Προς το περιεχόμενο

gretsch guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ο ηχος τους ειναι κλασσικος & ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ κατα την ταπεινη μου αποψη ο ωραιοτερος ηχος μετα απο αυτον της Τele.. :wink:

 

 

κόλαση.

 

http://www.tvjones.com/video_frame2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι δηλαδη δεν υπαρχουν αμερικανικες gretsch καινουριες;;; Σοκαριστικα τωρα! Εδω και αρκετο καιρο, φλερταρω με εναν ασπρο πιγκουινο...για να δουμε..! :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικές κιθάρες ροκαμπίλυ και όχι μόνο. Οι μαγνήτες τους και η κατασκευή τους δίνουν έναν χαρακτηριστικό ήχο με jangly, "κουδουνιστά" ψηλά, μια ιδιόμορφη έλλειψη μεσαίων και μπάσα που μπορούν μέσω ορισμένων switches να τονιστούν, πάντα όμως για vintage γκαράζ ήχο. Βγαίνουν σε hollow και solid bodies (AX...!).

 

Τα χαρακτηριστικότερα signature μοντέλα της είναι αυτό του Brian Setzer των Stray Cats (βόλτα από You Tube για όσους δεν ξέρουν) και του Bono των U2 (ασχολίαστο αυτό). Το ευρύ κοινό φαίνεται να "ανακαλύπτει" τις solid bodies τώρα τελευταία διότι αποκτούν φήμη λόγω των εμφανίσεων του Jack White με τους Raveonettes (νομίζω με Duo Jet). Κακώς γιατί πολύ πριν τον κύριο White έπαιζε με αυτές ο Malcolm Young των AcDc. Η φτηνή σειρά της, οι Electromatic, κερδίζουν τις εντυπώσεις τώρα τελευταία (και τις δικές μου...). Θα έγραφα κι άλλα αλλά ήρθα από μεγάλο ταξίδι και νυστάζω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ρε @ουστh! Αυτός ο άνθρωπος και μπάσο να πιάσει πάλι τον ίδιο ήχο κιθάρας θα έχει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα,απλα επιβεβαιωνει αυτο που εχω καταλαβει μετα απο 25 χρονια ενασχολησης με το αθλημα: με το που πλακωνεις τα "ντιστορσια" και τις εφεδιες ολες οι κιθαρες πανω κατω ιδιες ακουγονται.... :oops: :oops: :oops: :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πωπω ρε @ουστh! Αυτός ο άνθρωπος και μπάσο να πιάσει πάλι τον ίδιο ήχο κιθάρας θα έχει :lol:

+137

 

Χωρίς να θέλω να βάλω φωτιές, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ που έδειξε ο elavd, -πριν από 3 περίπου χρόνια- συνετέλεσε στο να διαμορφώσω μια συγκεκριμένη άποψή για τις κιθάρες, τα εφφέ, τον ήχο γενικώς και τη σημασία που έχουν όλα αυτά για το είδος της μουσικής που -κυρίως- μ' ενδιαφέρει.

 

Ο ήχος του Δαυίδ EINAI διαφορετικός από ότι συνήθως, αλλά το κομμάτι (και συγκεκριμένα το solo) είναι 99.99% παρόν. (Αν εξαιρέσει κανείς το γεγονός ότι -εν προκειμένω- παίζει ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν χρειαζεται καν να βαλεις φωτιες,ΚΟΙΝΗ λογικη να εχεις καταλαβαινεις

οτι απο τη στιγμη που ο ηχος του,πριν καν φτασει στους ενισχυτες, περναει απο 2-3 προενισχυτες,7-8 eq... :) και 4-5 ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΕΣ ....ΑΛΛΟΥ ειναι η πηγη του,οχι στον τυπο της κιθαρας,απλα και αυτος ,οπως ολοι μας,enjoys his toys..... :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να φανω βέβηλος (ειναι οντως ο υπερτατος!), δεν ακουτε τα δαχτυλά του να 'κολλανε' λιγο στην Gretsch? 8O

Σαν να μην ειναι εντελως εξοικειωμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου