Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη σε windows 7 ?


swg0d0fmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Με λίγα λόγια: έχει δοκιμάσει κάποιος το ΙΔΙΟ DAW με τα ΙΔΙΑ VST στο ΙΔΙΟ μηχάνημα, με Win7 και XP (32bit)?

 

Το θέμα Βασίλη κατ’ εμέ δεν είναι αν κερδίζεις κάτι στη μετάβαση από 32 bit σε 64 bit ή από τα XP στα 7. Το θέμα είναι ότι σε αναγκάζουν να μεταβείς  >:(.

Προσωπικά έχω αφήσει πολύ πίσω τις εποχές που το έπαιζα ‘beta tester” λειτουργικών και προγραμμάτων (ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ :-\)  .

Και εκεί που βρήκα το λειτουργικό μου και τα προγράμματά μου  και είπα «ας στρωθούμε στη δουλειά» , έλα που δεν λεν να σε αφήσουν να αγιάσεις. Όπως είπε και Odis αν αποφασίσεις να πάρεις laptop τώρα (αυτό έπαθα και εγώ) μόνον windows 7 και μάλιστα 64 bit (και κάνε καμία λαλακία να τα βγάλεις για να βάλεις XP....... και χαιρέτα drivers και μνήμη).

Και με βάζουν στα γεράματα να αγοράζω καινούρια προγράμματα και αϊ ……. ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, εγω εβαλα πριν λιγο καιρο win7 32bit, για τουσ λογους συμβατοτητας, και ολα τρεχουν μια χαρα.. Δεν μπορω να το συγκρινω με πριν, γτ αλλαξα γενικα υπολογιστη και πηγα σε αρκετα πιο δυνατο, αλλα μεχρι τωρα ολα λειτουργουν κομπλε... Βεβαια, δεν εχω προλαβει να φορτωσω πανω ολα τα vst που ειχα στον αλλον, αλλα σε οτι εχω βαλει τρεχει μεχρι και καλλητερα.. πχ. πλεον δεν εχω προβλημα με τα waves7, οπως μου ειχε δημιουργηθει στα XP... Αλλα επειδη ειναι αρχη δεν μπορω να εγγυηθω τιποτα... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια: έχει δοκιμάσει κάποιος το ΙΔΙΟ DAW με τα ΙΔΙΑ VST στο ΙΔΙΟ μηχάνημα, με Win7 και XP (32bit)?

εχω δοκιμασει ableton και cubase 2sx,cubase 5 και τα 3 στο ιδιο συστημα με xp 32bit 64 bit και windows 7 32bit και 64 bit

σε πληροφορω οτι στα 64 bit τα windows 7 ετρεχαν πολυ καλυτερα απ'οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο τα ειχα βαλει (μεχρι και σε vista αλλα επειδη αργησα να περασω στα vista η μεταβαση εγινε αμεσως στα 7 και δεν ειχα προλαβει να κανω συγκρισεις)

 

το συστημα ειναι

ram 4 gb

core 2 duo στα 3,0 ghz

σκληρος - raptor 10.000 rpm

x58 chipset

 

δεν πιστευω οτι επειδη ειναι 64bit δουλευουν καλυτερα (γιατι αυτη ειναι και η μονη διαφορα τους απο τα 32 bit) αλλα επειδη διαβαζοντας ΟΛΗ την μνημη του συστηματος δεινει και περισσοτερο χωρο να "ανασανει" το pc  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ισχύει το εξής

Αν εχεις 4 GB και πάνω  πηγαινε σε 64bit . Σιγουρα θα χρησιμοποιήσεις ολη τη μνημη και θα τη χρησιμοποιησεις βελτιστα.Αν ειναι και 64 bit η εφαρμογή τέλεια.

Αν εχεις 2 GB Και δεν προκειται να τα κανεις 4 (3 Μπορεις). Μεινε στα 32bit. Θα κερδισεις απο την διαχειρηση μνημης που ειναι καλυτερη απο οτι αν βαλεις 64bit.. Μιλαω μονο για 2GB μεγιστο 3.

 

Υπαρχει ενα overhead οταν χρησιμοποιεις 64bit  7  και 32 bit εφαρμογές  γιατι τρέχουν σε wow64 bit  emulation  ,και επειδή όλοι οι pointers ειναι 64 bit , μπορεί να έχεις και μείωση απόδοσης.

 

Aν εχεις παλιους εκτυπωτές ,cameres, scanners,filmscanners..  Ελενξε αν εχουν 64 bit drivers, γιατι ενω τρεχουν προγραμματα 32bit ,οι drivers πρεπει να ειναι οπωσδήποτε 64 bit.

 

Εγω εβαλα W7  64 σε ενα  C2D και τα εβγαλα γιατι δεν μπορουσα  να τυπώσω,η αρχαία καμερα δέν επαιζε, ,οι μνημη καταναλώνονταν με μεγαλύτερους ρυθμούς ( ολα 32 bit emu) και ήταν αργότερο το μηχάνημα απο πρίν.

 

Ενα καλό αρθρο ειναι στην παρακάτω σελίδα , τα σχόλια έχουν επίσης ενδιαφέρον.

 

http://zone.ni.com/devzone/cda/tut/p/id/5709

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινήσω απ'τον τίτλο του θρεντ και να πω ότι η αλλαγή σε 7 είναι μία πολύ καλή και σωστή κίνηση, αν και εφόσον καλύπτονται οι ανάγκες τους απ'το hardware του PC.

Για την επιλογή 32bit ή 64bit σίγουρα παίζουν ρόλο όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω για drivers, program/version compatibility κλπ.

 

Περί ταχύτητας στα προγράμματα:

Οι σημερινές απαιτήσεις των προγραμμάτων παραγωγής και επεξεργασίας μουσικής έχουν να κάνουν περισσότερο με τις multimedia εντολές πυρήνα (MMX, SSE κλπ)του επεξεργαστή και την εκμετάλλευση αυτών, αφού έχουν "ξανά"γραφτεί (οι νέες εκδόσεις) πάνω στην λειτουργία αυτών.

Η μνήμη περνάει σε δεύτερη μοίρα, αφού το πόσο χρειάζεται εξαρτάται απ'το πόσο "φορτωμένο" είναι το project και όχι αν απλά ανοίξει το πρόγραμμα και τι μνήμη "τρώει" σε κατάσταση idle.

Τα των διαφορών ανάμεσα σε εκδόσεις 32-64bit προγραμμάτων και μνήμης είναι αναλογικά τα ίδια, δηλαδή ένα 32bit Cubase 5 θα "φάει" 180MB RAM γιατί είναι γραμμένο σε 32bit κώδικα, άρα μικρότερο αλλά η επίδραση που θα έχει σε ένα μηχάνημα με 4GB Ram θα είναι ίδια (αναλογικά) με το αν ήταν φορτωμένο το 64bit Cubase 5 σε 64άρι λειτουργικό, με την χρήση μνήμης να ανεβαίνει στα 260MB+ αφού ο 64άρης κώδικας είναι πιο "μακρύς" άρα πιο απαιτητικός για να διαβαστεί.

 

Επικεντρώσου λοιπόν φίλε OP στη σύνθεση του PC σου και τα περιφερειακά και αν όλα αυτά είναι συμβατά  με τα νέα windows που θέλεις να βάλεις και αν είναι όλα ΟΚ, προχώρα.

 

Τέλος μη ξεχνάτε: Το READY BOOST είναι φίλος μας και το αγαπάμε ;D, αφού η προσφορά του είτε σε 32bit είτε σε 64bit είναι τεράστια και η απαίτησή του είναι ένα 4-8αρι στικάκι και μία USB2.0 θύρα, ενώ τα οφέλη πάρα πολλά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει ableton και cubase 2sx,cubase 5 και τα 3 στο ιδιο συστημα με xp 32bit 64 bit και windows 7 32bit και 64 bit

σε πληροφορω οτι στα 64 bit τα windows 7 ετρεχαν πολυ καλυτερα απ'οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο τα ειχα βαλει (μεχρι και σε vista αλλα επειδη αργησα να περασω στα vista η μεταβαση εγινε αμεσως στα 7 και δεν ειχα προλαβει να κανω συγκρισεις)

 

το συστημα ειναι

ram 4 gb

core 2 duo στα 3,0 ghz

σκληρος - raptor 10.000 rpm

x58 chipset

 

δεν πιστευω οτι επειδη ειναι 64bit δουλευουν καλυτερα (γιατι αυτη ειναι και η μονη διαφορα τους απο τα 32 bit) αλλα επειδη διαβαζοντας ΟΛΗ την μνημη του συστηματος δεινει και περισσοτερο χωρο να "ανασανει" το pc  ;) ;)

 

Δεν παρουσιάζεις την σύγκριση με όλες τις επιμέρους παραμέτρους, και ούτε μπορούν να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα.

 

1) Αφ'ενός δεν ορίζεις τι ακριβώς εννοείς "καλύτερα", και αν είναι όντως αντικειμενικός στατιστικά σηματντικός ποσοτικός προσδιορισμός (θα έπρεπε πχ. να είχες το ίδιο project, να έκανες μια απαιτητική λειτουργία, ίδια στα προγράμματα αυτά ή έστω στα Cubase, και να την χρονομετρούσες, ή κάποιο άλλο όμοιο benchmark στα DAW),

 

2) αφ'ετέρου πολλά προγράμματα στα 64bit τρέχουν ως 32bit εφαρμογές λόγω της παλαιότητάς τους και/ή λόγω έλλειψης optimization για το περιβάλλον (από αυτά που χρησιμοποίησες το Cubase 2 και όλα τα Αbleton είναι γραμμένα σε 32bit),

 

3) το γεγονός πως διαβάζεται όλη η μνήμη του συστήματος απλά στην περίπτωσή σου δίνονται 673 MB παραπάνω, τα οποία όχι μόνο μπορεί να μην χρησιμοποιηθούν καν από το DAW αλλά σαν απαίτηση μπορεί κάλλιστα να αντισταθμιστεί αν κοιτάξεις πόσο περισσότερα resources χρειάζονται τα 7.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος μη ξεχνάτε: Το READY BOOST είναι φίλος μας και το αγαπάμε ;D, αφού η προσφορά του είτε σε 32bit είτε σε 64bit είναι τεράστια και η απαίτησή του είναι ένα 4-8αρι στικάκι και μία USB2.0 θύρα, ενώ τα οφέλη πάρα πολλά.

 

Εγώ παλιότερα το σκεφτόμουν, αλλά μετά από την ανάγνωση μιας πληθώρας συγκριτικών τεστ στο δίκτυο που ομόφωνα δήλωναν πως η μοναδική παρατηρήσιμη βελτίωση σε κάθε είδους εφαρμογές παρουσιάζεται σε σύστημα με εγκατεστημένη μνήμη... 512MB (και καθόλου σε φυσιολογικές μεγαλύτερες μνήμες), το παράτησα εντελώς σαν ιδέα. Γενικά από όσα έχω καταλάβει έχει αποκηρυχθεί σαν flop.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλιότερα το σκεφτόμουν, αλλά μετά από την ανάγνωση μιας πληθώρας συγκριτικών τεστ στο δίκτυο που ομόφωνα δήλωναν πως η μοναδική παρατηρήσιμη βελτίωση σε κάθε είδους εφαρμογές παρουσιάζεται σε σύστημα με εγκατεστημένη μνήμη... 512MB (και καθόλου σε φυσιολογικές μεγαλύτερες μνήμες), το παράτησα εντελώς σαν ιδέα. Γενικά από όσα έχω καταλάβει έχει αποκηρυχθεί σαν flop.

Η δουλειά του Ready Boost φαίνεται μόνο αν υπάρχουν απαιτήσεις μεγαλύτερης της εγκατεστημένης στο PC μνήμης.

Αν δε φτάσεις τη RAM στα "όρια" της, το ready boost δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά (εκτός του ότι λειτουργεί και σαν δεύτερο prefetch folder).

Εγώ όσο είχα 4GB Ram δεν το έβλεπα να κάνει τη διαφορά ειδικά στο Cubase (με project 8-10-12ch), παρά μόνο στο Vegas Pro 9.0b φαινόταν ότι "δούλευε" διότι εκεί οι απαιτήσεις ήταν τεράστιες (6GB αρχεία) και επειδή επιχείρησα μία φορά να βγάλω το στικάκι από πάνω είδα τι έπαθε ;D ;D και το ξαναέβαλα.

 

edit: Τώρα που έχω μόνο 2GB ram (λόγο καμμένου "ντιμακίου" ;D ) φαίνεται ακόμα περισσότερο η δουλειά του.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου