Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση καταλληλου floyd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλημερα φιλε μου.

αρχικα μετρα την αποσταση απο τις βιδες που εναι για το τρεμολο (κεντρο σε κεντρο)

αν ειναι 73,9mm το original floyd rose σου καθεται κουτι η ενα gotoh floyd rose (εσυ διαλεγεις)

αν ειναι 74,3mm τοτε ενα schaller floyd rose θα ταιριαξει

και τα τρια ειναι κορυφη,μην μπλεξεις με ιμιτασιον τρεμολο...θα το μετανοιωσεις...και θα το ξαναπληρωσεις για να βαλεις ενα απο τα τρια που σου ανεφερα (την επαθα γι'αυτο σου το λεω)

αν οι αποσταση μεταξυ των δυο βιδων ειναι διαφορετικη , το πιο πιθανο ειναι να μην ειχε καποιο floyd η τουλαχιστο να ηταν κατι πολυ εξειδικευμενο πχ της bcrich.

το οτι δεν υπαρχει σκαψιμο δεν σε ενοχλει αν το neck pocket του σωματος εχει μια μικρη κλιση διοτι θα εχεις μια γωνια στο μανικι οποτε το τρεμολο θα σηκωθει λιγο και θα μπορει να ειναι floating.

διαφορετικα μπορεις εσει να δωσεις γωνια βαζοντας shim (ενα κομματακι γυαλοχαρτο) κατω απο το μανικι στο neck pocket.

απο την αλλη ενα ρουταρισμα (σκαψιμο) για floyd rose ειναι πολυ απλη δουλεια (μιση ωρα το πολυ μαζι με τισ ρυθμισεις,ευθυγραμμιση και στερεωση του template-και παλι ειναι πολυ ωρα το μισαωρο)

ψαξε στο google/youtube για:

floyd rose dimensions

floyd rose routing

neck shimming

απο τη στιγμη που το σωμα εναι ξυμενο μπορει να κανεις (πραγματικα) οτι θελεις ;) ;) ;)

οτι χρειαστεις μπορεις να ρωτησεις.

απλα σιγουρεψου τι θες,πιο μοντελο ειναι η κιθαρα,και ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις :)

καλησπερα φιλε

καταρχην ευχαριστω για τις συμβουλες. :)

Με ενα χαρακα μετρησα απο κεντρο σε κεντρο κ το βρηκα 72mm...οποτε δεν ξερω εαν ταιριαζει floyd ,θα κανω τωρα μια ερευνα στο google...Λεω να βγαλω τις παλιες βιδες κ τις αντιστοιχες φωλιες τους κ να βαλω κατι φρεσκο..δεν θα ειχα αντιρρηση να βαλω κ κατι σε gotoh...κ ενα σετακι emg 85/81. ;D

Πραγματι το νεκ ποκετ εχει ενα αυτοκολλητο κολλημενο..μαλλον ειναι αυτο που εχεις αναφερει...για την ιστορια το μοντελο της κιθαρας ειναι bc rich platinum series (korea) κ το σωμα ειναι ατοφιο ξυλο κ οχι plywood...κατα πασα πιθανοτητα εργοστασιακα ειχε αυτο που εχω ανεβασει σε φωτο απο την κοκκινη κιθαρα...

πηρα κ ενα μανικι με απλο Nut κ οχι locking nut...σκεφτομουνα να βαλω γραφιτη nut,locking tuners οπως εκανε παλια η carvin σε καποια απο τα μοντελα της...στην χειροτερη πισω απο το nut να βαλω kahler locking για να αποφυγουμε ξεκουρδισμα χορδων,,,,

εχω κ ενα οργανοποιο κοντα στο σπιτι μου,λεω να παω κ απο κει μια βολτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κ ενα οργανοποιο κοντα στο σπιτι μου,λεω να παω κ απο κει μια βολτα....

 

τωρα μιλας σωστα.

θα σε συμβουλεψει πολυ καλυτερα απο κοντα ;)

καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου