Προς το περιεχόμενο

Γιατί παιρνει, 8 με 10 μηνες η ηχογραφηση συγκροτηματος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλάκα είναι πως "παίζει" ακόμη και αυτό.. να μπαίνουν με λευκή κόλλα μέσα στο στούντιο και να δημιουργούν από την αρχή. Το έχω διαβάσει για 2 τουλάχιστον περιπτώσεις τις οποίες δεν θυμάμαι τώρα.

 

Οχι απλα παιζει αλλα ειναι μαλλον ο κανονας για τα περισσοτερα πολυ μεγαλα γκρουπ που δεν εχουν χρονο για πολλες προβες νεου υλικου μια και ειναι συνεχως σε τουρνε,μπαινουν δηλ.στο στουντιο χωρις καθολου νεο υλικο και συνθετουν επι τοπου.

 

Κατα τα αλλα δεν υπαρχουν κανονες οι White Stripes εγραψαν τον τελευταιο δισκο τους μεσα σε 2 μερες οι D.T. οπως λες μεσα σε 10 μηνες.

 

Ο πιο συνηθισμενος χρονος παντως για τα μικρα και μεσαιου μεγεθους γκρουπ ειναι περιπου 1 μηνας αντε 2.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οπως σωστά αναφέρει ο haryy, μέσα σε 8 και 10 μήνες οι ώρες του στούντιο δεν είναι συνεχείς αλλά κατα διαστήματα. Δηλαδή τα βασικά τρακς κάποιων κομματιών μπορεί να γράφτηκαν σε 4 συνεχόμενες μέρες ή ανάλογα με το budget, 20-30 μέρες. Τα υπόλοιπα ένα μήνα αργότερα. Η μείξη επίσης... και πάει λέγοντας.

 

Εν ολίγοις η διαδικασία κράτησε 10 μήνες αλλά η δουλεία μπορεί να ήταν ένας μήνας διάσπαρτος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι συνέντευξη του Greg Mackintosh (κιθαρίστας των Paradise Lost) ο οποίος έλεγε ότι για κάποιο δίσκο τους (δεν θυμάμαι ποιόν) του πήρε 1 εβδομάδα να παίζει με το tone του ενισχυτή για να πετύχει τον ήχο που θέλει.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις επίσης που τα μέλη της μπάντας ξημεροβραδιάζονται στο στούντιο, όχι απλά 8άωρο.

 

Προφανώς δεν υπάρχουν κανόνες, work ethics, συνήθειες, χαρακτήρας, στόχοι, ικανότητες, σχεδιασμός, χίλια δυό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές βέβαια λέμε και καμιά μπαρούφα για να περάσει η ώρα και να δείξουμε στους φανς μας πόσο δουλέψαμε για το νέο μας CD και ότι αξίζουν τα χρήματα που θα πληρώσουν για να το αγοράσουν...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

να συμπληρώσω και εγώ την άποψή μου, και πως την έχω δει εγώ την φάση να γίνεται, πως πολλές μπάντες πλέον γράφουν ontour τα guides των τραγουδιών, μπαίνουν μέσα γράφουν, και μετά παίρνει πολύ ώρα το mix και το mastering ώστε η συνολική παραγωγή να είναι όσο καλύτερη γίνετε. Δεν είναι πάντα η ηχογράφηση.

 

Πλέον η τεχνολογία μας επιτρέπει να ηχογραφούμε και στην τουαλέτα μας. Το θέμα είναι πως αυτή την τεχνολογία την κατέχεις, την εκμεταλλεύεσαι, και την προσαρμόζεις ώστε να ταιριάζει στο άκουσμα που θες να βγάλεις. Μπορεί να είχαν έτοιμα τα κομμάτια απο το tour, να έκαναν την ηχογράφηση σε τσακ μπαμ χρόνο και μετά να έλιωσαν στην μίξη και στο mastering

 

Δεν το ξέρουμε αυτό. Πετάνε μία μ****** 8 μήνες για να ολοκληρωθεί έτσι για λόγους κύρους και βλακείες. Μην ψαρώνετε.

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου