Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ιδανική σειρά στη σύνδεση των pedals effects ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ξέθαψα πάλι τα πεταλάκια μου, μιας και η tonelab τελικά δεν με βόλεψε. Υπάρχει κάποια ιδανική σειρα για να τοποθετηθουν ; Δηλαδη ποιό μπαίνει πρώτο και ποιό τελευταίο στη σειρά; Τα πεταλάκια ειναι 6, distortion , delay ,chorus, wha wha, volume pedal, tuner (το tuner δίνει και ρεύμα στα υπόλοιπα 5 ) . ευχαριστω

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς ενισχυτή με loop και παίρνεις και drive από τον ενισχυτή δοκίμασε:

 

Tuner>wah>dist>amps input και από το loop send>chorus>volume>delay>loop return.

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς ενισχυτή με loop και παίρνεις και drive από τον ενισχυτή δοκίμασε:

 

Tuner>wah>dist>amps input και από το loop send>chorus>volume>delay>loop return.

 

 

 

+1

 

Η tonelab(για ποιά μηλάμε) ως προς την σειρά δεν σε βόλεψε ή για κάτι άλλο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθίζω να βάζω το chorus πριν το delay ώστε να υγραινω το σήμα μια φορά και μετά να το επαναλαμβάνω...αλλιώς θα υγραινεται κάθε επανάληψη. Δοκίμασε και διάλεξε. Δεν υπάρχει σωστό ή λαθος.

Το volume μετα το drive σου ρυθμίζει την ένταση. Αν το βάλεις πριν το drive σου ρυθμίζει το gain, κάτι που κάνει και το volume pot της κιθάρας ούτος ή άλλος οπότε δεν έχει νόημα να βάλεις δύο vol μπροστά.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, ευχαριστώ για τις  οδηγίες πραγματικά, αν και παίζω 30 χρόνια , μυρωδιά δεν είχα απ αυτά....δεν ασχολήθηκα ποτέ.

 

θα τα δοκιμάσω όντως στην πράξη και θα ακούσω διαφορές.

 

ειδικά αυτό το κόλπο με το loop... ( που θα χρησιμοποιήσω μάλλον και το gain pedal του hot rod στη σειρά, μαζί με το distortion pedal )  δεν το είχα καν...υπόψιν μου.

 

Η tonelab είναι η SE μάλλον, (η μπλέ με τα 2 πετάλια). ρε παιδί μου, δεν με βόλεψε χρόνια τώρα. πολύ μπαούλο για να κουβαλάς γενικά, και αφετέρου πολύ στριμωγμένα τα εφέ σε σχέση με τα reverb και τα modulation, επίσης τα κουμπάκια/ pedals είναι  πολύ μικρά και δε με βολεύουν. επίσης το wha wha ή εγώ δεν ξέρω να το ρυθμίσω (που παίζει κάτι τέτοιο ;) ή δεν έχει καμία σχέση με το cry baby το οποίο είναι αυτό που θέλω.

 

κατά τα άλλα είναι μια εξαιρετική πεταλιέρα που μάλλον δεν τα βρήκαμε μαζί, και την δίνω παρεμπιπτόντως (καινούργια είναι).

 

καλημέρα

 

 

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το volume γιατι πριν το delay και οχι μετα το tuner? den αναφερομαι οταν υπαρχει fx loop

 

Διότι αν βρίσκεται μετα το tuner (και άρα πριν τo distortion) θα σου αλλαζει την ποσότητα της παραμόρφωσης (εκτός κι αν το θες αυτο). Κυρίως όμως μπαίνει πριν το delay για να μπορείς να ανοιγοκλείνεις την ένταση (volume swells) ενω μενει η "ουρά" του delay (trails).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η tonelab είναι η SE μάλλον, (η μπλέ με τα 2 πετάλια). ρε παιδί μου, δεν με βόλεψε χρόνια τώρα. πολύ μπαούλο για να κουβαλάς γενικά, και αφετέρου πολύ στριμωγμένα τα εφέ σε σχέση με τα reverb και τα modulation, επίσης τα κουμπάκια/ pedals είναι  πολύ μικρά και δε με βολεύουν. επίσης το wha wha ή εγώ δεν ξέρω να το ρυθμίσω (που παίζει κάτι τέτοιο ;) ή δεν έχει καμία σχέση με το cry baby το οποίο είναι αυτό που θέλω.

 

κατά τα άλλα είναι μια εξαιρετική πεταλιέρα που μάλλον δεν τα βρήκαμε μαζί, και την δίνω παρεμπιπτόντως (καινούργια είναι).

 

καλημέρα

 

 

 

 

Είσαι κάτι σαν και μένα,ούτε εγώ τα ψάχνω πολύ και μετά ανακαλύπτω ότι είχα άδικο.

 

Εγώ έχω την LE η οποία είναι επίσης τεράστια(καμία σχέση με την SE)την οποία μετά από 3 ή 4 χρόνια που την έχω μπορώ να πω ότι τώρα την μαθαίνω.

 

Το wah ρεγουλάρει και τις υψιλές και τις χαμιλές συχνότητες αλλά εγώ στην θέση σου μίας και κατέχεις το cry το wah της πεταλιέρας δεν θα το δούλευα και στην θέση του θα το έκανα expression pedal για κάποιο εφέ.

 

Π,χ  γενικό volume και expression για κάποιο εφέ το άλλο + το control switch.

 

Τα footswitch της πετελιέρας είναι ίδιο μέγεθος με των υπολοίπων πέρα του τύπου όπως τα boss.

 

Τα εφέ της είναι σε πολύ σωστή σειρά και αν θέλεις την αλλάζεις και πετυχένεις ακριβώς την ίδια σειρά με αυτή που σου προτείνουμε,επίσης είναι πολύ καλά εφέ από θέμα ήχου.

 

Μπορείς να κάνεις απλά πράματα (όπως με τα αναλογηκά)μέχρι πολύ πιό πολύπλοκα.

 

Πιστεύω πως αν κάποιος γνώστης που την έχει ψάξει καλά στην ρεγουλάρει δεν θα θέλεις να την δώσεις (εκτός του όγκου που σε καταλαβαίνω απόλυτα).

 

Και'γω κάποια στιγμή την είχα βγάλει στις αγγελίες αλλά τώρα με τπτ.

 

Δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη απλά επιδή γνωρίζω πως την λύση την έχεις στα χέρια σου και μπορεί να σου δώσει ακόμα παραπάνω,μήπως θα ήταν κρίμα να την πουλίσεις πριν της δώσεις μία καλή ευκαιρία.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου