Προς το περιεχόμενο

New Era (Original Idea)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Παρακάτω σας παραθέτω μια βασική ιδέα που έγραψα με τον πληκτρά της μπάντας,με σκοπό να ξεκινήσουμε ένα δεύτερο project γιατί η άλλη μισή μπάντα βρίσκεται πλέον στην Πάτρα για σπουδές!Θα ήθελα να κριθεί η ιδέα αυτή καθεαυτή και όχι η παραγωγή,γιατί είναι απλά ένα preview! :)

 

https://soundcloud.com/billtrantos/new-era-dennis-bill-project

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βill μου, το detuned riff αλλά και τα θεματα των πληκτρων και γενικά οτι επαιξες εσυ ειναι άξια περαιτερω δουλειάς, πολλά υποσχόμενα στοιχεια . Το τελευταίο θέμα εχει ωραίες αντιθέσεις και θα σου προτεινα να δουλεψεις τις  συγχορδιες στα δυο τελευταια μετρα του γιατι παραφωνίζουν υπερβολικά τα θεματα στα πληκτρα με την κιθαρα.

  Ειναι πολυ ενδιαφέρον. Μπραβο σας.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βill μου, το detuned riff αλλά και τα θεματα των πληκτρων και γενικά οτι επαιξες εσυ ειναι άξια περαιτερω δουλειάς, πολλά υποσχόμενα στοιχεια . Το τελευταίο θέμα εχει ωραίες αντιθέσεις και θα σου προτεινα να δουλεψεις τις  συγχορδιες στα δυο τελευταια μετρα του γιατι παραφωνίζουν υπερβολικά τα θεματα στα πληκτρα με την κιθαρα.

  Ειναι πολυ ενδιαφέρον. Μπραβο σας.

 

 

Στο τέλος έπαιξα απλά κάτι για να δούμε περίπου τη διάρκεια του θέματος,θα το δουλέψω πολύ περισσότερο,απλώς ήθελα να έχω μια πρώτη ιδέα!!Σ'ευχαριστώ πολύ για το feedback!! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σας, αρκετά καλή προσπάθεια  ;)

 

Είναι σαφές ότι ο προσανατολισμός είναι προς το An evening with John Petrucci & Jordan Rudess (χωρίς αυτό να είναι κακό βέβαια).

 

Θεωρώ πως για να γίνει αυτό (αν φυσικά θέλεις να στήσεις κάτι αντίστοιχο), δεν θα πρέπει να αναλωθείς σε shredding αλλά σε σαφείς - ευκρινείς μελωδίες, ανάπτυξή τους και ενορχήστρωση με βάση αυτό που σου παρέχει αυτό το format (κιθάρα-πλήκτρα). Άλλωστε η ποικιλί ήχων που μπορείς να ανακαλύψεις και στα 2 όργανα είναι τεράστια ώστε να παρουσιαστεί κάτι πιο διαφορετικό από αυτό των προαναφερθέντων μουσικών

 

Keep up the good work, I follow you  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο σας, αρκετά καλή προσπάθεια  ;)

 

Είναι σαφές ότι ο προσανατολισμός είναι προς το An evening with John Petrucci & Jordan Rudess (χωρίς αυτό να είναι κακό βέβαια).

 

Θεωρώ πως για να γίνει αυτό (αν φυσικά θέλεις να στήσεις κάτι αντίστοιχο), δεν θα πρέπει να αναλωθείς σε shredding αλλά σε σαφείς - ευκρινείς μελωδίες, ανάπτυξή τους και ενορχήστρωση με βάση αυτό που σου παρέχει αυτό το format (κιθάρα-πλήκτρα). Άλλωστε η ποικιλί ήχων που μπορείς να ανακαλύψεις και στα 2 όργανα είναι τεράστια ώστε να παρουσιαστεί κάτι πιο διαφορετικό από αυτό των προαναφερθέντων μουσικών

 

Keep up the good work, I follow you  ;)

 

Ωωω σ'ευχαριστώ πολύ Τάκη,είναι τιμή και κομπλιμέντο για μένα ότι σου θύμισε κάτι από Rudess και Petrucci!Λέγαμε να το ντύσουμε με drums και μπάσο,δε νομίζω να μείνει ως την τελική του μορφή,αλλά μου έδωσες ωραία ιδέα για πειραματισμό!Δε νομίζω να έκανα κάτι πιο shred γιατί δεν το κατέχω τόσο κιόλας,σε μελωδίες σκέφτομαι να επεκταθώ κυρίως!!Η αρχική ιδέα μου ήρθε ακούγοντας ένα prog metal group,τους Adagio του Stephan Forte! :)

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα καλά σου λόγια!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη το άκουσα καμιά 10ριά φορές! Πολύ ωραία θέματα που θυμίζουν Dream Theater όπως και An evening with John Petrucci & Jordan Rudess που ανέφερε ο Τάκης παραπάνω.  ;)

 

Στα πρώτα οχτώ μέτρα κάτι παίζει με τη διφωνία...Δεν μου ακούγεται καλά, σαν να παραφωνούν οι κιθάρες. Τι διάστημα επέλεξες για τη διφωνία;

 

 

 

ΥΓ: Με θέλετε κι εμένα εξ αποστάσεως στο project;  :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασίλη το άκουσα καμιά 10ριά φορές! Πολύ ωραία θέματα που θυμίζουν Dream Theater όπως και An evening with John Petrucci & Jordan Rudess που ανέφερε ο Τάκης παραπάνω.  ;)

 

Στα πρώτα οχτώ μέτρα κάτι παίζει με τη διφωνία...Δεν μου ακούγεται καλά, σαν να παραφωνούν οι κιθάρες. Τι διάστημα επέλεξες για τη διφωνία;

 

 

 

ΥΓ: Με θέλετε κι εμένα εξ αποστάσεως στο project;  :P :D

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!Αυτό με την παραφωνία δεν μου το είπε κάποιος,ίσως και να είμαι ελάχιστα ξεκούρδιστος σε σχέση με την τελειότητα του keyboard,αλλά θα το κοιτάξω για τη συμμαζεμένη version.Σκέψου ότι ο καθηγητής μου που το άκουσα δεν μου ανέφερε,που είναι ψείρας με τέτοια! (και καλά κάνει δηλαδή)

ΥΓ:Κάτσε να αποφασίσουμε πώς μας λένε,τι παίζουμε και τι ζητάμε απ'τη ζωή μας και σε διαβεβαιώ ότι τώρα θα ψάξουμε για άτομα!! ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!Αυτό με την παραφωνία δεν μου το είπε κάποιος,ίσως και να είμαι ελάχιστα ξεκούρδιστος σε σχέση με την τελειότητα του keyboard,αλλά θα το κοιτάξω για τη συμμαζεμένη version.Σκέψου ότι ο καθηγητής μου που το άκουσα δεν μου ανέφερε,που είναι ψείρας με τέτοια! (και καλά κάνει δηλαδή)

ΥΓ:Κάτσε να αποφασίσουμε πώς μας λένε,τι παίζουμε και τι ζητάμε απ'τη ζωή μας και σε διαβεβαιώ ότι τώρα θα ψάξουμε για άτομα!! ;D ;D

Τι να πω Βασίλη...Δεν μου ακούγεται όλο το μέρος της διφωνίας παράφωνο. Το ΜΙ-ΛΑ-ΣΙ-ΝΤΟ που επαναλαμβάνεται μου ακούγεται περίεργα...

 

Αλλά αφού το βρίσκω μόνο εγώ περίεργο πιθανόν να κάνω και λάθος.  ;)

 

 

ΥΓ: Πλάκα κάνω Βασίλη! Ό,τι βοήθεια χρειαστείτε μου λέτε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι να πω Βασίλη...Δεν μου ακούγεται όλο το μέρος της διφωνίας παράφωνο. Το ΜΙ-ΛΑ-ΣΙ-ΝΤΟ που επαναλαμβάνεται μου ακούγεται περίεργα...

 

Αλλά αφού το βρίσκω μόνο εγώ περίεργο πιθανόν να κάνω και λάθος.  ;)

 

 

ΥΓ: Πλάκα κάνω Βασίλη! Ό,τι βοήθεια χρειαστείτε μου λέτε.  :)

 

Ίσως υπάρχει μια χρονική διαφορά μεταξύ των 2 οργάνων,ελάχιστη,αλλά υπαρκτή.Έτσι κι αλλιώς,εννοείται πως θα ηχογραφηθεί ξανά όταν σκεφτούμε μια δομή για το κομμάτι,οπότε no big deal,εγώ ήθελα ένα πρώτο feedback σχετικά με την κατεύθυνση της πρώτης μας σύνθεσης σε αυτό το style!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως υπάρχει μια χρονική διαφορά μεταξύ των 2 οργάνων,ελάχιστη,αλλά υπαρκτή.Έτσι κι αλλιώς,εννοείται πως θα ηχογραφηθεί ξανά όταν σκεφτούμε μια δομή για το κομμάτι,οπότε no big deal,εγώ ήθελα ένα πρώτο feedback σχετικά με την κατεύθυνση της πρώτης μας σύνθεσης σε αυτό το style!

Είναι σε πολύ καλή κατεύθυνση Bill. ;) Συνεχίστε δυνατά!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου