Προς το περιεχόμενο

Amd fx8350 και export wav ή mp3


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα.

 

Εφτιαξα προσφατα το νεο μου μουσικο κουτι υπολογιστη με τα εξης χαρακτηριστηκα:

 

Eπεξεργαστης: Amd fx8350

Ram: gskill ares (2x4gb) 8gb@1866

Μητρικη: Gigabyte 990xa-ud3 rev.3

Σκληροι δισκοι: samsung 830 128gb, vertex 2 64gb

 

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε σχεση με το προηγουμενο υπολογιστη μου που ειχε επεξεργαστη τον i7 920 (τον ειχα και μαμα και στα 3.4ghz με χαλαρο oc) με tripple channel ram στα 1600 και με τους ιδιους ssd σκληρους (sata 2 τοτε ομως δουλευε ο samsung, τωρα ειναι σε sata 3 μητρικη και εχει ακομα πιο καλες ταχυτητες αφου και αυτος ειναι sata 3), αργει περισσοτερο να κανει export ενα κομματι απο το fl studio ειτε mp3 ειτε wav.

 

Περιεργο δεν ειναι?

 

Ετρεχα στο προηγουμενο υπολογιστη την εκδοση 10 και οχι την 11 που τρεχω τωρα στο καινουριο pc, αν αυτο παιζει καποιο ρολο.

 

Edit: Απο οτι προλαβα να διαβασω σε 3 θεματα απο το forum της imagel line, το εχουν και αλλοι το προβλημα.

 

http://forum.image-line.com/viewtopic.php?p=803357

 

http://forum.image-line.com/viewtopic.php?p=799426

 

http://forum.image-line.com/viewtopic.php?f=200&t=116402&hilit=export

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν ειναι θεμα επεξεργαστη , θα ειναι θεμα της νεας εκδοσης που επισης προφανως θα λυθει.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι φαινεται. Αν και λενε οτι στη version 11.0.3 διορθωνεται εγω αυτη εχω και αντιμετωπιζω το προβλημα.

 

Ανοιξα και ενα θεμα στο forum τους να δουμε τι γινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία φορά που είδα συγκρίσεις, οι καλύτεροι AMD/FX σε single thread performance βρίσκονταν σαφώς πίσω από τους Ι5, πόσο μάλλον από τους Ι7,  συνεπώς αυτό που βλέπει ο  ΟΡ δε  με ξαφνιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται ομως το προβλημα δεν εχει να κανει με τους επεξεργαστες και επισης το fl studio υποστηριζει multi thread.

 

http://www.musictech.net/wp-content/uploads/2013/07/FLS_1_setup_picture6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν για να γινει export χρησιμοποιει ενα πυρηνα ή περισσοτερους δεν το ξερω αλλα μου φαινεται ακιρο να χρησιμοποιει μονο εναν. Και παλι ομως, δεν εχει σε καμια περιπτωση σχεση ο επεξεργαστης οπως αφησα να εννοηθει στο πρωτο ποστ, μιας και το προβλημα δεν το εχουν μονο ατομα με amd επεξεργαστες αλλα γενικοτερα...

 

Φαντασου ενα λαπτοπακι που εχω με intel [email protected], hdd σκληρο και 3 gb ram ddr2 κανει με το fl studio 10 πιο γρηγορα export καποιο project σε wav ή mp3 απο οτι ο σταθερος μου που λεω παραπανω. Βασικα δεν κανει απλα πιο γρηγορα αλλα 100 φορες πιο γρηγορα ακομα και με ρυθμιση στα 48000 με resampling 512 point, bitrate 450kb κλπ. Δεν ειναι θεμα επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια, δεν ειναι single thread job το mixdown στα περισσοτερα προγραμματα.

Δεν υπαρχει περιπτωση η διαφορα απο το προηγουμενο προγραμμα να ειναι τοσο χαοτικη ιδιαιτερα με αυτον τον επεξεργαστη ουτε αυτος ο επεξεργαστης για αυτη τη δουλεια να ειναι χειροτερος απο τον προηγουμενο σου ΣΤΡΑΤΗΓΕ ΜΟΥ!

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΜΑΧΗ.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα! πριν αρχισουμε να ψαχνουμε αλλες αιτιες ως προς τα threads ή τη ram ή προγραμματα που τρεχουν και καθυστερουν το συστημα να ρωτησω με το λειτουργικο τι εκανες? κρατησες το παλιο (ποιο ηταν?) ή το ξαναπερασες? στην περιπτωση που κρατησες το παλιο σιγουρα θα σου προτεινα να το ξαναπερασεις κατα προτιμηση σε φορμαρισμενο δισκο και μετα να περασεις ξανα ολο το software τα plugins και τα παντα. για τετοια αναβαθμηση οπου στην ουσια μιλαμε για καινουριο υπολογιστη αξιζει τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου