Προς το περιεχόμενο

Larry Carlton - Τι θα δούμε στο Master Class


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς γνωρίζετε των Larry Carlton αλλά εγώ τον εχω παρακολουθήσει να εξελίσσεται απο το 70-κάτι. Τότε που έψαχνα να βρω σε ποιό δίσκο έπαιζε σαν session μουσικός ακόμη και όχι απο προσωπική του δισκογραφία. Και είχε παίξει σε δεκάδες κορυφαίους δίσκους της εποχής αλλά δεν είχαμε την σημερινή ενημέρωση.

 

Τον είχα γνωρίσει απο το περιοδικό Guitar player. Εκείνη την εποχή η μουσική που με ενδιέφερε κυκλοφορούσε σχεδόν ενα χρόνο αργότερα στη χώρα μας (και αν...) αλλά και σε πολλές άλλες αναπτυσσόμενες.

 

Κάπως έτσι γνώρισα και τους Steely Dan και έμαθα την τρελή διαδικασία ηχογράφησης - ενορχήστρωσης που ακολουθούσαν. Ο Larry πέρα απο κιθαρίστας που τους έδωσε κάποια μοναδικά σόλο, όπως στα Kid Charlemagne, Babylon sister, λειτουργούσε σαν "ο μουσικός που ήξερε να διαβάζει και να μεταφέρει στους υπόλοιπους μουσικαράδες το τι εννοούσε ο ποιητής". Ο μαέστρος για τα δικά μας δεδομένα. Κι αυτό λέει πολλά για καποιον που το έκανε με την πιό ιδιότροπη και περφεξιονιστική ομάδα συνθετών της δισκογραφίας παγκοσμίως.

 

Το youtube είναι γεμάτο πλέον απο ηχογραφήσεις του και εύκολο να εκτιμήσεις το μοναδικό του touch. Ανεβάζω δύο τυχαία δείγματα απο αυτά που πρόκειται να δουν την άλλη εβδομάδα, όσοι καταφέρουν να παραβρεθούν στο Master class. Ευγενικός χαμογελαστός και πράος θα απαντά σε δικές μας ερωτήσεις.

Περιττό είναι να σας πω που θα είμαι εγώ την Τρίτη 22. Έφυγα απο τώρα! ;D

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=IYDPdtBMe58

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς γνωρίζετε των Larry Carlton

και όσοι δεν τον γνωρίζετε και κάνετε το λάθος να μην έρθετε τη Τρίτη...υπάρχουν κάποια dvd που μπορείτε να πάρετε μία γεύση...

http://www.amazon.com/Carlton-Lukather-Band-Paris-Concert/dp/B000AS1HKY

http://jazzdvds.co.uk/html/27.html

http://larrycarlton.com/wordpress/?page_id=60

 

ΥΓ. Αυτό με τον Μatsumoto δεν είναι του γούστου μου...αλλά τεσπα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ΥΓ. Αυτό με τον Μatsumoto δεν είναι του γούστου μου...αλλά τεσπα...

 

Η αλήθεια είναι ότι παίζει τελευταία κάποια ντουέτα εκ των οποίων μερικά δεν είναι τόσο πετυχημένα.

Απο την άλλη όταν έρχεται η σειρά του να σολάρει, δεν ξεκινάει εκεί που θα πήγαινε ο καθένας μας, "πυρ κατα βούληση!", αλλά προσπαθεί να ισορροπήσει το συνολικό άκουσμα για τον ακροατή ακόμα κι αν αφήνει την εντύπωση σε μερικούς πως δεν είναι τόσο "καλός" γιατί δεν είναι τόσο εντυπωσιακός. Σχετικό παράδειγμα στη τουρνέ με τον κολλητό του Steve Lukather, ο οποίος χώνει και χώνει με τέρμα παραμόρφωση για να τον ακολουθήσει ο Larry με κάτι ήπιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την τύχη να βρίσκομαι στο Λονδίνο την ημέρα που πέρασε από εκεί στην φετινή του τουρνέ

 

Φυσικά και τον ειδα, στο μικρό υπόγειο θεατράκι στη Leicester Square, και η εμπειρία ήταν μοναδική

 

( Το πρώτο κομμάτι, οπου έπαιξε μόνος του έναν jazzy αυτοσχεδιασμο, ήταν μακραν το καλύτερο τεμάχιο που έχω ακούσει ζωντανά από ΜΙΑ κιθαρα)

 

Κάπου στο μέσο της βραδιάς σταμάτησε να παίζει και δέχθηκε ερωτήσεις από το κοινό

 

Τώρα είναι στα 66 και παίζει από τα 6.

 

Μην τον χασετε, αν μπορείτε να είστε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας πείτε και σε μας πως ήταν το event χθές?

Το πρώτο κομμάτι, οπου έπαιξε μόνος του έναν jazzy αυτοσχεδιασμο, ήταν μακραν το καλύτερο τεμάχιο που έχω ακούσει ζωντανά από ΜΙΑ κιθαρα)

...και το δεύτερο...έτσι ήταν ;) :-X

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και το δεύτερο...έτσι ήταν ;) :-X

 

Πως ήταν το set up?

Ήταν μόνος του?

Επαιξε μόνον ή μιλήσατε κιολας?

Πόσο κόσμο είχε? 

Δωσε ρεπορταζ βρε marathon (et al), pls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κόσμο είχε?  

Λιγότερο από 100 άτομα...

 

Ήταν μόνος του?  

με την 335

 

Πως ήταν το set up?

είχε ένα δανεικό ενισχυτή και κάποια πετάλια που δεν ήξερε καλά καλά τι κάνουν ;)...και ένα laptop Mac

 

Επαιξε μόνον ή μιλήσατε κιολας?

μίλησε...αλλά αυτά θα στα πεί ο Yameth...αν και ήταν βουρκωμένος όταν βγήκε μαζί του φωτογραφία ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος ήταν τραγικά λίγος...σε σημείο που σε κάνει να αναρωτιέσαι.Τον ξέρουν τόσοι λίγοι?

Πιστεύουν οτι θα τον ξαναδούν?Είχαν κάτι σημαντικότερο να κάνουν?Ειλικρινά απορώ...

 

Ένας ευγενέστατος άνθρωπος που χαίρεσαι να ακούς να μιλάει ,να παίζει..Πραγματικά θα μπορούσα να τον ακούω να μιλάει για μέρες.Μια τόσο γεμάτη ζωή ,μια τόσο μεγάλη καρδιά...Δεν έχω λόγια για να τον περιγράψω..απλά καθηλωτικός.

 

Για το παίξιμο του δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να αναφερθώ...Setup ,βασικό, το οποίο όντως έμαθε στο soundcheck..ήχος Carlton.

 

Κάθε του νότα ήταν εκεί που έπρεπε ,όπως έπρεπε..Σε μάγευε με το πόσο "μέσα" στην μουσική ήταν,όσο έπαιζε...

Δεν έπαιζε για να μας "δείξει' ,πόσο μάλλον για να "αποδείξει"...Μουσική ρε guys,μουσική να χαρούν τα αυτιά σου,η ψυχή σου.

 

'Εφυγα σοκαρισμένος και συγκλονισμένος...

 

Θα θυμάμαι για πάντα δυο φράσεις του...

"Guitarists often play "stuff". Don't play "stuff",play music..."

"I can't play scales fast,I can't do it.The music I listened to ,didn't have scales(up and down). Perhaps that's why I can't play them...".

 

Αξεπέραστος.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου