Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμενου synthesizer - workstation


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ΑΓΓΕΛΟΣ

"εγώ δεν μπήκα εδώ ως γνώστης για να αποδείξω το αντίθετο δηλαδή ότι είμαι αρχάριος.. Οπότε μη λέμε κουβέντες απλά για να τις λέμε"...

 

- ειπα εγω οτι μπηκες εδω σα γνωστης για να αποδειξεις το αντιθετο δηλαδη οτι εισαι αρχαριος? ειπα εγω τετοια κουβεντα?

 

"μπήκαν δύο άτομα στο φόρουμ και τους ρώτησα να παρω γνώμη τώρα αν αυτό εσύ το θεωρείς πισωγύρισμα τι να πω"

 ναι, το θεωρω πισωγυρισμα λογω των εν γενει συμφραζομενων απο τους υπολοιπους.

 

"λες να μην ήθελα να κάνω την ερώτηση να παρω καθαρές απαντήσεις και,να τελειώνω? Η λες να θέλω να μιλάω εδώ μέρα νύχτα για να Φορτώνω τα αστεράκια μου δίπλα"

 

Αυτο εσυ το ξερεις.

 

"δε μπορείς να ζητάς να κλειδώσει το θεμα"

Γιατι δεν μπορώ να ζητάω?

 

 Σε παραπεμπω παλι στην απαντηση μου #358

 

 

@ trolley

 

Η ερωτηση σου προς αυτους απο τον καλο παλιο φιλο eyeprotocol  (δωσε του χαιρετισματα!!!!) για το ποια keyboards χρησιμοποιηθηκαν στο επιμαχο track δινει απαντηση γενικη.

 

they claim that they used an old pc and they dont remember what they used. The fact that they made it on a pc does not indicates the lack of using hardware synths. Maybe they ment that they dont remember what hardware keyboards-synths they use, maybe they ment that they used the pc for recording and sound and track editing but they dont remember the kind of keyboards, maybe they used a combination of hardware and virtual instruments.

 

Also even if they ment that used the pc in the respective way (only soft synths - plug ins, virtual audio effects,, daw's etc., this fact doesnt proof that this track can't be made with a single workstation keyboard of the class of the used workstation keyboards mentioned on this thread, from a person with the nessesary knowledge.

 

trolley............ παραγγελνω δυο κοτομπεϊκον πιτα. :-) Πειναω

 

Aγγελε........... εγω πιστευω οτι σου εγραψα στο #358.

 

Οτι και να μου απαντησεις, εγω παλι καλη τυχη σου ευχομαι και η απαντηση μου θα ειναι συνεχώς η #358

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 444
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

"και μιας και μας απέδειξες ότι είσαι αρχάριος" :-) cos_dr το τελευταίο που θα ήθελα εγώ πίστεψε με είναι να έχω λογομαχία μέσα σε φόρουμ..

 

trolley ευχαριστώ για τον κόπο σου φίλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley ευχαριστώ για τον κόπο σου φίλος..

 

Αν είχαμε περισσότερη τύχη, θα μας είχαν πει πιο συγκεκριμένα πράγματα. Ο cos_dr έχει δίκηο που λέει ότι δεν μάθαμε τίποτε οριστικό. Έψαξα επίσης μήπως βρω κάποια συνέντευξή τους που να μιλάνε για gear, αλλά δεν υπάρχει τίποτε.

 

Η αναζήτηση συνεχίζεται, υποθέτω...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια άσχετη συζήτηση - (παρεξήγηση) μεταφέρθηκε στην ΠΧ και κάποιο post τροποποιήθηκε ελαφρά (αφαιρέθηκε αναφορά που πυροδότησε τη συζήτηση).

 

Please, ας μην το συνεχίσουμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-X

 

Λοιπόν αν αύριο συνεννοηθούμε με τον τύπο και το κλείσω ξεκινάμε για την αγορά  ενός venom, και στο I pad μου...διάβασμα και πιστεύω ότι θα είμαι υπέρ καλυμμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο αργά μπήκα αλλά ας γράψω και γω τα χιλιοειπωμένα. Αυτό που χρειάζεσαι όντως είναι μάλλον ένα rompler και αυτό γιατί δεν έχεις τις γνώσεις να αξιοποιήσεις ένα Fm, Va synth ή οποιοδήποτε άλλο που χρησιμοποιεί άλλο τύπο σύνθεσης. Αν πάρεις ένα από αυτά θα ξενερώσεις διότι δεν θα μπορείς να βγάλεις κάποιον ήχο που θέλεις σύντομα ενώ δεν υπάρχει καμία απολύτως δυνατότητα να βγάλεις ρεαλιστικό ήχο πιάνου που θέλεις καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός των ανωτέρω synth. Χρειάζεσαι κάτι που θα σε βάλει ομαλά στο είδος και δεν θα σε αποτρέψει να συνεχίσεις. Όπως είπε και ο neeq τα roland fantom x,g και τα juno είναι πανεύκολα στην χρήση αλλά νομίζω πως καλά κάνεις και πας για το mox, είναι η καλύτερη λύση για έναν αρχάριο και όχι μόνο καθώς δίνει πολλά πράγματα out of the box. Σε περίπτωση που αργότερα θελήσεις να παράγεις ένα ρεαλιστικό ηχόχρωμα που δεν αφορά ακουστικά όργανα αλλά πχ ηλεκτρονικούς ήχους θα ψάξεις ένα VA (Νord Lead, An1x, Ion, Nova  κτλπ). Είναι πολύ εξειδικευμένο και άχρηστο στα χέρια σου αυτήν την στιγμή.  

 

Πολύ σωστό από την άποψη των "έτοιμων" αποτελεσμάτων που δέχονται μεν ένα tweaking αλλά όχι σε πολύ βασικό επίπεδο σύνθεσης ήχων εξ αρχής. Όπως όμως είπε και ο Τρόλεϊ, θα ήταν σημαντικό να μάθεις κάποια στιγμή να φτιάχνεις ήχους με διαφορετικές προσεγγίσεις, και για να μην ξοδέψεις μια περιουσία πριν "αιχμαλωτιστείς" στην μια και μοναδική σου αγορά (κάτι που θα περιορίσει και το μουσικό σου λεξιλόγιο) πρέπει να "τριφτείς" λίγο με τα soft synths, τα οποία είναι πια χιλιάδες και με πολλά άξια freeware. Μετά θα κάνεις και μια πιο συνειδητοποιημένη αγορά. Αν και καταλαβαίνω πολύ καλά την ψυχολογική - και αρκετές φορές πρακτική - αξία του να έχεις κάτι μπροστά σου και να το πειράζεις αντί για κάτι virtual.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό από την άποψη των "έτοιμων" αποτελεσμάτων που δέχονται μεν ένα tweaking αλλά όχι σε πολύ βασικό επίπεδο σύνθεσης ήχων εξ αρχής. Όπως όμως είπε και ο Τρόλεϊ, θα ήταν σημαντικό να μάθεις κάποια στιγμή να φτιάχνεις ήχους με διαφορετικές προσεγγίσεις, και για να μην ξοδέψεις μια περιουσία πριν "αιχμαλωτιστείς" στην μια και μοναδική σου αγορά (κάτι που θα περιορίσει και το μουσικό σου λεξιλόγιο) πρέπει να "τριφτείς" λίγο με τα soft synths, τα οποία είναι πια χιλιάδες και με πολλά άξια freeware. Μετά θα κάνεις και μια πιο συνειδητοποιημένη αγορά. Αν και καταλαβαίνω πολύ καλά την ψυχολογική - και αρκετές φορές πρακτική - αξία του να έχεις κάτι μπροστά σου και να το πειράζεις αντί για κάτι virtual.

 

Απάντησες εσύ για εμένα..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τί έγινε με το όργανο; Θα μάθουμε το τέλος του σήριαλ ή θα περιμένουμε μέχρι την επόμενη σεζόν  ??? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Αγγελος μου ειπε οτι ο τυπος με το ΜΟΧ δεν απαντουσε. Απο κει και περα δεν ξερω τι εκανε κι αν αγορασε κατι αλλο τελικα. Ας μας πει ο ιδιος.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο ή Κυριακή θα συναντηθούμε Κομοτηνή για ξα γίνει η αλλαγή χέρι χέρι.. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να βάλω και μια φοτογραφια του mox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου