Προς το περιεχόμενο

Κριση και αισχροκέρδεια στα μεταχειρισμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ηθελα να προσθεσω 2 προσωπικες εμπειριες μαζι με το σχολιο μου

 

1. Αρχικα δεν με ενοχλει τι ζηταει καθενας και ποσο το πουλαει. εχουμε ελευθερια. Με ενοχλει ομως καποιος να αγοραζει πχ μια κιθαρα απο καποιον που την σκοτωνει και μετα απο μια βδομαδα την πουλαει ακριβοτερα. αυτο ναι ειναι αισχροκερδεια και ηθικα ανεντιμο. Οπως θεωρω οτι υπαρχουν ατομα απο εδω μεσα που σκοτωνουν τα (μουσικα) οργανα τους για να βγαλουν κανα ψιλο να ζησουν, γεγονος λυπηρο και υπαρχουν και ατομα που σε συνδυασμο με το παραπανω εκμεταλευονται τετοιες καταστασεις. Ετσι σκοτωσα και γω την Gibson les paul standard μου γιατι μετα απο 1,5 χρονο ανεργος μουχαν τελειωσει τα χρηματα. Φυσικα ολα τα παραπανω δεν μπορουν να ελεγχουν οποτε απλα τονιζω το γεγονος.

 

2. Τα σχολια στις αγγελιες ειναι δικοπο μαχαιρι. Πολλοι κραζουν χωρις λογο κατα την ταπεινη μου γνωμη επειδη απλα και μονο διαφωνουν με την τιμη. Γιατι? τι τους νοιαζει? ας αφησουν την αγορα να ισοροπησει.. Παραθετω μια δικια μου περιπτωση, πουλαγα μια κιθαρα και με εκραξαν οτι ειναι τσιμπιμενη η τιμη, απο 400 (συζητησιμη) επρεπε να την ειχα βαλει 250. Ματαια προσπαθουσα να τους εξηγησω οτι "δειτε την κιθαρα πριν σχολιασετε γιατι οι φωτογραφιες την αδικουν" (αληθεια μπορεις να κανεις σε μια φωτογραφια να φανει το ιριδιζον inlay?), στην περιπτωση της συγκεκριμενης ενα nut αλλαζε ο αγοραστης και ηταν κομπλε η κιθαρα..

Αυτο ομως που με στενοχωρησε δεν ηταν τοσο τα 2-3 σχολια, αλλα το οτι δεν μπηκαν καν στον κοπο να δουν τις παλιοτερες αξιολογησεις μου στο νοιζ για να καταλαβουν τι σοι ανθρωπος/πωλητης ειμαι  :(

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με ενοχλει ομως καποιος να αγοραζει πχ μια κιθαρα απο καποιον που την σκοτωνει και μετα απο μια βδομαδα την πουλαει ακριβοτερα.

τρανο παρaδειγμα με μια hamer...οπως κ μια kramer που αγοραστηκε μισοτιμης κ προωθουνταν στην συνεχεια στην διπλασια σχεδον τιμη....αμφοτερες κ οι δυο περασαν απο τις εδω αγγελιες... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα δεν με ενοχλει τι ζηταει καθενας και ποσο το πουλαει. εχουμε ελευθερια. Με ενοχλει ομως καποιος να αγοραζει πχ μια κιθαρα απο καποιον που την σκοτωνει και μετα απο μια βδομαδα την πουλαει ακριβοτερα

 

Εδώ, θα διαφωνήσω.

 

Πιστεύω ότι, για όποιο αντικείμενο πωλείται, η τιμή του πρέπει να αξιολογείται σε συνάρτηση με την τωρινή του τιμή (αν είναι καινούργιο) ή την τιμή του σε μεγαλύτερα site μεταχειρισμένων, όπως το e-bay.

 

Αν δηλαδή, σου χαρίσουν μια κιθάρα και θελήσεις να την πουλήσεις (για οποιονδήποτε λόγο, δε μας αφορά), θα πρέπει να τη δώσεις τζάμπα στον επόμενο;

 

Δε νομίζω ότι περνάει καν από το μυαλό κάποιου.  ;)

 

Το ίδιο ισχύει και αν αγοράσεις εξοπλισμό σε χαμηλότατη τιμή (για τους χ, ψ λόγους) και αποφασίσεις, μετά από λίγο καιρό να το πουλήσεις.

 

Θα ανατρέξεις στην τιμή/αξία του αντικειμένου, που ισχύει τη χρονική στιγμή, που θα αποφασίσεις να κάνεις την πώληση.

 

Έτσι, τουλάχιστον, νομίζω.  :-\  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ, θα διαφωνήσω.

 

Πιστεύω ότι, για όποιο αντικείμενο πωλείται, η τιμή του πρέπει να αξιολογείται σε συνάρτηση με την τωρινή του τιμή (αν είναι καινούργιο) ή την τιμή του σε μεγαλύτερα site μεταχειρισμένων, όπως το e-bay.

 

Αν δηλαδή, σου χαρίσουν μια κιθάρα και θελήσεις να την πουλήσεις (για οποιονδήποτε λόγο, δε μας αφορά), θα πρέπει να τη δώσεις τζάμπα στον επόμενο;

 

Δε νομίζω ότι περνάει καν από το μυαλό κάποιου.  ;)

 

Το ίδιο ισχύει και αν αγοράσεις εξοπλισμό σε χαμηλότατη τιμή (για τους χ, ψ λόγους) και αποφασίσεις, μετά από λίγο καιρό να το πουλήσεις.

 

Θα ανατρέξεις στην τιμή/αξία του αντικειμένου, που ισχύει τη χρονική στιγμή, που θα αποφασίσεις να κάνεις την πώληση.

 

Έτσι, τουλάχιστον, νομίζω.  :-\  :)

 

 

 

 

Θα διαφωνησω μαζι σου, αλλά εντάξει δεν ειναι της παρούσης, ειπαμε ελευθερια εχουμε, ας πραξει καθένας όπως νομίζει!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενοχλει ομως καποιος να αγοραζει πχ μια κιθαρα απο καποιον που την σκοτωνει και μετα απο μια βδομαδα την πουλαει ακριβοτερα. αυτο ναι ειναι αισχροκερδεια και ηθικα ανεντιμο.

Λέγεται καπιταλισμός και ελεύθερη αγορά και αν σου/μου αρέσει ή όχι είναι αλλουνού παπά βαγγέλιο και συζήτηση που στάνταρ θα κλειδωθεί. ;)

 

Κι εμένα θα με χάλαγε αν μου συνέβαινε αλλά από την άλλη δείχνει ότι ο άλλος είναι καλύτερος πωλητής από εμένα.

 

Τα χουμε πει χίλιες φορές (και μάλλον θα τα ξαναπούμε).

Από την στιγμή που αναλαμβάνεις το ρίσκο να αγοράσεις από ιδιώτη και έχεις πρόσβαση στο Ίντερνετ, σημαίνει ότι θα πρέπει να ξέρεις τι θα πρέπει να πάρεις και σε τι τιμή θα το αναζητήσεις.

Αν δεν ξέρεις ακριβώς ή προστρέχεις στις γνώσεις κάποιου ειδικού ή προσπερνάς αγοράζοντας από μαγαζί που εμπιστεύεσαι.

Αν (και εσύ όπως το 75% των Ελλήνων) τα ξέρεις τα πάντα όλα και είσαι σίγουρος ότι οι αγοραστικές σου γνώσεις και ικανότητες είναι top, πάρε το ρίσκο και μη μας ζαλίζεις μετά.

 

Όποιος θέλει, βάζει ότι θέλει, όσο θέλει.

Αν δεν σας ενδιαφέρει, προσπερνάτε.

Αν σας ενδιαφέρει και δεν συμφωνείτε στην τιμή, αντιπροτείνετε ευγενικά καθότι είναι ιδιοκτησία του και δικαίωμά του.

Αν όντως είστε σίγουροι για εσφαλμένη διαφήμιση (π.χ. μαιμού πωλείται για real thing) α) του το (όχι την) λέτε και ταυτόχρονα β)το καταγγέλετε.

 

Τα περί "θα τονε κράξω", "θα τονε πλακώσω" και τα τοιαύτα τραμπουκοειδή, είναι απολίτιστα, ανήθικα και παράνομα.&-

 

Το παρασκοτίσαμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω μαζι σου, αλλά εντάξει δεν ειναι της παρούσης, ειπαμε ελευθερια εχουμε, ας πραξει καθένας όπως νομίζει!  ;)

 

:)

 

Ξέρεις, δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις, όπου κάποιος ψάχνει σαν το γύπα το "σκοτωμένο" εξοπλισμό με σκοπό, αποκλειστικά, τη μεταπώληση.

 

Ναι, σε αυτήν την περίπτωση, ενδεχομένως να είναι ανήθικο, μια και οι αγγελίες είναι χώρος ερασιτεχνών και όχι εμπόρων.

 

Ωστόσο, ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, αν το δούμε εντελώς ψυχρά, ο πωλητής έκανε τη δουλειά του (δλδ, την πώληση) και θα απασχολεί, πλέον τον καινούργιο ιδιοκτήτη η μεταπώληση σε ακριβότερη τιμή, ενώ οι  υποψήφιοι αγοραστές, που δεν πρόλαβαν την ευκαιρία (και ενδιαφέρονται, πραγματικά, για τον προς πώληση εξοπλισμό) είναι, μάλλον, οι "χαμένοι" της υπόθεσης.

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ποτέ, κάποιος από εμάς, έκανε μεγαλύτερη προσφορά από αυτά που ζητούσε ο αγοραστής, γιατί η τιμή του προϊόντος ήταν εξευτελιστικά χαμηλή.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες διαφωνώ. Αν ο άλλος είναι μακάκας και μου χαρίσει μία les paul standar γιατί έτσι ξύπνησε, εγώ πρέπει να τη πουλήσω 300 ευρώ για να είμαι ΗΘΙΚΌΣ? NAIN!

Θα τη δώσω στην αντικειμενική της τιμή, 30-50% κάτω απο το Θωμά.

 

Συμφωνώ με το παλικάρι που είπε για τους μπίχλες, καθώς έχω αγοράσει μέχρι και αυτοκίνητο που ήταν ένα ματσο χάλια. μέσα στη βρώμα, και το τύπος το πούλαγε έτσι....

 

Επίσης είμαι της άποψης ότι τα σχόλια πρέπει να επανέλθουν γιατί ο εκάστοτε καραγκιόζης εδω μέσα πρέπει να κράζεται...

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ή κακώς απο τις αγοραπωλησιες μας εδω μεσα δε νομιζω κανεις να κερδισε ποτε λεφτα. Ολοι ψιλοχαμενοι βγαινουμε απλα ικανοποιουμε το gas μας.

Ωστοσο διαφωνω πληρως με το φιλο πιο πανω. Εγω εχω στην κατοχη μου μια κιθαρα την οποια αγορασα απο καποιον που ειχε τρομερη αναγκη τοτε στο 1/3 της τιμης της....δηλαδη αν μια μερα αποφασιζα να τη δωσω θα επρεπε να τη δωσω τοσο?

???

 

Απο την αλλη δε μπορω να κρυψω το οτι εχει ξεφυγει η κατασταση εδω στις αγγελιες. Vintage discontinued epiphone gothic κιθαρες και πεταλια που δε κυκλοφορουν πια και γινονται συλλεκτικα της χαρλευ ντειβιντσον...ε συγνωμη μπεντον. κατι παρτκαστερ με τιμιο ξυλο και γω δε ξερω τι αλλο. Ενταξει να εξασκησουμε ολοι το εμπορικο μας ταλεντο αλλα μη το παραξεφτιλιζουμε το θεμα...

 

Α μια που τα συζηταμε...ακουστε μια ιστορια επι του θεματος. Δε θα αναφερω ονοματα για να μη καψω το φιλο που πουλαει.

ειχα μια στρατο Japan. η τιμη της στα μεταχειρισμενα περιπου 600€. Τη δινω σε ενα φιλο και μου δινει μια κιθαρα αξιας (καινουρια 3000€). Το οργανο δε μου ελεγε τιποτε απολυτως. Την ανταλλασσω με μια στρατο Αμερικανα αξιας περιπου 1600€ καινουριας. Αργοτερα τη δινω σε ανταλλαγη και παιρνω εναν Κoch αξιας 1000 καινουριου. Στο τελος πουλαω τον Koch 550€  ;D. Εγω δεν εχασα μα ουτε και κερδισα. Το χαβαλε μου εκανα. Ο τυπος ομως που πηρε το οργανο των 3000 ειναι φυσιολογικο να το δινει τωρα 2000€. Οχι οτι θα το δωσει....αλλα λεμε τωρα.....  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελοσπαντων, ο καθενας μπορει να εφαρμοσει την δικια του ηθικη που του ταιριαζει. Για να σας προλαβω, δεν υπονοω οτι η δικια μου ηθικη ειναι καλύτερη, απλα ο καθενας εχει την δικια του και πορευτει με αυτην!

 

Αν και πιστευω οτι η πιο πληρης απαντηση που καλύπτει το θέμα εντελώς ειναι του audiokostas:

Λέγεται καπιταλισμός και ελεύθερη αγορά και αν σου/μου αρέσει ή όχι είναι αλλουνού παπά βαγγέλιο και συζήτηση που στάνταρ θα κλειδωθεί. ;)

 

Κι εμένα θα με χάλαγε αν μου συνέβαινε αλλά από την άλλη δείχνει ότι ο άλλος είναι καλύτερος πωλητής από εμένα.

 

Τα χουμε πει χίλιες φορές (και μάλλον θα τα ξαναπούμε).

Από την στιγμή που αναλαμβάνεις το ρίσκο να αγοράσεις από ιδιώτη και έχεις πρόσβαση στο Ίντερνετ, σημαίνει ότι θα πρέπει να ξέρεις τι θα πρέπει να πάρεις και σε τι τιμή θα το αναζητήσεις.

Αν δεν ξέρεις ακριβώς ή προστρέχεις στις γνώσεις κάποιου ειδικού ή προσπερνάς αγοράζοντας από μαγαζί που εμπιστεύεσαι.

Αν (και εσύ όπως το 75% των Ελλήνων) τα ξέρεις τα πάντα όλα και είσαι σίγουρος ότι οι αγοραστικές σου γνώσεις και ικανότητες είναι top, πάρε το ρίσκο και μη μας ζαλίζεις μετά.

 

Όποιος θέλει, βάζει ότι θέλει, όσο θέλει.

Αν δεν σας ενδιαφέρει, προσπερνάτε.

Αν σας ενδιαφέρει και δεν συμφωνείτε στην τιμή, αντιπροτείνετε ευγενικά καθότι είναι ιδιοκτησία του και δικαίωμά του.

Αν όντως είστε σίγουροι για εσφαλμένη διαφήμιση (π.χ. μαιμού πωλείται για real thing) α) του το (όχι την) λέτε και ταυτόχρονα β)το καταγγέλετε.

 

Τα περί "θα τονε κράξω", "θα τονε πλακώσω" και τα τοιαύτα τραμπουκοειδή, είναι απολίτιστα, ανήθικα και παράνομα.&-

 

Το παρασκοτίσαμε.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου