Προς το περιεχόμενο

πως να δωσετε ανθρωπινη αισθηση(groove) στις drumloops σας με τ


novalaptop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ότι πεις δάσκαλε  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

κοιτα εγω δεν πηγα να διδαξω κανεναν απλα εβαλα ενα video για το ableton live

εννοειτε οτι επαναλαμβανεται το groove στο sequencer αλλα η συζητηση ξεκινησε απο εκει και ειχε παει στους μουσικους και τι ειναι το groove.και εγω ειπα οτι κανενας μουσικος δεν μπορει να κανει με τετοια ακριβεια αυτο που λες.τωρα το groove που επαναλαμβανεται το rhythmic variations σε σχεση με το grid λεει αυτο που λεω εγω.δηλαδη οτι δεν σκαει στο grid και αυτο το κανει με τυχαιο τροπο!! εκει κολλαει η λεξη variationsssss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

κοιτα εγω δεν πηγα να διδαξω κανεναν απλα εβαλα ενα video για το ableton live

εννοειτε οτι επαναλαμβανεται το groove στο sequencer αλλα η συζητηση ξεκινησε απο εκει και ειχε παει στους μουσικους και τι ειναι το groove.και εγω ειπα οτι κανενας μουσικος δεν μπορει να κανει με τετοια ακριβεια αυτο που λες. τωρα το groove που επαναλαμβανεται το rhythmic variations σε σχεση με το grid λεει αυτο που λεω εγω.δηλαδη οτι δεν σκαει στο grid και αυτο το κανει με τυχαιο τροπο!! εκει κολλαει η λεξη variationsssss.

 

 

Άρα, εκτός από μουσική τεχνολογία, δεν ξέρεις ούτε μουσική  ;D ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ το κάνει αυτό ο καλός μουσικός, αυτό έλειπε να παίζει ακριβώς με το grid του μετρονόμου σαν... πρωτάρης  ;D ΑΥΤΟ σημαίνει γκρουβάρω, δίνω έμφαση ή/ και "τραβάω" ή "σπρώχνω" συγκεκριμένα χτυπήματα, όταν το καταλάβεις αυτό θα καταλάβεις και τη διαφορά μεταξύ randomize και groove  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Real musicians do not generally play exactly in time: they play with 'feel', where there can be 'microshifts' in timing. The snare might be slightly late on beats 2 and 4 ('laid back'), while the kick or the bass might be slightly early or 'pushed'. The overall rhythmic pattern might rush or drag over several beats or bars, giving life to what could otherwise seem too rigid and stiff. Fortunately, most DAWs (and certainly Logic) offer ways to help you preserve or impose this kind of timing character.

 

http://www.soundonsound.com/sos/nov08/articles/logicworkshop.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer: O novalaptop πιστεύει ότι το groove quantize είναι το ίδιο με το randomize, και ότι οι μεγάλοι μουσικοί γκρουβάρουν επειδή είναι άνθρωποι και δεν πέφτουν στο ακριβές millisecond, και όχι επειδή μετά από μελέτη (και ταλέντο) έχουν... groove παίξιμο. Όποιος από εδώ και πέρα τον παίρνει στα σοβαρά, είναι άξιος της τύχης του.

 

Αυτά από εμένα, άργησα κιόλας, τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως...αυτό που κατάλαβα για πολλοστή φορά σε τέτοια θέματα...οι απαντήσεις αποκτούν ανθρώπινη υπόσταση γκρουβάτη.

 

Τελικά τα μιλισεκόντς τι κάνουνε;

 

Εμπερδεύτειν

 

επεξεργασία: ο μπάτσος ήταν πολύ σντούπα της !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάσκαλε, μια ερώτηση δάσκαλε, φώτησέ μας με την παρουσία σου και απάντησέ μας:

 

Αφού για σένα το groove δεν είναι τίποτα άλλο από το randomize, πες μας δάσκαλε:

 

Γιατί το Ableton έχει τόσα groove patterns δάσκαλε; Γιατί δεν έχει απλά ένα randomize button; Γιατί να υπάρχουν groove επιλογές για swing, για heavy backbeat κλπ; Αφού στην τύχη είναι όλα!  ???

 

 

Τέτοιο άσχετο χρόνια έχω να δω.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάσκαλε, μια ερώτηση δάσκαλε, φώτησέ μας με την παρουσία σου και απάντησέ μας:

 

Αφού για σένα το groove δεν είναι τίποτα άλλο από το randomize, πες μας δάσκαλε:

 

Γιατί το Ableton έχει τόσα groove patterns δάσκαλε; Γιατί δεν έχει απλά ένα randomize button; Γιατί να υπάρχουν groove επιλογές για swing, για heavy backbeat κλπ; Αφού στην τύχη είναι όλα!  ???

 

 

Τέτοιο άσχετο χρόνια έχω να δω.  ;D ;D

 

για τον πολυ απλο λογο οτι δεν υπαρχει ενα μαγικο groove και οτι το καθε διαφορετικο groove εχει αλλες αποκλισεις απο το grid.το randomiser στο δεινει ως επιλογη γιατι ξερουν οτι οι αποκλισεις ειναι τυχαιες(αλλα ως εναν βαθμο μιλαμε για milliseconds) και αν το groove που εφαρμοζεις δεν "κολησει" στο mix να προσπαθησεις να το κολλησεις αυξανοντας το randomiser,αλλα και παλι ειναι δυσκολο να κολλησει ακομα και ετσι. οποτε μετα διορθωνεις και με το χερακι.δες και το video παρακατω που σου δειχνω το groove αναλυτικα και με 0% randomiser...οι αποκλισεις ειναι τυχαιες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον πολυ απλο λογο οτι δεν υπαρχει ενα μαγικο groove και οτι το καθε διαφορετικο groove εχει αλλες αποκλισεις απο το grid.το randomiser στο δεινει ως επιλογη γιατι ξερουν οτι οι αποκλισεις ειναι τυχαιες(αλλα ως εναν βαθμο μιλαμε για milliseconds) και αν το groove που εφαρμοζεις δεν "κολησει" στο mix να προσπαθησεις να το κολλησεις αυξανοντας το randomiser,αλλα και παλι ειναι δυσκολο να κολλησει ακομα και ετσι. οποτε μετα διορθωνεις και με το χερακι.δες και το video παρακατω που σου δειχνω το groove αναλυτικα και με 0% randomiser...οι αποκλισεις ειναι τυχαιες.

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΕΣ. Αυτό σου λέω τόση ώρα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΕΣ, ΕΝΑ MIDI ΑΡΧΕΙΟ είναι το groove, ένα midi αρχείο με παιξίματα, παιξίματα με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΝΟΤΕΣ, σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ, που ειναι η βάση για τις αποκλίσεις

 

 

(Edited - livestock references removed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως καταλαβαινω την αγανακτηση του manosx γιατι εχει δικιο σε αυτα που γραφει.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου