Προς το περιεχόμενο

Γιατί παιρνει, 8 με 10 μηνες η ηχογραφηση συγκροτηματος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...

Πριν λιγο σκαλιζα το νεο μου cd των Dream theater, και διαβαζω στο booklet πως ΚΑΙ αυτοι ηχογραφουσαν για 8 μηνες το cd.

Και εγεννετω η αποροια:

 

Γιατι;;;

 

Ολα τα μεγαλα συγκροτηματα θελουν μηνες για την ολοκληρωση των recording sessions. (και δεν ειναι ο χρονος για να βγει στα stores..)

 

Αφορα στα καλά takes, στα λαθος παιξηματα, στο στησιμο με ακριβεια μοιρογνωμονιου miking; ΤΙ;;

 

Please διαφωτιστε με...( Let me see the light...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα (για το οποίο δεν έχω την παραμικρή εκ των έσω άποψη).

 

Οι οκτώ μήνες (και οι έξι, και οι τέσσερις κ.ο.κ.) μου φαίνονται αιωνιότητα. Φαντάζομαι πως δε μπορεί να μιλάμε για, ξέρω και γω, 180 πραγματικές μέρες στο studio (οκτάωρα και βάλε)...ακόμα και για ένα δίσκο 77 λεπτών, δηλαδή ασυνήθιστα μεγάλο για τους κοινούς θνητοί. ;D

 

 

Ώπα.

Αναλαμπή.

 

Θυμήθηκα χωρίο από το studio diary που κράτησε ο Portnoy στο ντεμπούτο των OSI.

About half way through tracking, I have to leave for a few hours to go to Melody's school for a Father's Day party.

 

Και σκέφτομαι: Αν υπάρχει άνεση χρόνου που σου επιτρέπει να πεταχτείς στο σχολείο του παιδιού σου για παραγοντισμό και καμάκωμα καμιάς single mom ;D εν μέσω ηχογράφησης στην οποία επενδύεις μόνο μία εβδομάδα φυσικής σου παρουσίας, τότε...πολύ θέλει για να πάρουν οι DT την όλη φάση...χαλαρά;

 

"Α δεν ξύπνησα", "α, σήμερα είπαμε;", "γιατί με κράζεις, κι ο Jordan άργησε", "ποιός είπε με βιολογική γαλοπούλα;". ;D ;D

Βάζω στοίχημα ότι τέτοιες αηδίες έχουν γίνει πάμπολλες και σε συγκροτήματα με απείρως λιγότερο χρόνο και χρήμα για πέταμα. Πιθανότατα και εντός των συνόρων... :D

 

Αν βέβαια το εν λόγω χρονικό διάστημα περιλαμβάνει και προβαρίσματα επί προβαρισμάτων, αλλάζουν κάπως τα πράγματα, έτσι;

 

Περιμένω με ενδιαφέρον το input όσων έχουν συμμετάσχει σε δημιουργία album (και απ' τις δύο μεριές του τζαμιού φυσικά). ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κοίτα, ούτε εγώ έχω εμπειρία από ροκ γκρούπ κλπ εκ των έσω... Αλλά από παραγωγές έχω εμπειρία...

 

Λοιπόν, προσωπικά, δε μπορώ να γράψω 60 λεπτά μουσικής σε 10 μέρες... Θα μου πάρει κανένα μήνα, και θα είναι και λίγο μάπα (το έχω δοκιμάσει). Άρα αν υποθέσουμε ότι ΔΕΝ έχουν κάποια κομμάτια έτοιμα, μπορεί αυτό από μόνο του να πάρει καιρό...

 

Θα μου πεις, μπαίνουν στο στούντιο για να βγάλουν κομμάτια; Κι όμως απ'ότι καταλαβαίνω ΚΑΙ αυτό γίνεται (γιατί μπαντάρες θέλουν και τα μηχανήματά τους...).

 

Μετά είναι το να το παίξουν "τέλεια", να φτιάξουν ότι είναι να φτιάξουν, και μετά ξεκινάει η παραγωγή, mastering κλπ...

 

Βάλε φυσικά ότι δεν χτυπάνε κάρτα... και νά σου το αποτέλεσμα των 8-10 μηνών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενίοτε παίρνει και 8 με 10...χρόνια,αν έχεις λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής σου,όπως ο Axl Rose... ;D

 

Πιό πολυ έχει να κάνει με το γεγονός οτί απλά έχουν αυτή την πολυτέλεια,παρά με οτιδήποτε άλλο.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Butch Vig ήταν στο στούντιο 6 μήνες καθημερινά με τον Billy Corgan για το Siamese Dream.

Mερικά κομμάτια είχαν 30 κιθάρες μέσα. Την εισαγωγή της κιθάρας για το Today την έγραφε αρκετές ώρες. ("We decided to shoot for the stars", όπως είπε χαρακτηριστικά ο Vig για το όλο project)

 

Για το Black album των Metallica δοκιμάζανε αλλαγές στο Drum room για μέρες (ακόμη και το χρώμα του τοίχου). Το τελικό take τυμπάνων για κάθε τραγούδι, μπορεί να αποτελούνταν και από 20 διαφορετικά takes.

 

Eνδιάμεσα, μπορεί να γίνονται tour ή να υπάρχουν και άλλες υποχρεώσεις όπως προαναφέρθηκε.

 

Δεν υπάρχουν όμως κανόνες όμως που να υποχρεώνουν τα γκρούπ να κλειδαμπαρώνονται στο στούντιο το χειμώνα και να βγαίνουν τον επόμενο.

 

Το Powerslave των Iron Maiden ολοκληρώθηκε σε 2 εβδομάδες, ενώ το Νevermind (Nirvana) σε 3μιση.

 

Δεν υπάρχουν κανόνες. Υπάρχουν κάποιες ώρες στούντιο (πιστεύω 200 με 300) όπου μπορεί ς να κάνεις μια αξιόλογη παραγωγή αναλόγως και κατά πόσο έχεις μπει προετοιμασμένος.

Αυτό το νούμερο φυσικά μπορεί να ανέβει υπερβολικά ή να κατέβει κιόλας.

Και είναι και το κατά πόσο εντατικά δουλεύει κάποιος. Μπορεί δύο παραγωγές να πήγαν στις 300 ώρες, αλλά η μία να τελείωσε σε 1μιση μήνα και η άλλη σε 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Powerslave των Iron Maiden ολοκληρώθηκε σε 2 εβδομάδες, ενώ το Νevermind (Nirvana) σε 3μιση.

 

Το "Please, please me" των Beatles ηχογραφήθηκε όλο σε μία μέρα.

Από την άλλη, το "Sgt. Pepper's..." πήρε πάνω από 500 ώρες στο στούντιο.

Έχει να κάνει με το τι απαιτήσεις έχει αυτό που ηχογραφείς και τι απαιτήσεις έχεις εσύ από τον εαυτό σου, πόσο χαλαρός είσαι, τι χρόνο σου έχουν δώσει από την εταιρεία, αν σε πιέζουν ή όχι, αν έχεις live, πρόβες, αν αλλάζεις πράγματα καταμεσής στα κομμάτια οπότε πάλι από την αρχή, κτλ.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να βγαινει budget απο τη δισκογραφηκη που να λεει:

-Λοιπον παιδες, σας διαθετω π.χ. 500.000$ για το δισκο, και 8 μηνες χρονο. Κανονιστε να ειναι ετοιμος.

και για αυτο να ειναι χαλαροι;

 

Δηλ, πως πας να ηχοραφεις αν δεν εισαι 100% διαβασμενος, και να χρεωνεσαι για καθε μερα;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Jazz παλι, υπαρχουν απειρα αλμπουμς που ηχογραφηθηκαν μεσα σε μια μερα ή μερικες μερες ή ενα μηνα. Και μιλαμε για σοβαρα αλμπουμς.

Η Verve ή η Blue Note ειναι γεματη απο τετοια παραδειγματα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ, πως πας να ηχοραφεις αν δεν εισαι 100% διαβασμενος, και να χρεωνεσαι για καθε μερα;

Φανταζομαι τον Πορτνοι να λεει του Πετρουτσι:''Μλκ εμαθες καλα το σολο?Μη φαμε κανα τριωρο τωρα για τα βιρτουοζιλικια σου..εχω ΔΕΗ να πλερωσω...''

 

Φιλε μου ειναι μεγαλα τα οικονομικα μεγεθη.

Με μια συναυλια βγαζουν τα εξοδα ενος αλμπουμ.

Χρονικα περιθωρια τιθενται απο τα συμβολαια και μονο.

 

Πιθανοι λογοι ηχογραφησεων μεγαλης διαρκειας:

Aλλες υποχρεωσεις του γκρουπ ή προσωπικες των μελων.

Αλλαγη στη δομη της συνθεσης.

Συνθεση-ενορχηστρωση κατα την ηχογραφηση και οχι 100% πριν απο αυτην.

''Ψαξιμο'' στο γενικο πλανο της ολης παραγωγης-concept.

Απροοπτα.(Ο ντραμερ ανεβασε πυρετο,ο μπασιστας εφαγε κουκια...)

 

Απο κει και περα..επεσες στην περιπτωση:DREAM THEATER ειναι,οχι Μιλι Βανιλι

(τους ξερεις?ψαχτους,χανεις ;D)

 

Φιλικα με χιουμορ. ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι πως "παίζει" ακόμη και αυτό.. να μπαίνουν με λευκή κόλλα μέσα στο στούντιο και να δημιουργούν από την αρχή. Το έχω διαβάσει για 2 τουλάχιστον περιπτώσεις τις οποίες δεν θυμάμαι τώρα.

 

Επίσης στο υπολογισμό του χρόνου, μην ξεχνάμε και τις περιόδους pre-production όπου αναλώνονται ακόμη και εβδομάδες σε, φθηνότερα συνήθως, στούντιο μαζί με τον παραγωγό και ολοκληρώνουν τις αλλαγές στις ενορχηστρώσεις και στους ήχους που χρειάζονται.

 

Τέλος υπάρχει και το θέμα του που γράφονται οι "δίσκοι". Αν έχεις προσωπικό στούντιο, σαφώς και μπορεί να αναλώσεις περισσότερο χρόνο κάνοντας και περισσότερα διαλείμματα άφού δεν έχεις τα Budget να "τρέχουν" και να σε αγχώνουν, ούτε και τον χρόνο που σου λέει ότι στις 10 π.χ. θα πρέπει να φύγεις.

 

Το δικό μας cd που ηχογραφώ τώρα στο στούντιό μας, έχει πάρει εώς τώρα γύρω στις 350 ώρες αν θυμάμαι καλά και έπεται μίξη στο μισό υλικό και mastering που θα το κάνουμε επίσης μόνοι μας. Έχουμε ξεκινήσει να ηχογραφούμε από τέλη Μαϊου και υπολογίζω να τελειώσουμε αρχές Δεκέμβρη (αυτό με 25 περίπου ώρες την εβδομάδα στούντιο χωρίς τον περισσότερο Αύγουστο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου