Προς το περιεχόμενο

Αλενακι για Fender Jazzmaster American Series


zade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μου έκλεψαν πορτοφολι στο οποιο ειχα μαζί το αλεν γαι το σεταρισμα της γεφυρας της κιθαρας.Έχω μείνει χωρίς αυτό, παίζω ακόρντο και τρίζει ο τόπος μιας και δε μπορώ να ρυθμίσω. Σε σετ με αλεν που αγόρασα δεν υπήρχε αντίστοιχο. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν δύο είδη allen. τα ευρωπαϊκά που μετριούνται σε εκατοστά και τα αμερικάνικα που μετριούνται σε ίντσες. παρότι οι διαφορές τους είναι μικρές τα μεν δεν ταιριάζουν με τα δε, και υπάρχει περίπτωση αν χρησιμοποιείς λάθος allen να χαλάσεις ή το κλειδί ή τη βίδα. πάνε σε ένα κατάστημα που πουλάει εργαλεία και ζήτα σειρά allen ιντσών. μεμονωμένο δύσκολα να βρεις.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Οπως ειπε και ο πιο πανω  ;D θα χρειαστεις αλλεν σε ιντσες

το σωστο μεγεθος ειναι .050 inches

Αλλα στην αναγκη η δουλεια γινεται και με ενα κομματι απο χορδη (μι) μεγεθους .046 η και .050

 

Εγω ειχα αγορασει ενα σετακι αλλεν σε ινστες απο το music accessories, σε χρωματοπωλειο δεν ειχα βρει σε  ιντσες :-\

 

http://www.musicaccessories.gr/

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου επιδή είχα το ίδιο πρόβλημα και το έψαξα για τα fender θέλεις allen που να μετράνε σε ιντσες.Πηγα λοιπον συον Φανό με τα ηλεκτρονικα στην σολωμού και κάνιγγος και πήρα με 3 ευρώ σετάκι το οποίο κάνει και συγγεκριμένα το 3/16 σε ιντσες είναι το συνηθέστερο για fender.σε ευρωπαϊκο ειναι κάτι ανάμεσα στο 4.5 και το 5 mm.Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου επιδή είχα το ίδιο πρόβλημα και το έψαξα για τα fender θέλεις allen που να μετράνε σε ιντσες.Πηγα λοιπον συον Φανό με τα ηλεκτρονικα στην σολωμού και κάνιγγος και πήρα με 3 ευρώ σετάκι το οποίο κάνει και συγγεκριμένα το 3/16 σε ιντσες είναι το συνηθέστερο για fender.σε ευρωπαϊκο ειναι κάτι ανάμεσα στο 4.5 και το 5 mm.Ελπίζω να βοήθησα.

 

Αυτο που περιγραφεις ειναι για το trussrod (βεργα), ο φιλος θελει για τα saddles στην γεφυρα...το μεγεθος ειναι αυτο που αναφερω πιο πανω.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου