Προς το περιεχόμενο

Κριση και αισχροκέρδεια στα μεταχειρισμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ρώτα, ας πούμε τον Superfunk...σε πόσα τέτοια emails μπορεί να απαντάει την ημέρα? ;D

Και εάν κάτι πάει στραβά...τι έχει να ακούσει...δωρεάν ;D ;D

 

 

Για αυτό ακριβώς είπα να γίνει σε ένα επίπεδο σχολιασμού και μέχρι εκεί. Όχι κάθετες γραμμές, ούτε τίποτα παραπάνω. Ο Superfunk που αναφέρεις είναι κεφάλαιο για το noiz, όπως και άλλα άτομα τα οποία έχουν γνώση και την μοιράζονται.Anyway εγώ μία ιδέα είπα

 

Audiokostas: Για αυτό έκανα λόγο για επιλεκτικό σχολιασμό από κάποιον/κάποιους που θα το αναλάμβαναν. Ώστε να αποφευχθεί αυτό. Μία ιδέα ήταν στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...δηλαδη ποιος εχει την ικανοτητα να μπει στις αγγελιες και να δει ενα οργανο και δεν εχει τη γνωση να κανει ενα γοογλε σερτς?

μη δουλευομαστε τωρα....

Ο...Σατανάς... που θέλει να τους δείρει ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys να ρωτήσω εγώ με τη σειρά μου. Μπορούν να επανέλθουν τα σχόλια αλλά μόνο από τους mods των αγγελιών; Ή ρε παιδιί μου να συσταθεί μία "επιτροπή" από γνωστούς συμφορουμίτες και mods η οποία θα μπορεί να σχολιάζει τις αγγελίες, όχι τόσο στο θέμα των τιμών -ελεύθερη αγορά έχουμε άλλωστε- αλλά περισσότερο σε θέματα γνησιότητας, πληροφοριών. Να κάνει ένα check στις αγγελίες, και τα σχόλια να παρουσιάζονται στην ίδια την αγγελία, τόσο η ερώτηση όσο και η απάντηση του πωλητή ώστε ο υποψήφιος αγοραστής να έχει γνώση της κατάστασης.

Δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος πουλάει μία studio για 3.000 ευρώ, δεν θα την αγοράσω απλά, αλλά αν κάποιος πουλάει Gibson les Paul Custom η οποία είναι μαιμού, να υπάρχει ένα έμπειρο μάτι, ή μία ερώτηση από κάποιον πιο αρμόδιο/ειδικό/γνώστη να με καθοδηγήσει σαν αγοραστή. Από την άλλη δεν θα υπάρχει το τρολάρισμα που λογικά θέλουν οι υπεύθυνοι να αποφύγουν με την άρση των σχολίων.

Χέρι στο πόσο θα πουλάει/αγοράζει ο καθένας μας δεν μπορεί να μπει, αλλά γνώση πάνω σε αυτό ώστε να αποφύγουμε απατεωνιές και κουτοπονηριές, γιατί όχι; Θα ξεβρομίσει και ο τόπος σιγά σιγά, όταν δουν κάποιοι ότι υπάρχει ένας ανοιχτός έλεγχος. Λέω εγώ τώρα..

 

Αν ήταν τόσο εύκολο οι εφημερίδες των αγγελιών δε θα το είχαν κάνει από χρόνια; Δε θα είχαν εμφανιστεί και στόλοι "ελεγκτών" και "εκτιμητών" να σού'ρχονται στο σπίτι να δουν αν τα γραμματόσημα π.χ. που πουλάς είναι αυθεντικά;

 

Παιδιά, η ευθύνη σε μια τέτοια συνδιαλλαγή μεταξύ ενηλίκων βαραίνει τους συναλλασόμενους. Η καλύτερη άμυνα απέναντι στους απατεώνες είναι η ενημέρωση. Τον εύπιστο και τον ακατατόπιστο ψάχνουν! Είναι τόσο δύσκολο (με τόση πληροφόρηση) να μην πας σα βόϊδι να κλείσεις μια συμφωνία;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audiokostas: Για αυτό έκανα λόγο για επιλεκτικό σχολιασμό από κάποιον/κάποιους που θα το αναλάμβαναν. Ώστε να αποφευχθεί αυτό. Μία ιδέα ήταν στην τελική.

Δεν νομίζω ότι θα ανελάμβανε κανείς που θα το έκανε σωστά όπως και νομίζω ότι δεν θα το έκανε σωστά κάποιος που θα ήθελε να το αναλάβει.

Θενκσ φορ δε φίτμπακ, δεν παίζει και πάμε παρακατω.

 

330-150=180€

180/8 χρόνια=22€ το χρόνο

Δεν είναι έτσι ακριβώς αλλά οκ, μικροποσά είναι, δεν θα διαφωνήσουμε... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά ναι

δεν σου είπα ότι θα κανουμε deal τη κοκα κόλα με τη πέπσι...

στη τελικη στα 50 ευρώ κανείς μας δεν πλουτίζει...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατα τη γνωμη μου ανηθικο ειναι το να αποκρυπτεις εσκεμμενα καποιο ελαττωμα σ αυτο που πουλας. Το θεμα τιμης ειναι εντελως υποκειμενικο, και μην ξεχνατε οτι δεν ασχολουνται ολοι με internet αγορα κτλ. Πολυς κοσμος εχει αγορασει κατι, μπορει σε φοβερα υπερβολικη τιμη (ειδικα στην επαρχια οπου για πολλους υπαρχει ακομα μονο το τοπικο μαγαζι), θελει να το πουλησει, υπολογιζει μια τιμη και δοκιμαζει μια αγγελια, χωρις να το δει παραπερα.. Δεν μπορουμε να θεωρουμε εκ των προτερων καποιον ανεντιμο.

 

  Μου χει τυχει να αγορασω κιθαρα απο αγγελια στο noiz που ηταν για πεταμα και ο πωλητης εγραφε οτι ηταν σε τελεια κατασταση (και συνεχισε να το γραφει παρολο που του εξηγησα τι συμβαινει οταν την επεστρεψα), αλλα μου εχει τυχει και να αγορασω κιθαρα με truss rod κολλημενο, να μην την γυρισω γιατι εχασα το τηλεφωνο, και μετα απο ενα χειμωνα στη ντουλαπα το truss rod να δουλευει κανονικα. Αντε να καταλαβεις αν ο πωλητης ηξερε η οχι το προβλημα.. Και αλλα τετοια, που ειναι μερος του να αγοραζεις μεταχειρισμενα. Ειναι ΚΑΙ δικο σου θεμα να ενημερωνεσαι και να ελεγχεις.

 

Το πιο συνηθες παραπονο παντως στις αγγελιες ειναι τα email απο υποψηφιους αγοραστες που προσφερουν πολυ χαμηλη τιμη, πραγμα που επισης δε μου φαινεται κατακριτεο. Δεν ειναι υποχρεωτικο στην τελικη ουτε να αγορασεις ουτε να πουλησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys να ρωτήσω εγώ με τη σειρά μου. Μπορούν να επανέλθουν τα σχόλια αλλά μόνο από τους mods των αγγελιών; Ή ρε παιδιί μου να συσταθεί μία "επιτροπή" από γνωστούς συμφορουμίτες και mods η οποία θα μπορεί να σχολιάζει τις αγγελίες, όχι τόσο στο θέμα των τιμών -ελεύθερη αγορά έχουμε άλλωστε- αλλά περισσότερο σε θέματα γνησιότητας, πληροφοριών.

 

Πρόσφατη προσπάθειά μου να γνωστοποιήσω στην διεύθυνση μια αγγελία πεταλιού που ήταν όχι μόνο εξαιρετικά και ηθελημένα (στα μάτια ενός έμπειρου έκανε μπαμ) αποπροσανατολιστική στην περιγραφή αλλά και ΨΕΥΔΗΣ φάτσα-κάρτα στον τίτλο της, κατόπιν αναφοράς της στην διεύθυνση και επανειλημμένης όχλησης εις βάρος του χρόνου μου και της διάθεσής μου για συνεισφορά, μετά από κανένα μήνα (!) μάταιων & ανώφελων πινγκ-πονγκ από emails κατέληξε σε παγερή αδιαφορία και ένα μεγάλο στρογγυλό μηδέν εις το πηλίκον. Δεν είχα σκοπό να το αναφέρω γιατί είχα αποφασίσει πως με την αντιμετώπιση αυτή το θέμα ήταν λήξαν, και εντελώς ασήμαντο για να σπαταλήσω ακόμη κι ένα δευτερολεπτο παραπάνω, αλλά αφού το έφερε η κουβέντα το σημειώνω τώρα. Υπόψιν πως ούτε καν ήξερα τον πωλητή, και δεν συσχετίζομαι μαζί του με τρόπο θετικό ή αρνητικό.

 

Σχολιασμός τιμών θα ήταν καταχρηστικός, γιατί όπως έχω διαπιστώσει πολλές φορές ο ίδιος η κυρίαρχη τάση είναι για ακραία υποκοστολόγηση και από πολλούς Έλληνες "εξπέρ" (με ή χωρίς την δικαιολογία της κρίσης), και από πολλούς υποψήφιους αγοραστές επειδή προφανώς μεριμνούν για την υγεία του πορτοφολιού τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη γνωμη μου ανηθικο ειναι το να αποκρυπτεις εσκεμμενα καποιο ελαττωμα σ αυτο που πουλας. Το θεμα τιμης ειναι εντελως υποκειμενικο...

 

+1000

 

προφανώς δεν σου κανω τον αγιο ή τον καλό σαμαρείτη, απλα είναι ο τροπος που σκεφτομαι και πράττω και μπορω να σου πω οτι αρκετές φορες έχω συναντήσει άτομα με την ίδια λογική με εμένα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να φανούν ως κατηγορίες τα όσα σε ρώτησα και κατανοώ τη στάση σου, αλλά δε θεωρώ ότι είναι το σύνηθες.

 

πχ. έχω δώσει περισσότερα χρήματα (€10 παραπάνω) για ένα danelectro distortion, γιατί το άτομο, που το πουλούσε ήταν φαντάρος και ήθελα, ειλικρινά, να πιεί έναν καφέ στην υγειά μου, που λένε, ενώ είχα βρει ένα slash wah, που μου το άφηνε στα €50 και τον ενημέρωσα ότι το δίνει πολύ χαμηλά, μια και το έxω βρει μέχρι €90 μεταχειρισμένο (δεν το πούλησε, τελικά) και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα (έχω στείλει δωρεάν hardware από affinity telecaster, χωρίς να μου ζητηθεί).

 

Απλά, όπως σου είπα και πιο πάνω, δε θεωρώ πως είναι ο κανόνας, καθώς και επίσης, μιλάμε για αποκλίσεις +/- €50.

 

Για πιο μεγάλα ποσά, βέβαια, δεν ξέρω, αν θα ήταν κάποιος τόσο large  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

H ευκολία με την οποία ορισμένοι θα 'σήκωναν χέρι', είναι αξιομνημόνευτη. :-X

 

Για να μη σχολιάσω τη λέξη 'ξεβρωμίσει' και πού αυτή παραπέμπει. ::)

 

Ωραία, με την ίδια λογική, όταν έρχεται ο ιδιοκτήτης να του πληρώσουμε ενοίκιο, να μας ρίχνει κι ένα μπερτάκι επειδή θεωρεί ότι το ενοίκιο είναι χαμηλό, ή να ρίξουμε και μια σφαλιάρα στον ταμία της εφορίας γιατί έχουμε υπερφορολογηθεί.

 

Όσον αφορά για τα σχόλια στις αγγελίες, σε μια πλατφόρμα η οποία είναι δωρεάν, ζητάμε από κάποιον/κάποιους να μας παρέχουν ασφάλεια μέσω τεχνικών ή οικονομικών συμβουλών, εξ' αποστάσεως και να αναλάβει την ευθύνη για κάτι το οποίο εμπεριέχει από μόνο του ρίσκο? Μήπως να ζητάμε απ' το noiz και αποζημίωση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά?

 

Σε όλο τον κόσμο, η υπηρεσία αυτή (εκτίμηση κατάστασης και αξίας) πληρώνεται.

Δεν θέλεις να πληρώσεις? Πάρε μαζί σου, ή συμβουλέψου κάποιον που ξέρει τι να κοιτάξει σε ένα μεταχειρισμένο. Δεν έχεις κάποιον? Ενημερώσου από τα εκατοντάδες άρθρα στο net. Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος για κάτι τόσο απλό?

 

Όσον αφορά τα ανοιχτά σχόλια για τον καθένα, μπορεί αυτό κάλλιστα να γίνει πεδίο προσωπικών αντιπαραθέσεων ή αντιπαθειών και πολλοί να στιγματιστούν χωρίς λόγο, ενώ θα καταστήσει την πλατφόρμα αγγελιών αναξιόπιστη.

 

Κάντε συναλλαγές, όχι πόλεμο.

(που το πάμε που το φέρνουμε, πάλι για κσύλο μιλάμε...) ;D

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου