Προς το περιεχόμενο

Με τι να αρχισει κανεις???


andreas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια, θελω να ασχοληθω με μουσικη παραγωγη - μπιτακια τυπου four tet, burial κλπ κλπ αλλα δεν ξερω τι πρεπει να παρω για να αρχισω!

παιζω κιθαρα οποτε εχω πολυ καλη εξοικιωση με ενισχυτες και πεταλακια

 

οι αρχικες μου σκεψεις ηταν προς καποιο sampler τυπου akai mpc η native instruments maschine και να αρχισω ενα θεμα mpc vs mascine αλλα μετα σκεφτηκα γιατι να μην αρχισω να ασχολουμε με καποιο software (ableton?, cubase?) με controllers?

Τελικα οσο περισσοτερο ψαχνω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι και δεν ξερω με τι πρεπει να αρχισω!

 

δεν θελω να βιαστω και να παρω κατι που μπορει να μην μου κανει και προτιμω να μαζεψω αρκετα λεφτα γιατι να παρω κατι με το οποιο θα ειμαι ευχαριστημενος!

 

ρωτηστε με οτι χρειαζετε για να με βοηθησετε!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc

Ωραία...κατέβασε τότε το δωρεάν Reaper

http://www.cockos.com/reaper/

για να αρχίσεις σιγά-σιγά τις παραγωγές σου...και στο δρόμο θα τα βρείς όλα που θα χρειαστεί να πληρώσεις... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc

 

Το Live παρέχει ένα αρκετά πλήρες και συγκροτημένο πακέτο εργαλείων για εκτενή πειραματισμό, με ηχοχρώματα που ταιριάζουν στο είδος της μουσικής που σε ενδιαφέρει.

 

Εναλλακτική λύση, με επίσης αρκετά καλό πακέτο εργαλείων είναι το FLStudio, το οποίο είναι φθηνότερο, αλλά μειονεκτεί στο ότι δεν υπάρχει έκδοσή του για Mac, οπότε θα χρειαστεί να το αποχωριστείς αν ποτέ περάσεις σε άλλη πλατφόρμα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Live παρέχει ένα αρκετά πλήρες και συγκροτημένο πακέτο εργαλείων για εκτενή πειραματισμό, με ηχοχρώματα που ταιριάζουν στο είδος της μουσικής που σε ενδιαφέρει.

+1 για το ableton live.

 

Μπορείς να χτίσεις beat, να σαμπλάρεις, να λουπάρεις, να τριγκάρεις και να ιντριγκάρεις.

Το παίζεις και σα σικουενσερ αν θέλεις, με μουλτιτρακ ρηκόρντερ και είσαι πλήρης.

 

Υπάρχει και για mac.  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θα σου πουν από ένα daw... (digital audio workstation) Νομίζω πως στην ηλεκτρονική μουσική και hip hop τα 2 πιο διαδεδομένα είναι το reason και το fruit loops... Μετά είναι το ableton live... Τσέκαρε στο utube κι ανάλογα τι σου γυαλίσει στο μάτι!!! Εγώ χρησιμοποιώ το mixcraft που με έχει βολέψει αλλά επαναλαμβάνω πως για στήσιμο beat ίσως το reason σου κάνει την καλύτερη δουλειά!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το ableton live.

 

Μπορείς να χτίσεις beat, να σαμπλάρεις, να λουπάρεις, να τριγκάρεις και να ιντριγκάρεις.

Το παίζεις και σα σικουενσερ αν θέλεις, με μουλτιτρακ ρηκόρντερ και είσαι πλήρης.

 

Υπάρχει και για mac.  8)

 

... κάτι μου λέει οτι το πας το ableton  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω ενα mascine mikro θα ειναι compatible μονο με software της native instruments η μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν controller για αλλα daw?

 

και κατι ακομα... σορυ για την ηλιθια ερωτηση αλλα χρειαζεται καρτα ηχου για να ηχογραφισω η να φτιαξω samples απο την κιθαρα μου η και αλλα ακουστικα οργανα τυπου κλασσικη κιθαρα καχον κτλ?

 

(ειχα κατεβασει πριν κανα 2μηνο την trial εκδοση του ableton live αλλα αποτι καταλαβα δεν εχει πολυ νοημα αν δεν εχεις καποιο midi keyboard η καποιο controller. ισχυει?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω ενα mascine mikro θα ειναι compatible μονο με software της native instruments η μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν controller για αλλα daw?

 

Ναι

 

και κατι ακομα... σορυ για την ηλιθια ερωτηση αλλα χρειαζεται καρτα ηχου για να ηχογραφισω η να φτιαξω samples απο την κιθαρα μου η και αλλα ακουστικα οργανα τυπου κλασσικη κιθαρα καχον κτλ?

 

Ναι

 

(ειχα κατεβασει πριν κανα 2μηνο την trial εκδοση του ableton live αλλα αποτι καταλαβα δεν εχει πολυ νοημα αν δεν εχεις καποιο midi keyboard η καποιο controller. ισχυει?)

 

Ναι

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου