Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμενου synthesizer - workstation


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα δεν είναι τι μουσική θέλεις να κάνεις, διότι αν είναι εκεί το πρόβλημά σου, τότε μην πάρεις ΚΑΝΕΝΑ synth, υπάρχει άφθονο ακόμα και δωρεάν software να την βγάλεις μια χαρά για ότι μουσική θέλεις. Άλλο όμως φτιάχνω μουσική, και άλλο φτιάχνω δικούς μου ήχους, δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Το Nord ας πούμε ΔΕΝ κάνει για να φτιάξεις δικιά σου μουσική, άντε το πολύ κάνα trance, κάνει όμως μια χαρά για να φτιάξεις δικούς σου ήχους.

 

Το τι μουσική θα φτιάξεις εξαρτάται από το cubase. Το synth που θα πάρεις θα έχει το ρόλο πηγής ήχου. Σε ενδιαφέρει να είναι top σε συνθετικούς ήχους, με ευκολία χρήσης, ή θέλεις να έχει ήχους "απόλα", με ντραμς, πιάνα, τρομπόνια, ακορντεόν και γκάιντες; Αν θες το πρώτο nord, αν θες το δεύτερο mox, και ΤΕΛΟΣ, ΝΙΑ ΝΙΑ στα έκανα, πιο απλό πεθαίνεις  ;D

 

Φίλε μου τώρα τα μπερδεύεις.. Φτιάχνοντας ήχους τότε κάνεις μουσική... Το κομμάτι που έβαλα για παράδειγμα είναι ξεκάθαρο τι έχει μέσα.. synth σίγουρα ενα ήχο πιάνου και drum... Τπτ παραπάνω... Απλά όταν φτιάχνεις τους ήχους εσύ εξολοκλήρου δίνεις δικό σου τόνο.. Radiohead και ξέρω ψωμί.... Πειραματιστες  στο full... Έτσι πρέπει... Δεν είμαι του ετοιματζιδικου.. Απλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 444
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρε το roland να τελειωνουμε να ουμ. Και αμα δεν σου αρεσει το πουλας , δεν χανεις , θα το πουλησεις οσο το πηρες συνηθως ετσι φευγουν αυτα. Αμα ειναι και σε καλη κατασταση και το προσεχεις, αμα δεις σε 3 μηνες οτι δεν , το βγαζεις αγγελια και θα φυγει ,αντε να χασεις και 100-200 ευρω, πες οτι το νοικιασες. Αφου θα στα παρει ο Στουρναρας ετσι κι αλλιως ολα. Θα το πουλησεις σε δραχμες μετα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι που έβαλα για παράδειγμα είναι ξεκάθαρο τι έχει μέσα.. synth σίγουρα ενα ήχο πιάνου και drum... Τπτ παραπάνω... Απλά όταν φτιάχνεις τους ήχους εσύ εξολοκλήρου δίνεις δικό σου τόνο..

 

 

Καλό κουράγιο τότε στο να σαμπλάρεις ένα πιάνο  ;D Τι, στο ετοιματζίδικο θα το ρίξουμε;  ;D Βάλε μέσα και κάνα μπουλόνι, κάνα παξιμάδι να τη δεις Cage να γουστάρεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το χειρότερο θα ήταν να μην είχα όρεξη να φτιάξω ήχους.. Τζάμπα το συζητάμε τώρα.. για αργότερα ίσως προσθέσω και το indigo... Και θα γίνει μετά ενα medley.... Πσσσσσσ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για να βάλουμε ένα LFO στην PWM και ένα φακελάκι στην FM...

Φοβερο. scared.gif Σχεδον τρομακτικο, ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι η FM του βρισκεται ακομα σε...προνηπιακο επιπεδο με δυo (2) operators. :-X Χαιρετισμους πες του απο το 28χρονο (4-Operators/8 Algorithms) Yamaha DX21 μου. 8)

 

Αχ ξέχασα είναι rompler  ;D Καταδικασμένο σε στατικές κυμματομορφές, που του δίνουν τον κλασσικό πλαστικό ήχο...
Κακομοιρο ΜΟΧ, που εισαι καταδικασμενο να εχεις...2670 "στατικες" κυματομορφες. :'( Τι κριμα να μην εχεις και συ μονο τις...4 πρωτοποριακες (για το...1950) sine, saw, square & triangle κυματομορφες του Nord Lead 2. ;D f3e94274fdc6205665230a7e72560dc7.gif

 

...αλλά δεν πειράζει, έχει 50 διαφορετικά φίλτρα, για να δούμε...

Τι να δουμε? Πλακα κανεις? Τι να μας πουν 50 ψωρο-ψηφιακα φιλτρα? Καλο αποτελεσμα εχεις μονο απο 2 ψηφιακα φιλτρα και....κατω. "Less is More" οπως θα σου πουν και οι ειδημονες. :D

 

ΑΧ ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΠΡΟΣΕΧΕ  ;D ;D ;D Ποιο πολλά σκαλιά και από ταινία του Χίτσκοκ, χάλι μαύρο, sweep με πολύ resonance ούτε για πλάκα  ;D
Πως φαινεται οτι εχεις δουλεψει με πολλα rompler. Η εμπειρια φωναζει απο μακρια. ;)

 

Αν του βγάλεις δε τα εφέ, είναι να το κλαίνε οι ρέγγες  ;D
Με αναγκαζεις και επαναλαμβανομαι, αλλα τι αλλο να σου απαντησει κανεις εκτος του "Πως φαινεται οτι εχεις δουλεψει με πολλα rompler". ;D ;D

 

Για κάνα πιανάκι καλό είναι, στους synth ήχους το τρώει το Nord για πρωινό και φτύνει και τα κουκούτσια... Αλλά δεν πειράζει, είναι του 2012 και έχει 8 ταυτόχρονα oscillators...
Etsi! Pes ta Manos! :D Ειπαμε, "Less is More" και στους Oscillators. :D Μη τα ξαναλεμε.

 

Μα δεν είναι θέμα πίεσης χρόνου, αλλά θέμα εργονομίας. Κοίτα ας πούμε το mox

 

Yamaha-MOX6.jpg

 

Από όλα αυτά τα κουμπάκια, πόσα αφορούν τη σύνθεση ήχου; Να σου πω; ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΚΤΩ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΑ!!!

Που να δεις και το πρωτο DX7, αυτο κι αν ηταν για κλοτσιες! Να σκεφτεις οτι αυτο δεν ειχε κανενα ποτενσιομετρο, ουτε καν κουμπια! Μια μεμβρανη ειχε εκει περα και παταγες πανω σε "εικονικα" κουμπια για να αλλαξεις καποια παραμετρο. Μαυρα χαλια λεμε... :-\

 

dx7.png

 

Manos, ελα να σου πω κατι στο αυτι, μη μας ακουσουν: whisper.gif τo MOX εχει 8 ποτενσιομετρα και στο καθενα απο αυτα εχουν ανατεθει 3 λειτουργιες για αμεσο editing διαφορων παραμετρων. Για ολες τις υπολοιπες παραμετρους, η Yamaha εχει προσθεσει (εκτος των 90 κουμπιων) και κατι το πρωτοποριακο: μια οθονη!!! :D Ναι, ναι, οθονη! Γιατι αραγε η Yamaha προχωρησε σε αυτη την απιστευτα πρωτοποριακη κινηση προσθετοντας μια οθονη σε ενα synth της?

 

Ειναι απλο, αλλα δεν παει το μυαλο σου: το MOX ειναι ενα High Tech synth/workstation με κατι χιλιαδες επιλογες και παραμετρους στις οποιες ο χρηστης μπορει να εχει προσβαση μεσω της οθονης. Αν αναρωτιεσαι (ακομα) λοιπον γιατι το ΜΟΧ εχει "μονο" 8 ποτενσιομετρα στο πανελ του, η απαντηση ειναι "γιατι απλα δεν γινεται αλλιως". Βεβαια, εδω που τα λεμε, η Yamaha θα μπορουσε οντως να κανει οτι εκανε και η Clavia στο Nord Lead 2, να βγαλει δηλαδη την οθονη και να προσθεσει στο πανελ του ΜΟΧ ενα ποτενσιομετρο για καθε λειτουργια. Φυσικα το αποτελεσμα μιας τετοιας κινησης θα ηταν ενα ΜΟΧ με πανελ μεγεθους μιας...5οροφης πολυκατοικιας, το κοστος δε θα ηταν αναλογο με το κοστος αγορας της 5οροφης πολυκατοικιας, αλλα βρε αδερφε, αυτα ειναι λεπτομερειες θα μου πεις. "Λεφτα υπαρχουν". ;D

 

Πάμε στο Nord τώρα:

 

nl_panel_large.jpg

 

Εδώ φίλε μου δεν έχεις ΚΑΝ οθόνη, τι να την κάνεις;

Ελα ντε, τι να την κανεις την οθονη σε ενα synth που οι λειτουργιες του και οι δυνατοτητες του μπορουν να ανατεθουν σε 20 ποτενσιομετρα? Αυτα ειναι τα "καλα" των basic synths. 8)

 

...αν είναι να μπαίνεις σε μενού για να το κάνεις χ*σε μέσα, καληνύχτα και έφεξε, και θα είναι γρήγορα τα envelopes ή θα είναι κλασσικά ρομπλερίστικα και δε θα μπιστάει το συνθ με τίποτα;
Εδω πια η (αναγκαστικη) επαναληψη της κλασσικης πλεον διαπιστωσης πρεπει να μπει σε bold:

"Πως φαινεται οτι εχεις δουλεψει με πολλα rompler". ;D Μα, ειναι envelopes αυτα που εχουν τα romplers? Σερνονται λεμε! :D Ασε που τα ατιμα ειναι και 12-15 σημειων το καθενα. ??? Χαθηκε δηλαδη να βαλουν τα κλασσικα ADSR, να μη μπερδευεται ο κοσμος? Μα, επιτελους, που νομιζουν οτι απευθυνονται, σε πυρηνικους φυσικους? Που ζουνε αυτοι οι ασχετοι? Στο...2013?? pmpl.gif

 

ΑΥΤΑ είναι τα βασικά, όχι πόσα... φίλτρα σου δίνει, αλλά αν ο άλλος ακούει με τα specs καληνύχτα...

Σωστα. Αν ειναι δυνατον να κοιταμε σε ενα synth τα specs! :-X Οι σχετικοι με το "σπορ" κρινουν ενα synth μονο απο το "χρωμα του, την πυκνοτητα του, τη γεματη γευση του" που ελεγε και μια παλια διαφημιση της Αλτις. ;D

 

Βρε παιδια, αυτου του είδους η συγκριση ανάμεσα σε romplers και analog ή modeling synths, κάποτε ήταν αστειάκι για το φόρουμ. :-\

H συγκριση αναμεσα σε romplers, VA, analog ή αλλου τυπου synths γινεται ανετα για ενα απλο λογο: ειναι ολα synths. Και τα synths τα συγκρινεις κυριως με κριτηριο την δυνατοτητα που εχει το καθενα απο αυτα να δημιουργει νεους ηχους, τα συγκρινεις δηλαδη και τα αξιολογεις γι αυτο που εχουν κατασκευαστει να κανουν ολα τα synths και ειναι το μοναδικο αντικειμενικο κριτηριο.

Δεν μας ενδιαφερει τι ειδους sound engine εχει το καθενα, μας ενδιαφερει τι μπορει να κανει με αυτη τη sound engine, τι δυνατοτητες δημιουργιας νεων ηχων και επεξεργασιας αυτων εχει.

 

Το αν σε καποιον αρεσει ή οχι ο ηχος καποιου synth ή καποιας κατηγοριας synth δεν πρεπει να μας ενδιαφερει, το τι αρεσει στο αυτι του καθενος ειναι υποκειμενικο. Το να ειναι καποιος πωρωμενος με τον ηχο ενος αρχαιου αναλογικου Yamaha CS10 ειναι δικαιωμα του, το να πληρωσει μια περιουσια για να το αποκτησει ειναι παλι δικαιωμα του.

 

Το να προσπαθει ομως να μας πεισει οτι το synth αυτο εχει μεγαλυτερες δυνατοτητες παραγωγης ηχου απο ενα FM synth οπως το Yamaha DX7, ξεπερναει τα ορια της βλακειας. Αυτο το αστειο εφευρημα του "απαγορευεται να συγκρινουμε synths διαφορετικου τυπου" εχει επινοηθει απο καποιους οι οποιοι ξερουν οτι η συγκριση των παλιων/τεχνολογικα υποδεεστερων οργανων (τους) με κατι νεοτερο/τεχνολογικα πιο εξελιγμενο θα γειρει υπερ του δευτερου.

 

Και αντε να τους κανουμε τη χαρη και να μη συγκρινουμε μια Mercedes S350 με ενα Smart, φτανει οι κατοχοι του Smart να μη προκαλουν με ανεκδοτα τυπου "το Smart ειναι καλυτερο αμαξι απο την S350 γιατι...παρκαρει στην πολη πιο ευκολα ή περναει απ'τα στενα πιο ανετα ή καιει λιγοτερη βενζινη". mock.gif

 

Μετα απο 31 σελιδες λοιπον, τι μαθαμε? Οτι η sοund engine του Nord Lead 2, ενος πανακριβου (1760€ / 600.000 δρχ το 1997) πλην basic VA synth χωρις εφφε και aftertouch, ειναι ικανη να δημιουργησει περισσοτερους (και καλυτερους/πιο πρωτοτυπους βεβαιως βεβαιως) ηχους απο την sound engine ενος ΜΟΧ/Motif XS.

Μαιστα. Καθε μερα μαθαινουμε και κατι καινουργιο σ'αυτο το φορουμ. 8)

 

Αγγελε, επιμενω στην τελευταια μου προταση:

 

bou.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγωνία δεν περιγράφεται με λόγια,

έχει ξεπεράσει κάθε όριο, όπως και οι σελίδες του topic.

 

Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω για τα synth είναι η ποιότητα,

χωρίς να θέλω να κρίνω κάποιο,

υποθέτω όμως ότι η ποιότητα και η ποσότητα των ψηφιακών πηγών/φίλτρων/εφέ/κλπ

είναι που κάνει μια διαφορά από synth σε synth, συγκρίνοντας πάντα ψηφιακά synth μεταξύ τους.

Μεγάλο κομμάτι αυτού όμως έχει να κάνει και με το DAC του,

οπότε άλλο ήχο βγάζει ένα JD990, άλλο ήχο ένα v-synth (αν και μου αρέσουν και τα θέλω και τα δύο!), άλλο ένα Nord Lead και άλλο ένα MicroKorg, και επίτηδες πάω σε οικονομικά άκρα, ένα hardware-VA είναι πάντα κάτι χρήσιμο (εγώ να δω πότε θα το πάρω), προς το παρόν παίζω με το caustic στο καινούργιο μου android...

 

Το θέμα με τα κουμπάκια, τις οθόνες, τα μενού κλπ είναι μάλλον περισσότερο προσωπικό του καθενός, εμένα μου αρέσει να τα έχω όλα διαθέσιμα "στο πιάτο" και γι'αυτό και όλα τα softsynth μου σπάνε τα νεύρα με το ποντίκι, οπότε κρίνω απαραίτητο ένα controller με πολλά knobs/faders και κάνεις δουλειά σου, σίγουρα το mox το κάνει καλά αυτό. Από την άλλη αν θες την ώρα του live να πειράζεις κουμπάκια, το nord lead ίσως είναι πιο ευέλικτο.

 

Για την τεχνολογία και τις δυνατότητες που κουβαλάνε τα δύο synths (nord lead και mox) μάλλον μπορούμε να μιλάμε μέχρι την σελίδα 99 αυτού του topic, το θέμα όμως είναι η προσωπικότητα του καθενός μας, οπότε καταλήγουμε και σε υποκειμενικές κρίσεις, και όταν μπαίνει μέσα και το οικονομικό, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!

 

Καλή τύχη Άγγελε σε ό,τι επέλεξες, θα το πάρει το ποτάμι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το πάρει το ποτάμι αν δεν το έχω στα χέρια Μου φιλε.. Αν και νομίζω είναι φανερό πλέον... Τώρα είδη κοιτάω για αργότερα ... Ματιασα το indigo...  8) καμία σχέσει η φάτσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ρε waterfall, με την τρομερή σου μηχανή σύνθεσης, θα μπορέσεις να βάλεις λίγο FM στην κυμματομορφή; Η θα ψάχνεις, μάταια, στα φοβερα... 300 MB (μιλάμε για όγκο, όχι αστεία  ;D ) μπας και βρεις αυτό που θέλεις; Γιατί αν θέλεις analog synth ήχους, ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΠΙΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΟΜΠΟΝΙΑ, το μόνο που θέλεις είναι ΚΑΛΑ φίλτρα, ΓΡΗΓΟΡΑ envelopes, και ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ αλλά ΚΑΝΟΝΙΚΑ oscillators, για να τα διαμορφώνεις όπως θες.

 

 

Αν είχες την παραμικρή ιδέα από σύνθεση ήχου, δε θα συζητούσαμε τα αυτονόητα, αλλά τι περιμένεις από κάποιον που έχει σαν επιχείρημα ότι δεν ξέρει ο συνομιλιτής του από... romplers, που ΒΡΩΜΑΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ,  ;D που ΜΕ ΤΑ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ ΤΑ ΧΑΡΙΖΟΥΝΕ,  ;D και αυτό για να πεις τι; Οτι δεν έχουν stepping τα φίλτρα των romplers, δηλαδή πιο κουφός πεθαίνεις,  ;D άστο, έδειξες ότι ηχητικά δε σκαμπάζεις, η γνώμη σου πλέον είναι άκυρη .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγελε παρε κατι να κλεισει αυτο το post  :-\

 

Οτι σου εχουν πει ειναι πολλα και καλα απο διαφορους χρηστες του forum απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις γιατι εσυ αγοραζεις  ;)

 

Σκεψου πολυ καλα τι θες,τι χρειαζεσαι, τι θες να κανεις και να σου πω και κατι αν καταφερεις να αξιοποιησεις εστω και το 30% και ισως λεω και πολυ ζητημα ειναι.... αυτα με τον καιρο και αναλογα με το ποσο θες εσυ να ασχοληθεις σοβαρα με το αντικειμενο.

 

Καλη αγορα να εχεις σε οτι παρεις και να το ευχαριστηθεις  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα έχω να πω...

 

έπαθα πλάκα με τους ήχους του...

το mox και αυτό θα ήταν τέλειος συνδυασμός

 

 

:o πωωωωωωωωωω το θέλω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου