Προς το περιεχόμενο

Νεο μπασο Cort C5


Bass1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ειμαι αρχαριος και ειμαι στην διαδικασια εκμαθησης μπασου. Μετα απο οδηγιες ενος φιλου κιθαριστα, αγορασα μεταχειρισμενα τον Μαιο ενα Cort c5 και ενα ενισχυτη Line6 LD175.

 

Απλα, ηθελα να ρωτησω μιας και δεν εχω καποιον γνωστο για να δοκιμασω, αν με καποιο αλλο μπασο πχ. με ενα Squier 4χορδο θα μου ητανε πιο ευκολο, μιας και εχω πονους/μουδιασματα στον αριστερο καρπο.

 

Ειναι συνηθες σαν αρχαριος ή πρεπει να αλλαξω κατι?

 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σιγουρα για εναν αρχαριο ειναι πιο ευκολο με ενα τετραχορδο μπασο απ'οτι με ενα πενταχορδο λογω οτι η ταστιερα ειναι πιο μεγαλη,πιο φαρδια και λογικο ειναι να ειναι λιγο πιο δυσκολο.Οσο για τους πονους και μουδιασματα που εχεις στο χερι ειναι σιγουρα απο την κακη σταση του σωματος και την κακη δακτυλοθεσια.Δεν ξερω αν εχεις καποιον να σου δειξει σωστο τροπο μελετης (δακτυλοθεσια, κλπ) αλλα σιγουρα θα σε βοηθουσε πολυ

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σίγουρα ο πόνος ειναι δείγμα λανθασμενης στάσης του σώματος. Καλο ειναι να κάνεις καποια μαθήματα, αν σε παίρνει οικονομικά, οταν αρχίζει ο πόνος σταμάτας το παίξιμο.

Καλό ζέσταμα, διατάσεις, και καλο θα ηταν μια επίσκεψη σε φυσικοθεραπευτή μαζί με το μπάσο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ειχα ξεκινησει μαθηματα, αλλα δυστυχως λογω δουλειας και μεταπτυχιακου ο χρονος ειναι λιγοστος και ετσι προχωραω μονος. Βεβαια, θα ξανακανω μαθηματα με δασκαλο σιγουρα. Για τωρα θα προσπαθησω να βελτιωσω την θεση παιξιματος και ισως να δοκιμασω και με ενα τετραχορδο για να καταλαβω την διαφορα.

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογο οτι εισαι αρχαριος  ειναι απολυτα λογικο να εχεις πονους ΚΑΙ στα 2 χερια

μιας και ειναι αγυμναστα , οποτε μην σε ανησυχει αυτο

 

το γεγονος οτι ξεκινας με 5χορδο επιβαρυνει την κατασταση οπως καταλαβαινεις

λογο της πιο φαρδιας ταστιερας και ποιο χονδρου μπρατσου που εχει το 5χορδο

εναντι του 4χορδου αλλα αυτο δεν ειναι κακο, απλα σε δυσκολευει τωρα που εισαι στην αρχη

 

υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλα βιντεο στο you tube για αρχαριους για να δεις

την σωστη θεση των χεριων, ασκησεις για ενδυναμωση  κτλ κτλ

 

keep up!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, εννοειται πως δεν τα παραταω γιατι το γουσταρω πολυ.

 

Θα δοκιμασω και με τετραχορδο αλλα θα προσπαθησω να χωρεσω και καποια μαθηματα μεσα στον μηνα.

 

Ελπιζω να σας πω σε μερικους μηνες οτι ολα πανε καλα, και οτι θα φτασω στο σημειο να με απασχολει μονο ποιο θα ειναι το επομενο κοματι που θα βγαλω και ποιο θα ειναι το επομενο μπασο που θα αγορασω.

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω οτι το Σαββατο που περασε εκανα ηδη το πρωτο μου μαθημα και ηταν εξαιρετικα. Σημερα επαιξα περιπου 2 ωρες μεχρι τωρα και δεν εχω καθολου πονους. Μεχρι το τελος της εβδομαδας μου ερχεται και 4χορδο μπασακι για μπολικη μελετη.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Κωστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ όταν ξεκίνησα να μάθω μπάσο πήρα πεντάχορδο. δεν νομίζω ότι αυτό δημιουργεί ή επιβαρύνει το πρόβλημα. απλώς ένας αρχάριος κατά την διαδικασία της εκμάθησης ενός έγχορδου οργάνου πιέζει υπερβολικά τα δάκτυλα και τα χέρια του προσπαθώντας να εκτελέσει ασκήσεις, με κινήσεις που δεν έχουν ξανακάνει τα χέρια του. αυτό και εμένα μου προκαλούσε μικρούς πόνους, αλλά με τον καιρό και με καλό ζέσταμα και μελέτη χωρίς υπερβολές δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου