Προς το περιεχόμενο

Studio monitors. Εναλλακτικές KRK RP5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τα KRK rp5 rokit.

 

Κυρίως για mixing και production.

 

Ο ήχος τους μου φαίνεται θαμπός... σαν να έχει πολλά μπάσα... σαν να υπερισχύουν οι χαμηλές συχνότητες.. σαν να ακούγονται κατά κάποιο τρόπο μπουκωμένα. Σε κάποια ξένα forums κάποιοι περιγράφουν τον ήχο τους "mushy". Sorry δε μου έρχεται λέξη που να το περιγράφει στα Ελληνικά. :-[ Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες κάποιων πιο έμπειρων πάνω σε αυτό. Έχει βάση αυτό που λέω ή είναι υποκειμενικό;

 

Υπάρχουν κάποια monitors με πιο ισορροπημένο ήχο που θα μπορούσατε να προτείνετε; πχ. με τα Yamaha HS80M θα καταλάβω διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος προτεινω  με εμπειρια  τα Alesis M1 Active MK||    αλιως  μετ παμε στα Adam A7 που τα ειχε ενας φιλος.Τα Alesis    ισως λιγο πασχουν στα μεσαια διοτι ειναι 2 δρομων,τα adam  λιγο ακριβα, ομως τα σπανε...

we speak alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω ακουσει σε μαγαζι (πριν παρω τα δικα μου) και μου φαινοταν μια χαρα ο ηχος

εισαι σιγουρος οτι απο πισω τα εχεις ΟΛΑ flat ??

 

αυτα εχεις ??http://www.thomann.de/gr/krk_rp5_g2_rokit.htm?sid=d5400dd0d9991d85993cc38107661c34

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω ακουσει σε μαγαζι (πριν παρω τα δικα μου) και μου φαινοταν μια χαρα ο ηχος

εισαι σιγουρος οτι απο πισω τα εχεις ΟΛΑ flat ??

 

αυτα εχεις ??http://www.thomann.de/gr/krk_rp5_g2_rokit.htm?sid=d5400dd0d9991d85993cc38107661c34

 

ναι αυτά ακριβώς.

 

από πίσω έχουν "volume" και "hf level adjust". έπαιξα και με τα 2 αλλά δεν είδα ουσιαστική διαφορά... σαν να χάνεται η λεπτομέρεια από μια συχνότητα και πέρα...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις ακριβως και δεν ειμαι και σε θεση να το ψαξω περισσοτερο γιατι ειμαι στην δουλεια ;D ;D (δημοσιο βλεπεις.........) και με εχουν κλειδωμενο

 

 

μηπως εννοεις οτι ακουγονται λιγακι muddy ?? αυτο το ακουσες απο την αρχη που πηρες τα μονιτορ ?? ή στο εκανε τωρα τελευταια ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ίσως το muddy το περιγράφει... δεν είναι αρκετά crispy... σαν να χάνοναι οι ψηλές μέσα στις χαμηλές συχνότητες. σαν το μπάσο να υπερισχύει... δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος στον οποίο ακούς, έχει κάποια ακουστική διαμόρφωση;

Συνήθως ένας από τους λόγους που δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε πλήρως τις δυνατότητες των ηχείων μας είναι ότι ο χώρος μας τονίζει ή ακυρώνει κάποιες συχνότητες.

Η περιγραφή που κάνεις δείχνει ότι μάλλον ακους σε σχετικά μικρό δωμάτιο χωρίς καθόλου (ή σχεδόν καθόλου) φροντίδα για την ακουστική του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την ακουστική του χώρου αλλά έχω ένα πολύ συνηθισμένο setup... Γραφείο με τα monitors δεξιά και αριστερά της οθόνης. Σε videos και φωτογραφίες που βλέπω, οι πιο πολλοί έτσι τα έχουν.  Νομίζω πως το πρόβλημά μου έχει περισσότερο να κάνει με τον πρωτογενή ήχο που παράγουν τα ηχεία και όχι τόσο με την ακουστική του χώρου. Φυσικά όμως και δεν είμαι απόλυτος, γι'αυτό ζητάω και τη γνώμη των πιο έμπειρων.

 

Χοντρά χοντρά ο χώρος είναι κάπως έτσι:

roomd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακούει πολύς κόσμος έτσι, είναι αλήθεια.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν έχουν και πρόβλημα.

Άλλοι δεν το αντιλαμβάνονται, άλλοι το ακούν αλλά ψάχνουν τη λύση στη αλλαγή εξοπλισμού (καλή ώρα ;D ), άλλοι έχουν μάθει να χουν μ' αυτό.

 

Δυστυχώς στο γραφείο δεν μπορώ λόγω server να δω την εικόνα που ανέβασες αλλά είμαι σίγουρος ότι το 90% του προβλήματος βρίσκεται στο χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου