέ το. Ηχογραφείς μόνος σου ή σε studio?

 

Καλησπέρα. Προσωπικά ηχογραφώ μόνος στον σπιτικό υπολογιστή και χρησιμοποιώ και πλήκτρα και vst αλλά δεν ρωτάω για την δική μου περίπτωση διότι δεν πρόκειται να βγάλω στο εμπόριο κάποιο cd, όχι στο άμεσο και λιγότερο άμεσο μέλλον τουλάχιστον.

Ρωτάω επειδή είχα ακούσει σε ένα ντοκυμαντέρ που έπαιζε στην τηλεόραση πρίν 2-3 χρόνια ένα συνοδευτικό μουσικό κομμάτι και σε αυτό άκουσα έναν ήχο φλάουτου ο οποίος προερχόταν από τα yamaha psr arrangers και μου είχε κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω επειδή είχα ακούσει σε ένα ντοκυμαντέρ που έπαιζε στην τηλεόραση πρίν 2-3 χρόνια ένα συνοδευτικό μουσικό κομμάτι και σε αυτό άκουσα έναν ήχο φλάουτου ο οποίος προερχόταν από τα yamaha psr arrangers και μου είχε κάνει εντύπωση.

Εάν ακούσεις (ας πούμε...)τα Buddha Bars τως 80΄s και ειδικά τα Ethnics που είχανε βγάλει...θα εκπλαγείς με τη ποιότητα των samples. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου