Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη σε windows 7 ?


swg0d0fmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Ηθελα να ρωτησω αν ισχυει αυτο που ακουσα οτι  τα xp χρησημοποιουν για καθε προγραμμα μεχρι 2gb ραμ. Γνωριζετε αν ισχυει και για τα 7 αυτο ?

 

Επισης επειδη καιρο τωρα εχω 4gb ram στα xp και δεν μπορει να διαβαστει ολη,θα κερδιζα αν περναγα τα 7 ? Διοτι διαβασα οτι τα 7 τρωνε γυρω στα 600-800mb για να λειτουργησουν!

Αξιζει η αλλαγη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εξαρτάται τι πρόγραμμα (-ατα) θέλεις να δουλέψεις.

Καταρχάς νομίζω ότι τα xp αναγνωρίζουν μέχρι και 3 gb ram (άλλο αν εσύ έχεις 2 x 2 gb).

Με άλλα λόγια αν έκανες τη δουλεία σου μέχρι τώρα με τα XP μην αλλάζεις(γνώμη μου). Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιες ασυμβατότητες στα προγράμματά σου με τα 7.

Π.χ σε windows 7 (64 bit) , το sony Vegas pro 9.0 (32 bit) δεν κάθεται καλά. Το sony Vegas 10.0 (το 32 bit)  κάθετε τέλεια (δεν το συζητώ για το 64άρι). Αν πάς σε  windows 7 , που όντως είναι πιο βαριά, πρέπει να δεις τι προγράμματα έχεις ήδη για να διαλέξεις αν θα πας στα 64 bit ή στα 32 bit. Εν πάσει περιπτώσει αν μπορούσες να μείνεις στα XP εγώ θα στο πρότεινα (μου φαίνονται καλλίτερα- ίσως να είναι και θέμα συνήθειας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην μπερδευτε τα πραγματα - τα 64 με τα 32 bit ή μονη διαφορα που εχουν ειναι οτι διαβαζουν ολη την μνημη

 

Λακη - πως και τοσο πρωινός ??  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

παιδια μην μπερδευτε τα πραγματα - τα 64 με τα 32 bit ή μονη διαφορα που εχουν ειναι οτι διαβαζουν ολη την μνημη

 

Μου έτυχε αυτή η ασυμβατότητα (με το vegas) , γι’ αυτό την ανάφερα .

 

Λακη - πως και τοσο πρωινός ??  ;D ;D ;D

 

Καλά λες! Πάω για ύπνο! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σταθερή έκδοση των Windows εξακολουθεί να είναι τα Windows XP 32 bit.

Αν ενδιαφερόμουν να κάνω χρήση τεχνολογιών 64 μπιτ, θα ήμουν προετοιμασμένος για (μικρές ή μεγάλες) εκπλήξεις, όχι απαραιτήτως ευχάριστες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση: Επειδη πολυ προσφατα εψαχνα για laptop, απο οτι ειδα πλεον ολα ερχονται με τα 64αρια windows πανω. Ευελπιστω οτι αυτη η διαδοση των 64bit (ακομα και αν γινεται...με το ετσι θελω) θα οδηγησει γρηγορα σε βελτιωση της σταθεροτητας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση: Επειδη πολυ προσφατα εψαχνα για laptop, απο οτι ειδα πλεον ολα ερχονται με τα 64αρια windows πανω. Ευελπιστω οτι αυτη η διαδοση των 64bit (ακομα και αν γινεται...με το ετσι θελω) θα οδηγησει γρηγορα σε βελτιωση της σταθεροτητας τους.

off topic

γινεται για το "σπρωξιμο" της τεχνολογιας για παραπανω πραγματα - ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν ασυμβατοτητες οταν προσπαθεις να εγκαταστησεις προγραμματα που ειχαν "κατασκευαστει" για XP τότε και απλα τα βαζεις να τρεξουν σε αλλο λειτουργικο......πρεπει και οι εταιριες να "αγκαλιασουν" και την προσπαθεια που κανουν μεγαλοι κατασκευαστες Η/Υ για να πουλησουν και αυτοι τα προιοντα τους.........

οταν ειχαν βγει τα vista θυμαμαι στο μαγαζι μας εβριζαν οι πελατες που λεγαμε οτι ηταν καλυτερα απο τα XP "ΝΑΙ ρε καφρε αφου προσπαθησες να τα φορτωσεις σε pentium 4 με 32mb καρτα γραφικων εννοητε οτι θα σου φανουν βαρια"  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση: Επειδη πολυ προσφατα εψαχνα για laptop, απο οτι ειδα πλεον ολα ερχονται με τα 64αρια windows πανω. Ευελπιστω οτι αυτη η διαδοση των 64bit (ακομα και αν γινεται...με το ετσι θελω) θα οδηγησει γρηγορα σε βελτιωση της σταθεροτητας τους.

Σταθερά σαν βράχος σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, αλλά όπως λέγαμε και τις προάλλες υπερβολικό φρου-φρου και αρώματα με ελάχιστα και μη απαραίτητα πλεονεκτήματα έναντι των XP, με τη συνεπαγόμενη "πείνα" για resources από το σύστημα τη στιγμή που τα XP είναι πια όχι απλά πανάλαφρα αλλά... ανύπαρκτα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θέμα μας είναι απλό: πηγαίνοντας στα 64bit, κατά πόσον επωφελείται κάποιος (α) από την βελτίωση της απόδοσης ενός DAW που έχει 64μπιτη έκδοση και (β) από την δυνατότητα διευθυνσιοδότησης περισσότερης μνήμης.

 

Με λίγα λόγια: έχει δοκιμάσει κάποιος το ΙΔΙΟ DAW με τα ΙΔΙΑ VST στο ΙΔΙΟ μηχάνημα, με Win7 και XP (32bit)?

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου