Προς το περιεχόμενο

Με τι να αρχισει κανεις???


andreas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλα χρειαζεται καρτα ηχου για να ηχογραφισω η να φτιαξω samples απο την κιθαρα μου η και αλλα ακουστικα οργανα τυπου κλασσικη κιθαρα καχον κτλ?

Ναι...όπως και ηχεία monitors και -ίσως- μικρόφωνο για να ηχογραφήσεις κλασσική κιθάρα...Καλώς ήρθες στο ακριβό σπορ του home studio :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... κάτι μου λέει οτι το πας το ableton  ;D

 

Eίμαι παιδί του fruity loops (από την έκδοση 1.3 μέχρι το fruity studio 5). Μετά από αποχή χρόνων πήγα να ξαναμπώ στη φάση και να την κρατήσω ψηλά. Είχα περάσει σε mac και δοκίμασα το ableton live. Χωρίς κοντρόλερ. Έκανα μια παραγωγή, κατέκτησα τα τσαρτς.  ;D

Γίνεται και χωρίς κοντρόλερ. Αν έχεις είσαι ακόμα πιο άνετος.

Πραγματικά με κάλυψε σε ό,τι ήθελα να κάνω. Γιατί να μην το πρωτείνω σε κάποιον που ξεκινάει και μάλιστα ηλεκτρονική μουσική;

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίμαι παιδί του fruity loops (από την έκδοση 1.3 μέχρι το fruity studio 5). Μετά από αποχή χρόνων πήγα να ξαναμπώ στη φάση και να την κρατήσω ψηλά. Είχα περάσει σε mac και δοκίμασα το ableton live. Χωρίς κοντρόλερ. Έκανα μια παραγωγή, κατέκτησα τα τσαρτς.  ;D

Γίνεται και χωρίς κοντρόλερ. Αν έχεις είσαι ακόμα πιο άνετος.

Πραγματικά με κάλυψε σε ό,τι ήθελα να κάνω. Γιατί να μην το πρωτείνω σε κάποιον που ξεκινάει και μάλιστα ηλεκτρονική μουσική;

 

 

Δε σκαμπαζω γρί για το θέμα σας. Απλώς μου ηρεσε (αρέσει) το γράψιμο σου. Εχει πολυ beat. Κάτι απο την Beat Generation, (ξέρεις: Ginsberg, Keruack, κτλ).

 

Επίσης, αρνούμαι να διαβάσω την ουσία του θέματός σας. Αρκετά κόλληματα εχω. Δε θα καταπιαστω και με κοντρολερς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω ενα mascine mikro θα ειναι compatible μονο με software της native instruments η μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν controller για αλλα daw?
Ναι

ναι θα ειναι compatible η ναι θα παιζει μονο με software της εταιριας?

 

καμια αγαπη για samplers! προφανως daw + controller σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες?

 

τελικα ableton live θες η οχι κοντρολερ ???

 

με βλεπω να κατεβαζω το reaper και μετα βλεπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι θα ειναι compatible η ναι θα παιζει μονο με software της εταιριας?

 

καμια αγαπη για samplers! προφανως daw + controller σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες?

 

τελικα ableton live θες η οχι κοντρολερ ???

 

με βλεπω να κατεβαζω το reaper και μετα βλεπουμε!

 

Ναι, είναι compatible.

 

Υπάρχει άφθονη αγάπη για samplers, αλλά δεν αρκούν για να κάνεις αυτό που θες.

 

Ναι, για το Ableton (ή οποιοδήποτε τέτοιο πρόγραμμα) θέλεις κάποιον controller.

 

Τι να το κάνεις το Reaper; Εσύ χρειάζεσαι ήχους σε αυτή τη φάση. Το Reaper σου είναι άχρηστο (ίσως το έχεις ήδη διαπιστώσει).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το reaper πολυ ωραιο interface κτλ κτλ αλλα δεν εχει ηχους (οπως προαναφερατε!)

απο οτι καταλαβα μπορω να κατεβασω και plugins για οτι σχεδον οργανο θελω

εχετε καποια που προτεινετε?

 

και μια ακομα ερωτηση: εχω ενα ηλεκτρικο πιανο και ενα παλιο roland tr505 (και τα 2 εχουν midi)

μπορω με ενα usb to midi καλωδιο να τα χρησιμοποιω σαν controllres για τα vst?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου