Προς το περιεχόμενο

EHX Worm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας :)

 

Το αγαπάει κανείς το EHX worm; Με ενδιαφέρει κυρίως το phaser και το vibrato...

 

Η ιστορία είναι η εξής : έχω ένα Small Clone της ΕΗΧ το οποίο το ψιλοερωτεύτηκα και πιστευω ότι η ΕΗΧ ειναι πολύ κοντά στα γούστα μου (ή τα διαμόρφωσε χεχε). Από την άλλη έχω ένα T-rex tonebug phaser το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου: στεγνό και κακότροπο ως επί το πλείστον, οπότε κοίταζα για κάποιο ήπιο Phaser ή Univibe να το αντικαταστήσω.

 

ΓΙα κάποιο λόγω το worm το είχα απορρίψει παλιά ως ένα πετάλι με 4 εφφέ που μοιάζουν μεταξύ τους και κανένα δεν είναι αρκετά καλό σε σχέση με ένα εξειδικευμένο phaser ή vibrato πχ, μέχρι που άκουσα πιο προσεκτικά το vibrato και μου άρεσε πάρα πολύ. Και το Phaser Μου ακούγεται στο πνεύμα του Small Stone αλλά πιο ήπιο - (νομίζω ότι ειναι λιγότερα stages αλλά πρέπει να το ξανακοιτάξω).

 

Δεν ξέρω επίσης τι παίζει με θόρυβο: Η νέα μικρή συσκευασία  ;D είναι πολύ πιο ήσυχη από την παλιά κουμούτσα, αλλά πολύ λένε (και παρατήρησα και γω) ότι σε κάποια mods (πχ vibrato) έχει παραπάνω θόρυβο από τα υπόλοιπα.

 

ΤΙς εναλλακτικές για μεμονωμένα αναλογικά πετάλια ή για κάποιο εξειδικευμένο modulation ψηφιακό εφφέ (πχ Nova Modulator, M5) τις αφήνω στην άκρη για την ώρα: η πρώτη λύση παραείναι ακριβή, η δεύτερη είναι πολύ στεγνή και ψυχρή από τα λίγα κλιπς που άκουσα...

 

 

 

Του σαμ απ:

 

Έχει κανεις γνώμη για τον εν λόγω πέταλο? ΤΟ PHASER ΤΟΥ ΚΑΛΟ??? ΣΑΝ SMALLSTONE?? TO VIBRATO??? ΓΙΑ UNIVIBE - BREATH ΗΧΟ ΚΑΝΕΙ????

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

 

 

::) ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΨΨΨΨ... Το  Modulator στον Θωμά έχει πέσει στα 130 γιούρια. Αν το άκουσες και σου άρεσε, τσίμπα το ΤΩΡΑ πριν το κάνει discontinued η TC. Για το EHX δεν έχω άποψη,αλλά αφού αναφέρεις το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΨΨΨ... Το  Modulator στον Θωμά έχει πέσει στα 130 γιούρια. Αν το άκουσες και σου άρεσε, τσίμπα το ΤΩΡΑ πριν το κάνει discontinued η TC. Για το EHX δεν έχω άποψη,αλλά αφού αναφέρεις το άλλο...

 

Το ξέρω ρε Έκτορα, αλλά μου ακούγεται πολύ κρύο.. ίσως ειναι προκατάληψη, αλλά αφού ξενέρωσα τόσο με το tonebug phaser δε θελω να την ξαναπατήσω...άσε που130 τώρα είναι κάμποσα.... (αν και δεν εχω μεταφορικά γιατί είμαι γερμανία). Thanks :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, εγώ είμαι κάμποσο ιδιότροπος στο phaser και λατρεύω την γλύκα και τα έξτρα μεσαία που παίρνεις από ένα phase 90. Και πάλι, αυτό στο Modulator ακούγεται υπέροχο. Για να μην μιλήσω για την ευκολία των presets ή και το tap tempo (που πρακτικά σημαίνει ότι από κάθε preset παίρνεις τόσους διαφορετικούς ήχους όσα... τέμπο μπορείς να χτυπήσεις με το πόδι σου).

 

Απλά είναι ένα πετάλι που πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να φτιάξεις τα δικά σου presets, όπως σε ικανοποιούν. Και είναι από εκείνα τα πεταλάκια που σε εμπνέουν να βγάλεις νέους ήχους. Το έχω ένα χρόνο. έχω αποθηκεύσει 7 και έχω ιδέες για ακόμα 2 που έχω περιθώριο.

 

Αλλά 'ντάξει, το κόβω πριν νομίσεις ότι παίρνω προμήθεια...  ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το worm το ειχα δοκιμασει πριν αρκετο καιρο οταν εψαχνα για vibrato. Υποτειθεται οτι ειναι ενα ''4 σε 1'' πεταλι. Η αληθεια (απ'οτι καταλαβα και απ'οτι θυμαμαι εγω απο τη δοκιμη που εκανα) δεν ειναι ακριβως ετσι. Και τα 4 εφφε του εχουν μια ασπουμε κοινη βαση phaser. Λιγο-πολυ phaserιζουν ολα. Εγω εψαχνα για original pitch vibrato. Το vibrato του καταρχην με απογοητευσε. Ηταν κατι μεταξυ pitch vibrato και univibe. Με αυτο τον τροπο υποθετω οτι δε θα ευχαριστουσε ουτε αυτον που ψαχνει για Pitch vibrato, ουτε αυτον που ψαχνει για univibe. Ειχε ενα  μικρο bend αλλα ταυτοχρονα ειχε και το ''oua'' του phaser. Το τρεμολο ακομα πιο απογοητευτικο για καποιον που ψαχνει παραδοσιακο τρεμολο. Εκει ακουγοταν αυτη η υπονοια phaser ακομα πιο πολυ. Το phaser ηταν λιγο καλυτερο, αφου στην ουσια τετοιο στυλ πεταλι ειναι, αλλα και αυτο οχι καλο. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι η διαδρομη του ηταν αρκετα αποτομη, και οχι τοσο smooth. Σαν ασπουμε να μην εκανε κυκλο, οπως τα παραδοσιακα phaser, αλλα κατι σα τριγωνο. Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος. Καμια σχεση με το small stone που ειναι ωραιο, κυκλικο και smooth. Το wah δε το δοκιμασα καν γιατι το auto wah ειναι ενα εφφε που δε συμπαθω καθολου.

Γενικα το worm δε θα το κατετασα στα καλα πεταλια για καποιον που διαβαζοντας τα modes του περιμενει να ακουσει τον παραδοσιακο ηχο αυτων των εφφε. Απ'την αλλη μπορει καποιος να το συμπαθησει για αυτο που πραγματικα ειναι, αν το δοκιμασει. Επειδη ομως ανεφερες το small stone, πρεπει να σου πω οτι οχι δεν μοιαζει και πολυ.

Ολα αυτα με την επιφυλαξη που επιβαλλει ο καιρος που εχει περασει απο τοτε που το δοκιμασα. Θα ημουν πιο σιγουρος αν ειχα το πεταλι για αρκετο καιρο. Το καλυτερο θα ηταν να το βρεις καπου και να το δοκιμασεις ο ιδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, εγώ είμαι κάμποσο ιδιότροπος στο phaser και λατρεύω την γλύκα και τα έξτρα μεσαία που παίρνεις από ένα phase 90. Και πάλι, αυτό στο Modulator ακούγεται υπέροχο. Για να μην μιλήσω για την ευκολία των presets ή και το tap tempo (που πρακτικά σημαίνει ότι από κάθε preset παίρνεις τόσους διαφορετικούς ήχους όσα... τέμπο μπορείς να χτυπήσεις με το πόδι σου).

 

Απλά είναι ένα πετάλι που πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να φτιάξεις τα δικά σου presets, όπως σε ικανοποιούν. Και είναι από εκείνα τα πεταλάκια που σε εμπνέουν να βγάλεις νέους ήχους. Το έχω ένα χρόνο. έχω αποθηκεύσει 7 και έχω ιδέες για ακόμα 2 που έχω περιθώριο.

 

Αλλά 'ντάξει, το κόβω πριν νομίσεις ότι παίρνω προμήθεια...  ;D ;)

 

χχαχααχχα προμήθεια :):) Κάθε άλλο, με ενδιαφέρει πολύ η άποψη ατόμων που έχουν προηγούμενη εμπειρία με αναλογικά modulations και έχουν δοκιμάσει το Nova (ή το M5). Έχω δελεαστεί με το WOrm γιατί ειναι σε λογική τιμή, είναι αναλογικό και πραγματικά (δεν ξέρω αν ειναι η ιδέα μου) αλλά το small clone Που πήρα γλύκανε τελείως τον ήχο μου και μου άρεσε καλύτερα από κάποια άλλα chorus πετάλια που έχω ακούσει, οπότε υποπτεύομαι οτι η EHX είναι πιο κοντά στα γούστα μου (τα οποία τείνουν προς το κιτσ τον τελευταίο καιρό  ;D ;D ;D ;D ;D) Ϊσως ακούγομαι λίγο προκατειλημένος αλλά ακόμα για modulation τα αναλογικά μου ακούγονται καλύτερα - από την άλλη από το youtube συγκρίσεις κτλ τρέχα γύρευε.

 

(disclaimer: δεν έχω κλασσικά μαγαζί που να τα έχει και τα δύο κοντά μου για να τα συγκρίνω γι αυτό ζητάω προσωπικές γνώμες / εμπειρίες)

 

 

Αν δε σε κουράζω, δυο τρεις ερωτήσεις μόνο:

ΤΟ modulator κάνει univibe φάση ήχους? Πως την παλεύεις χωρίς blend knob? Αρκεί το depth?

 

Τέλος πχ προτιμάς το nova σε σχέση με το mxr? Το tap tempo πάντως είναι τα μισά λεφτά, χθες προσπάθησα να ηχογραφήσω λίγο μετά απο καιρό και προσπαθούσα με το χέρι να σετάρω τον Phaser στο τεμπο - δεν ειναι δύσκολο αλλά δεν ειναι πρακτικό για πρόβες...

 

 

 

Thanks Έκτορα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το worm το ειχα δοκιμασει πριν αρκετο καιρο οταν εψαχνα για vibrato. Υποτειθεται οτι ειναι ενα ''4 σε 1'' πεταλι. Η αληθεια (απ'οτι καταλαβα και απ'οτι θυμαμαι εγω απο τη δοκιμη που εκανα) δεν ειναι ακριβως ετσι. Και τα 4 εφφε του εχουν μια ασπουμε κοινη βαση phaser. Λιγο-πολυ phaserιζουν ολα. Εγω εψαχνα για original pitch vibrato. Το vibrato του καταρχην με απογοητευσε. Ηταν κατι μεταξυ pitch vibrato και univibe. Με αυτο τον τροπο υποθετω οτι δε θα ευχαριστουσε ουτε αυτον που ψαχνει για Pitch vibrato, ουτε αυτον που ψαχνει για univibe. Ειχε ενα  μικρο bend αλλα ταυτοχρονα ειχε και το ''oua'' του phaser. Το τρεμολο ακομα πιο απογοητευτικο για καποιον που ψαχνει παραδοσιακο τρεμολο. Εκει ακουγοταν αυτη η υπονοια phaser ακομα πιο πολυ. Το phaser ηταν λιγο καλυτερο, αφου στην ουσια τετοιο στυλ πεταλι ειναι, αλλα και αυτο οχι καλο. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι η διαδρομη του ηταν αρκετα αποτομη, και οχι τοσο smooth. Σαν ασπουμε να μην εκανε κυκλο, οπως τα παραδοσιακα phaser, αλλα κατι σα τριγωνο. Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος. Καμια σχεση με το small stone που ειναι ωραιο, κυκλικο και smooth. Το wah δε το δοκιμασα καν γιατι το auto wah ειναι ενα εφφε που δε συμπαθω καθολου.

Γενικα το worm δε θα το κατετασα στα καλα πεταλια για καποιον που διαβαζοντας τα modes του περιμενει να ακουσει τον παραδοσιακο ηχο αυτων των εφφε. Απ'την αλλη μπορει καποιος να το συμπαθησει για αυτο που πραγματικα ειναι, αν το δοκιμασει. Επειδη ομως ανεφερες το small stone, πρεπει να σου πω οτι οχι δεν μοιαζει και πολυ.

Ολα αυτα με την επιφυλαξη που επιβαλλει ο καιρος που εχει περασει απο τοτε που το δοκιμασα. Θα ημουν πιο σιγουρος αν ειχα το πεταλι για αρκετο καιρο. Το καλυτερο θα ηταν να το βρεις καπου και να το δοκιμασεις ο ιδιος.

 

Ωπ, σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη! ΤΟ διάβασα παντού αυτό με την κοινή βάση, και να σου πω ακούγεται έτσι... πρώτη φορά που άκουσα κλιπ λέω "καλά, μας δουλεύουν". Μετά από πολύ καιρό αγόρασα το Small Clone και ερωτεύτηκα όμως, οπότε το ξαναμελέτησα το θέμα...

 

 

Το vibrato του καταρχην με απογοητευσε. Ηταν κατι μεταξυ pitch vibrato και univibe. Με αυτο τον τροπο υποθετω οτι δε θα ευχαριστουσε ουτε αυτον που ψαχνει για Pitch vibrato, ουτε αυτον που ψαχνει για univibe. Ειχε ενα  μικρο bend αλλα ταυτοχρονα ειχε και το ''oua'' του phaser.

 

Αυτή είναι πολύ σημαντική πληροφορία! Όχι ότι είχα προσδοκίες ότι θα είναι σποτ ον και για τους δύο ήχους...

 

 

 

...Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι η διαδρομη του ηταν αρκετα αποτομη, και οχι τοσο smooth. Σαν ασπουμε να μην εκανε κυκλο, οπως τα παραδοσιακα phaser, αλλα κατι σα τριγωνο. Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος. Καμια σχεση με το small stone που ειναι ωραιο, κυκλικο και smooth.

 

Επίσης πολύ σημαντική πληροφορία! Thanks! Κάτι ανάμεσα σε τριγωνικό και ημιτονοειδές ακούγεται καλύτερα στ αυτιά μου πιστεύω

 

Επίσης, νομίζω ότι έχει λιγότερα stages από το small stone, το οποίο μου αρέσει πολύ αλλά μου ακούγεται λίγο "του ματσ" και δεν έχει blend knob (όπως και το  small clone που όμως είναι λίγο πιο διακριτικό εφφέ από τη φύση του)

 

 

Νομίζω ότι είπες το πιο σημαντικό, αν ειναι να το χρησιμοποιήσω θα το κάνω γι αυτό που είναι, χωρίς προσδοκίες.... το vibrato του πχ μου φάνηκε πολύ usable και το γεγονός ότι το Phaser είναι πιο διακριτικό και έχει depth knob είναι μεγάλο ατου (αφού εξήγησα τι δε μ αρέσει στο small stone και στο δικό μου Phaser)

 

Από θόρυβο θυμάσαι τίποτα (δηλ αν θυμάσαι να σε ενόχλησε)? Τη μικρή συσκευασία ή τη μεγάλη είχες δοκιμάσει? Τελικά προτίμησες κάποια άλλη λύση?

 

Σ ευχαριστώ!

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θορυβο δε θυμαμαι. Γενικα ο θορυβος ομως ειναι κατι που δε με πολυενοχλει(αρκει να μην ακουγεται την ωρα που παιζω), οπότε μπορει και να ειχε και να μη το θεωρησα και τοσο σημαντικο. Δυστυχως δε θυμαμαι.

Για τις δικες μου επιλογες, τωρα. Για phaser εχω παρα πολυ καιρο το πιστο και καλο mxr phase 100. Πολυ καλο, παραμετροποιησιμο και ικανο να πετυχει ολα αυτα τα σχετικα μεταξυ τους εφφε του phaser, rotary, univibe κλπ. Ακουω διαφορα αρνητικα σχολια για το buffer του κλπ, αλλα ορκιζομαι οτι το δικο μου δεν εχει κανενα τετοιο θεμα  ;D. Το εχω χρονια στο gear μου, και ειμαι ανθρωπος που αλλαζει πεταλια σα τα πουκαμισα...

Οσον αφορα το vibrato προσωπικα ειμαι φαν του κλασσικου pitch vibrato. Μετα απο πολλα πεταλια που ειχα στην κατοχη μου, κατεληξα στο zvex instant low fi junkie (που ειναι ταυτοχρονα και compressor και chorus). Παρα πολυ καλο, εσυ ομως απ'οτι καταλαβα εισαι του univibe vibrato, αρα δε θα σου κανει μαλλον. Για tremolo οταν δε χρησιμοποιω του ενισχυτη(vibrolux reverb), χρησιμοποιω ενα boss tr-2.

EDIT: sorry, ξεχασα. Ηταν το μικρο worm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θορυβο δε θυμαμαι. Γενικα ο θορυβος ομως ειναι κατι που δε με πολυενοχλει(αρκει να μην ακουγεται την ωρα που παιζω), οπότε μπορει και να ειχε και να μη το θεωρησα και τοσο σημαντικο. Δυστυχως δε θυμαμαι.

 

 

Αυτό ήθελα - αν δεν το θυμάσαι όλα καλώς, αν το θυμόσουν θα ανησυχούσα :)

 

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες, ήταν κατατοπιστικότατες - Mxr 100 λες χρόνια ε? πω θα το ξαναβάλω στο παιχνίδι... το low fi junkie ξεφεύγει πολύ στην τιμή και πρώτη μου προτεραιότητα είναι να καλύψω το univibe / phaser με κάτι ήπιο σχετικά -δηλ ίσα να καταλαβαίνεις ότι παίζει κάποιο modulation με χαμηλό rate ... Αν μπορεί να καλυφθέι και vibrato με τον ίδιο πέταλο θα ήμουν πολύ ευτυχισμένος...

 

πάω να δω και το mxr 100... :)

 

Τελικά αυτή η ιστορία με τα πετάλια έχει τέρμα? χαααχχχχααχχα

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε κουράζω, δυο τρεις ερωτήσεις μόνο:

ΤΟ modulator κάνει univibe φάση ήχους? Πως την παλεύεις χωρίς blend knob? Αρκεί το depth?

 

Τέλος πχ προτιμάς το nova σε σχέση με το mxr?

 

 

Δεν με κουράζεις καθόλου.

 

1) κάνει εκπληκτικούς univibe ήχους, αλλά... πρέπει να τους φτιάξεις. Το δικό μου univibe preset, είναι tremolo + plaser, sync'ed. Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ πειστικό, πρέπει να το ακούσεις πόσο "πλούσιο" ακούγεται...

 

2) Το blend ποτέ δεν με απασχόλησε, το depth είναι διαφορετικό πράγμα αλλά εμένα μου αρκεί με το παραπάνω. Βέβαια αναγνωρίζω ότι για κάποιους το blend είναι deal maker or breaker, αλλά για εμένα όχι.

 

3) το αν το προτιμώ από το phase 90 είναι δύσκολη ερώτηση. Προφανώς είμαι από εκείνους που θέλουν ΟΛΟΥΣ τους modulation ήχους διαθέσιμους στο board τους, άρα λύσεις σαν το modulator είναι ψιλο-μονόδρομος, αν δεν θέλω να καταλήξω με κανένα pedaltrain grande, 15 πετάλια και 2 power supplies... Αλλά ειλικρινά, δεν μπορώ να πω ότι... συμβιβάστηκα με το modulator, το μηχάνημα είναι εκπληκτικό.

 

Αν τώρα συγκρίνουμε one-on-one το phaser του modulator με το phase 90, θα έλεγα ότι δεν έχει τα μειονεκτήματα του 2ου (mid-hump, μικρο-distortion στο σήμα) αλλά αυτά τα μειονεκτήματά του είναι εκείνα που του δίνουν τον χαρακτήρα του (στο 2ο).

 

Από την άλλη πάλι, tap-tempo στο phaser είναι απίστευτα χρήσιμο χαρακτηριστικό...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου