Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμενου synthesizer - workstation


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 444
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε αναμονή το φόρουμ τώρα... Ησυχία πολύ έπεσε...

Σα να ψαρεύουμε..

Στο ψάρεμα....περιμένεις...ήσυχα, ήσυχα....

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα μπορεσω. Δεν χρειαζεται στο ΜΟΧ. Ειναι κατι το περιττο για ενα τετοιο μηχανημα.

Για κανα Nord Lead 2 καλη ειναι αυτη η επιλογη, ειναι που ειναι καρα-basic, αν δεν εχει και 3-4 τετοιες ψευτοεπιλογες για διαμορφωση θα ηταν εντελως για κλοτσιες. ;D

Συνεχιζεις και εκτιθεσαι γραφοντας τις παραπανω βλακειες δειχνοντας σε ολους για ακομα μια φορα την απεραντη αγνοια σου πανω στα synths. Τα 300MB κυματομορφων (355MB για την ακριβεια) ειναι ενα τεραστιο μεγεθος για rompler synth. Αυτο βεβαια δεν το ξερεις γιατι ειναι ζητημα αν εχεις πιασει ποτε στα χερια σου καποιο hardware synth, αναλογικο ή ψηφιακο οποιουδηποτε τυπου. Μου εχεις κατσει μπροστα στο PC με τα απειρα Free/σπασμενα VST σου και μου το παιζεις και ειδημων στα romplers, στα VA και δεν ξερω που αλλου και μας μιλας για stepping στα envelopes, για FM (που εκει κι αν εχεις μαυρα μεσανυχτα) και για αλλες αστειοτητες.

 

Επειδη εσυ (και μερικα εκατομμυρια ασχετοι σαν κι εσενα) εχεις γεμισει το PC σου με...1ΤΒ με διαφορα samples νομιζεις οτι ειναι το ιδιο ευκολο να γινει αυτο και σε hardware synths, αλλα προφανως δεν το ξερεις γιατι εκτος του οτι δεν εχεις αγγιξει στη ζωη σου καποιο hardware synth, δεν ξερεις ουτε την ιστορια τους και την εξελιξη τους, και ιδιαιτερα την εξελιξη των rompler/sampler τα οποια αλλαξαν την παγκοσμια μουσικη ιστορια. Κατι ξερεις φαινεται περισσοτερο απο τους τεχνικους της Roland/Yamaha/Korg που οι αχρηστοι συνεχιζουν και κατασκευαζουν romplers με "αστεια" ROM μεγεθη οπως τα 355ΜΒ ή τα 741MB. :-X

 

Αλλα τι να λεμε, εδω συγκρινεις τα VST (προγραμματα) με hardware synths (αληθινα μουσικα οργανα), τι ψαχνω να βρω τωρα? ;D ;D Κατα τα αλλα, απαγορευεται να συγκρινουμε μεταξυ τους synths διαφορετικου τυπου, αλλα το να συγκρινουμε τα εντελως ασυγκριτα οπως software και hardware δεν μας πειραζει. eyeroll.gif

Eιναι αληθεια οτι τις τεραστιες γνωσεις σου πανω στο θεμα δεν τις εχω...mock.gif

Αυτο ειναι το μεγαλο κακο στο ΝΟΙΖ, και ιδιαιτερα στο Keyboards τμημα του, οτι συζηταμε για τα πλεον αυτονοητα και τα πλεον basic και στο τελος δεν παιρνει και κανεις χαμπαρι, οπως εσυ καλη ωρα. ;D Πρεπει να ειναι ισως το μοναδικο μουσικο τεχνικο φορουμ παγκοσμιως οπου διαφορα μελη του εχουν αναγαγει τα αρχαια monosynths σε κορωνιδες της synth τεχνολογιας και εξελιξης και που πιστευουν οτι τα romplers δεν ειναι...synths! Και ολα αυτα εν ετει 2013.

Αφησα για το τελος το καλυτερο: ;D

f3e94274fdc6205665230a7e72560dc7.gif Tουλαχιστον βγαζεις γελιο ρε Μανο, να'σαι καλα ρε μπαγασα...mock.gif

Παρε ενα Moog Voyager να τελειωνουμε, δεν αντεχω αλλο...sleep2.gif

Συγνωμη ρε Σταθη, τι ειπες τωρα?? Τι του λες του παιδιου να αγορασει? ROMPLER??? argh.gif

Αυτο ρε φιλε δεν ειναι καν synthesizer, ασε που τα φιλτρα του ειναι χαλια, οι envelopes του κουραστικες γιατι ειναι πολλων σημειων και αργες σαν τη χελωνα, και τα εφφε του για πεταμα.

Αμ το αλλο? Κρατησου: Δεν μπορει να βαλει ενα "LFO στην PWM και ένα φακελάκι στην FM"!! :o

Οντως δεν εχει εμπειρια το παιδι, αλλα μικρο το κακο. Θα μαθει. Κι αλλοι δεν εχουν εμπειρια εδω μεσα αλλα μας εχουν τρελανει στις "συμβουλες". ;D Το καλο βεβαια ειναι οτι μετα απο ολες αυτες τις σελιδες ο αγαπητος Cos_dr μαλλον παει για το ΜΟΧ. Ευγε Κωστα παιδι μου. lollypop.gif

 

 

.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Είσαι ασχετος

- Μιλάς εσυ, που εισαι πιο ασχετος?

- Κοιτα ποιος με λεέι ασχετο, αυτος που είναι πιο ασχετος απο μενα!

- Ειναι αστειο να λες ότι ενω σε λέω ασχετο, είμαι πιο ασχετος απο σενα, ενω εσυ είσαι πιο ασχετος απο μενα.

 

- Μα πως μπορεις και λες ότι, ενω λεω πως είσαι πιο ασχετος απο μενα, ειμαι πιο ασχετος από σένα, αφού εσυ είσαι πιο ασχετος απο μένα

 

- Μα αυτο ειναι το προβλημα, ότι λες πως είμαι πιο ασχετος απο σενα, που λεω ότι εισαι πιο ασχετος απο μενα, ενω στην ουσια λες πως είμαι πιο ασχετος απο σενα, που λέω πως είσαι πιο ασχετος απο μενα.

 

 

 

(βρείτε το επιχείρημα παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βεβαια δεν το ξερεις γιατι ειναι ζητημα αν εχεις πιασει ποτε στα χερια σου καποιο hardware synth, αναλογικο ή ψηφιακο οποιουδηποτε τυπου.

 

E ναι, να μιλάμε επιτέλους με χειροπιαστά επιχειρήματα που πείθουν...πάνω από όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη αδέρφια. Βάλτε και λίγο κρασί στο νερό σας.

Αφήστε και μια κουβέντα να πέσει στο πάτωμα.

Βγάλτε απλά την προσωπική σας άποψη επί του θέματος.Προτείνετε, αν έχετε να προτείνετε και επιχειρηματολογήστε με πράξη και όχι με αριθμούς και megabytes.

Ειρήνη αδέρφια.

Καταντήσαμε περίγελος του φόρουμ.

 

Μπορούμε να γίνουμε λίγο άνθρωποι;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι, να μιλάμε επιτέλους με χειροπιαστά επιχειρήματα που πείθουν...πάνω από όλα.

 

nektarios γιατί να μπούμε τώρα σ'αυτή τη διαδικασία Φιλε? Το μόνο που θα προκύψει απ'όλο αυτό είναι μια φασαρία στο τέλος να,κλειδώσει το θέμα και,τέλος.. Δε θα βοηθηθω ούτε εγώ ούτε κάποιοι άλλοι που θα χρειαστεί να διαβάσουν μελλοντικά το θέμα... Σαν καινούριος στο θέμα δώσε μας και εσύ τις συμβουλές σου φίλος... Θα βοηθούσες πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου