Προς το περιεχόμενο

Κριση και αισχροκέρδεια στα μεταχειρισμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις αγγελίες γενικά οι τιμές είναι χαμηλές. Πριν κάποιο διάστημα ήταν εξευτελιστικές, τώρα όχι τόσο, μάλλον κύκλους κάνει. Όντως οι πιο πολλές περιπτώσεις αφύσικα υψηλών τιμών παρουσιάζονται στην επαρχία.

 

Αρκετές φορές έχω μπει στον πειρασμό να στείλω μήνυμα σε κάποιους που παραλογίζονται αλλά ποτέ δεν το έχω κάνει. Στην τελική δεν παραβιάζουν και κανέναν νόμο, απλά δεν θα βρουν αγοραστή.

 

Η μόνη ένσταση που έχω για κάτι που αναφέρθηκε νωρίτερα και το βλέπω πολύ συχνά στις αγγελίες: τα μεταφορικά ΔΕΝ είναι αξία προϊόντος και δεν θα πρέπει να γίνεται μετακύλησή τους στον επόμενο αγοραστή (η μόνη περίπτωση που θα το δεχόμουν είναι να υπάρχει μόνο ένας έμπορος παγκοσμίως για το συγκεκριμένο προϊόν, να βρίσκεται στο εξωτερικό και να έχει κόστος αποστολής ανεξαρτήτου ποσού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτάξτε, πλέον υπάρχει κάτι σαν χρηματιστήριο τιμών και αυτό λέγεται Thomann. Δηλαδή οποιαδήποτε στιγμή οποιοσδήποτε μπορεί να βρει μια τιμή, υπάρχει και το ebay που παίρνεις μια ιδέα για τα discontinued μοντελα, οποτε αφενός όλοι έχουμε μια ιδέα τι παίζει απο τιμές και αφετέρου μπορουμε να είμαστε σίγουροι οτι δεν θα μας πιάσουν κορόιδο.

 

Όμως οι τιμές μπορούν να αλλάξουν πολύ γρήγορα, πχ line 6 pod HD500, βγαίνει το Χ, η τιμή του πέφτει ραγδαία και στις αγγελίες υπάρχουν διάφοροι που το δίνου πιο ακριβά απτο τομαν..ε, αυτοί είναι οι χαμένοι της υπόθεσης.

 

Ο καθένας μπορεί να βάλει όποια τιμή θέλει, αλλά το αν θα βρει αγοραστή είναι άλλο θέμα. Μπορεί να μην γνωρίζει καν τις ιντερνετικές τιμές ετσι ώστε να κοστολογήσει σωστά.

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεταφορικά ΔΕΝ είναι αξία προϊόντος και δεν θα πρέπει να γίνεται μετακύλησή τους στον επόμενο αγοραστή...

Τι λες βρε Cartman14? Με το ιδιο σκεπτικο, ολα τα εμπορικα καταστηματα πρεπει να χρεωνονται τα μεταφορικα για τα προϊοντα που πουλανε, και επισης καποιος ιδιωτης απο την, πχ, Ιαπωνια ή USA που πουλαει κατι στο eBay, πρεπει να πληρωσει τα μεταφορικα σε καποιον ενδιαφερομενο αγοραστη στην Ευρωπη. eyeroll.gif

Καποιος ιδιωτης που πουλαει καποιο μουσικο οργανο χανει ηδη ενα ποσο απο την αρχικη τιμη αγορας του οργανου, και συ θες να πληρωσει και τα μεταφορικα? 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα που νομίζω ότι πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν, ή τουλάχιστον, από όσο έχω καταλάβει προσωπικά για την αγορά των μεταχειρισμένων: πολλές φορές ο πωλητής ενδεχομένως μπερδέυει την αντικειμενική αξία που έχει το προϊον του με την αξία που είχε όταν αυτός το αγόρασε.

Η σωστότερη απάντηση, για το αρχικό ερώτημα, πιστεύω πως είναι αυτή.

Οι πωλητές που πουλάνε ένα μεταχειρισμένο εξοπλισμό όσο, ή και περισσότερο, απ'την αξία του καινούριου, προφανώς δεν έχουν κάτσει να ελέγξουν πόσο αξίζει αντικειμενικά το όργανό τους την παρούσα χρονική περίοδο.

 

"Αγόρασα 1000 πριν 4 χρόνια? Ε! Ας το δώσω 800 και πολύ τους είναι!"

και το όργανο τώρα, καινούριο, μπορεί να πωλείται 700Ε ξέρω γω...(ή τουλάχιστον όλοι οι άλλοι πωλητές με αντίστοιχο μεταχειρισμένο να το δίνουν 400-500...)

 

Οπότε δεν είναι ούτε "αισχροκέρδεια", ούτε "κλεψιά"...τουλάχιστον, αν αυτή είναι η περίπτωση.

Και στην τελική...αν πουλάνε τόσο...θα δούνε πως δε φεύγει με τίποτα και θα αναγκαστούνε να το πάνε σε πιο "ρεαλιστικά" επίπεδα.

 

Τώρα, στην περίπτωση που, μόνο ένας πουλάει αυτό που θέλω αλλά το πουλάει ψηλά...ε θα προσπαθήσω να τον λογικέψω! ;D

Αλλιώς, όπως αναφέρθηκε, δικό του είναι, το κάνει ό,τι θέλει...αν τα βρούμε καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές φορές ο πωλητής ενδεχομένως μπερδέυει την αντικειμενική αξία που έχει το προϊον του με την αξία που είχε όταν αυτός το αγόρασε

 

Καλα που να δεις αυτοι με τα ΑΚΙΝΗΤΑ τι εχουν παθει...λες στον κακομοιρη που εδωσε 4 εκατοσταρικα για τη μεζονετα στο...βοσκοτοπι (Γερακας,Χαλανδρι,Παιανια.. ;D) οτι το σπιτι του πιανει δε πιανει εναμιση εκατοσταρικο και αλλαζει 3 χρωματα...

 

Αυτα παθαινει ενας λαος που ειναι επιρρεπης στις ΦΟΥΣΚΕΣ και η εννοια VALUE FOR MONEY δεν υπαρχει στο λεξιλογιο του... ;)

 

Απο την αλλη εγω προσφατα αγορασα CP Jazzmaster με 490 ευρω και Mustang του 1966 με 700...οποτε υπαρχουν και ΠΟΛΛΟΙ λογικοτατοι πωλητες....(τωρα που θα παρω και το 5αρι στο Κολωνακι 60 χιλιαδες ευρω θα κανω "χατ τρικ"... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τωρα που θα παρω και το 5αρι στο Κολωνακι 60 χιλιαδες ευρω θα κανω "χατ τρικ"... ;D)  

 

Επιτέλους φίλως θα έχεις να λες και με το νέο σου γείτονα το Σημίτη για το ΒΑρελίνο  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αυτα παθαινει ενας λαος που ειναι επιρρεπης στις ΦΟΥΣΚΕΣ και η εννοια VALUE FOR MONEY δεν υπαρχει στο λεξιλογιο του... ;)

 

 

Τους καημένους τους... αμερικάνους  ;D

 

Στα επί του θέματος, το topic το θεωρώ λίγο «άκυρο»: Αν κάποιος πουλάει και ζητά ότι του κατέβει στο κεφάλι, κακό του κεφαλιού του. Αν βρεθεί κορόιδο και το αγοράσει, πάλι κακό του κεφαλιού του.

 

 

@Αναρχοληστοσυμμορίτης κονσερβοκουτάκιας ΖΑΝΑΕ: Φίλος λίγα για τον μελλοντικό Πρόεδρα της Ελληνικής Δεμοκρατίας, γιατί σε βλέπω να καταφεύγεις σε κάνα βουνό  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα που να δεις αυτοι με τα ΑΚΙΝΗΤΑ τι εχουν παθει...λες στον κακομοιρη που εδωσε 4 εκατοσταρικα για τη μεζονετα στο...βοσκοτοπι (Γερακας,Χαλανδρι,Παιανια.. ;D) οτι το σπιτι του πιανει δε πιανει εναμιση εκατοσταρικο και αλλαζει 3 χρωματα...

 

 

Το αυτό!

Εγώ ψάχνω να νοικιάσω μεζονέτα στη Καβάλα και ακουω κάτι τιμές που γελάει και το παρδαλό κατσίκι και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι στην επαρχία ο λαός ψάχνει σπίτια με 200€ και τα έχουν ξενοίκιαστα για χρόνια...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ακριβως δεν καταλαβαινουν οι ιθαγενεις...

 

Εχει ο αλλος μια...μαιζονετα 130 τ.μ. στο... βοσκοτοπι  ;D σε μια ΑΔΙΑΦΟΡΗ αξιακα/oικονομικα/επιχειρηματικα/πολιτισμικα και ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ οικονομικα χωρα και αγνοωντας τον βασικο κανονα του real estate (ο οποιος ειναι ΕΝΑΣ δηλ. LOCATION,LOCATION,LOCATION & LOCATION... ;D) ζητα μισο εκατομμυριο ευρω οσο δηλ κανουν 60 τ.μ στο ΛΟΝΔΙΝΟ....του λες οτι τα 60 τ.μ στο Κενσινγκτον τα νοικαζεις αν θες 2,5 χιλιαρικα το μηνα ενω στο...βοσκοτοπι με βια 600 ευρω...και σε κοιταει σα χανος... ;D ;D...του λες οτι ΑΞΙΑΚΑ το ακινητο του εκει που ειναι  ειναι στο επιπεδο ενος ακινητου της ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ (στα προαστια της ΣΟΦΙΑΣ π.χ) και ως εκ τουτου κανει δεν κανει 150 χιλιαρικα και σε κοιταει σα.....ροφος... ;D και σου λεει για τα...πλακακια και της....καρυδενιες πορτες...λες και εχουν καποια ουσιαστικη αξια απο τη στιγμη που το σπιτι του ειναι σε ενα..πρωκτοχωρι μηδενικης αξιας χωρις αποχετευση και συγκοινωνιες και 20 χιλιομετρα απο το ...πλήσιεστερο σημειο ..πολιτισμου.. ;D

 

Παντως υπαρχουν και ΠΟΛΛΟΙ λογικοι ανθρωπΕς στην Ελλαδα ο σπιτονοικοκυρης μου μου μειωσε το νοικι 30% αμεσως μολις του το ζητησα...δε ζουνε ολοι....στο...Λονδινο... ;D    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως υπαρχουν και ΠΟΛΛΟΙ λογικοι ανθρωπΕς στην Ελλαδα ο σπιτονοικοκυρης μου μου μειωσε το νοικι 30% αμεσως μολις του το ζητησα...

Λίγο ακόμα...γιατί είσαι καλός στα λόγια...θα στο χαρίσει ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου