Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση καταλληλου floyd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες το σωμα αγορασα μονο...δεν πηρα μανικι.

το οριτζιναλ floyd δυσκολα να μπει γιατι οι βιδες ειναι χοντρες...

απο μια χθεσινη ερευνα που εκανα στο google μαλλον πρεπει να παιρνει αυτο στην φωτο...

μαλλον παμε για μοντα γιατι κατι τετοιo δυσκολα να βρεθει...ειδικα εαν κρινω απο το γεγονος που εδω κ μια βδομαδα ψαχνω ολη την Ελλαδα για ενα schaller r2 foyd nut....(για λια αλλη μου κιθαρα) :P

 

Απο τη φωτο μου φαινεται ιδιο με ενα licenced floyd που ειχα σε μια epiphone exlplorer που ειχα παρει το 94! Ψαξε προς εκει!

 

Αυτη ειναι https://lh6.googleusercontent.com/-GlzVTVwsNgk/TYilUQZw-GI/AAAAAAAAAQk/GA0TR586jag/s1600/explorer.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απο τη φωτο μου φαινεται ιδιο με ενα licenced floyd που ειχα σε μια epiphone exlplorer που ειχα παρει το 94! Ψαξε προς εκει!

 

Αυτη ειναι https://lh6.googleusercontent.com/-GlzVTVwsNgk/TYilUQZw-GI/AAAAAAAAAQk/GA0TR586jag/s1600/explorer.jpg

ευχαριστω φιλε,θα το το τσεκαρω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike χωρις παρεξηγηση, δεν εχω λογο να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα λες

Απο τα λίγα που ξέρω είναι οτι αλλο σκάψιμο εχει ενα σώμα που παίρνει FR οπότε τα κλασικά FR δεν νομίζω να ταιριάζουν.

Δεν μπορείς να βάλεις FR σε μια Fender stratocaster,telecaster.

1. Ποιο ειναι το FR και ποιο  το κλασσικο FR;(floyd rose ειναι μαρκα οπως wilkinson,schaller)

και εγω νομιζω οτι οταν λεμε για κλασικο floyd λεμε μαλλον αυτο

Bridge_FRT-100_Chrome.jpg

2. Μπαινει και σε στρατο και τελε

Προφανως εννοεις τρεμολο τυπου floyd με τρεμολο τυπου στρατοκαστερ μιας και δεν υπαρχει floyd rose απλο τρεμολο για στρατο

αλλα και παλι οι εικονες το εδειχναν ξεκαθαρα.

Για το EVH δεν λεω τιποτα, γιατι ουτε εγω το ηξερα.

Φιλικα παντα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike χωρις παρεξηγηση, δεν εχω λογο να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα λες1. Ποιο ειναι το FR και ποιο  το κλασσικο FR;(floyd rose ειναι μαρκα οπως wilkinson,schaller)

και εγω νομιζω οτι οταν λεμε για κλασικο floyd λεμε μαλλον αυτο

Bridge_FRT-100_Chrome.jpg

2. Μπαινει και σε στρατο και τελε

Προφανως εννοεις τρεμολο τυπου floyd με τρεμολο τυπου στρατοκαστερ μιας και δεν υπαρχει floyd rose απλο τρεμολο για στρατο

αλλα και παλι οι εικονες το εδειχναν ξεκαθαρα.

Για το EVH δεν λεω τιποτα, γιατι ουτε εγω το ηξερα.

Φιλικα παντα

 

Δεν υπάρχει λόγος παρεξήγησης,το ξέρω οτι είναι μάρκα αλλά νόμιζα οτι η Floyd Rose έβγαλε πρώτη τέτοιου τύπου τρέμολο και οτι έβγαζε μόνο τέτοια και οτι έτσι λέγονται !! Κλασικά εννοώ αυτο που κατάλαβες, χωρίς να σηκώνεται το τρέμολο,απλά μόνο να χαλαρώνει τις χορδές.Δεν ήξερα οτι βγάζει και κανονικά !!!

 

Είμαστε εδω για να μαθαίνουμε.Σορυ αν μπέρδεψα κόσμο.  :)  

 

Οπότε οι σωστές ονομασίες για τα δυο τρέμολο ποιες είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...εψαχνα εκτενως σημερα κ σκεφτηκα να βαλω κατι τετοιο απο τον Αρμαο... ;D

 

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&Category=235&Id=19643

 

τι λετε?

ελεγα να αποφυγω τελειως τα licenced floyd... :P

1276455012_rsz_0302.thumb.jpg.7820f2beb2e9e942307e741acdb5ced6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Floyd Rose Original is the oldest model still in production. Since 1977, production models bearing this name are mostly the same as the first model, with only minor changes. Note that the name "Floyd Rose Original" is used to differentiate this system from "Floyd Rose Licensed". The first Original Floyds were double locking but did not have fine tuners, requiring the nut to be unclamped any time string tuning changes needed to be made.

 

Floyd Rose II is a lower end version of the Original Floyd used mostly on import and mid-range instruments. Originally, Floyd IIs were single locking, locking only at the nut. Later versions were made double locking, but used weaker materials than the Original Floyd Rose, making them less dependable.

 

Floyd Rose Licensed Previously, all similar double locking vibrato systems were produced under license from Floyd Rose, and marked as such, but in 2003 the relevant patents expired.

 

Yamaha Finger Clamp is a variety of Floyd Rose that have built-in levers, and thus when tuning, no allen keys are needed. Available on the RGX520DZ, RGX620DZ and CV820 Wes Borland signature model.

 

Ibanez Edge is Ibanez's Floyd Rose variant. There are 4 primary versions: Edge, LoPro Edge, EdgePro, and EdgeZero with numbered variants denoting budget models of the main lines, and also "Double" variants of many of these, the moniker denoting the inclusion of Piezo pickups. The Edge and LoPro Edge were discontinued in 2003 but were subsequently reintroduced on the signature models of Steve Vai and Joe Satriani. (Some special edition guitars used these trems prior to their reintroduction, however the vibratos used were NOS, rather than production runs) These two vibratos, whether old or new, bear a mark of Floyd Rose Licensing, as they are produced using the same tooling, by Japanese guitar parts manufacturer Gotoh.

 

Ibanez Zero Resistance uses a ball-bearing mechanic instead of knife-edge as the joint, and a stop-bar to help the guitar stay in tune after diving the vibrato. Ibanez claims this system improves tuning stability after breaking a string.[19] These springs, including their orientation, are referred to as the ZPS system, with variants numbered 1 to 3, and are also present as part of the EdgeZero design.

 

Ibanez Fixed Edge. While it still uses the locking nut and locking bridge, it was mounted on top of the body, and was used not as a vibrato system, but to provide a familiar feel to vibrato users, and even more tuning stability on a hardtailed guitar.

 

Vigier Floyd Rose. Created by Vigier guitars at the beginning of the '90s, this system uses force-tolerant needle bearings for improved wear on the bridge and enhanced tuning stability.

 

Fender Deluxe Locking Tremolo. A specially designed system that was made by Fender Musical Instruments Corporation in 1991 in conjunction with Floyd Rose, utilizing locking tuners, a modified Fender 2-point synchronized vibrato with locking bridge saddles and a special low-friction LSR Roller Nut which allows strings to slide during vibrato use. This is a double locking system, except the other locking point is at the tuner instead of nut.

 

Floyd Rose Pro is a low-profile version of Floyd Rose Original. The bridge and arm design is changed in such a way that the guitarist's hand will be generally closer to the strings while holding the vibrato arm. The bridge has a narrower string spacing (0.400 inches or 10.16 mm in this design versus 0.420 inches or 10.66 mm of the Floyd Rose Original).

 

Floyd Rose SpeedLoader Tremolo is a redesign developed in 1995–1999 and introduced around 2003 that combines Floyd Rose Original with the SpeedLoader system, and requires special strings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...εψαχνα εκτενως σημερα κ σκεφτηκα να βαλω κατι τετοιο απο τον Αρμαο... ;D

 

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&Category=235&Id=19643

 

τι λετε?

ελεγα να αποφυγω τελειως τα licenced floyd... :P

 

καλημερα φιλε μου.

αρχικα μετρα την αποσταση απο τις βιδες που εναι για το τρεμολο (κεντρο σε κεντρο)

αν ειναι 73,9mm το original floyd rose σου καθεται κουτι η ενα gotoh floyd rose (εσυ διαλεγεις)

αν ειναι 74,3mm τοτε ενα schaller floyd rose θα ταιριαξει

και τα τρια ειναι κορυφη,μην μπλεξεις με ιμιτασιον τρεμολο...θα το μετανοιωσεις...και θα το ξαναπληρωσεις για να βαλεις ενα απο τα τρια που σου ανεφερα (την επαθα γι'αυτο σου το λεω)

αν οι αποσταση μεταξυ των δυο βιδων ειναι διαφορετικη , το πιο πιθανο ειναι να μην ειχε καποιο floyd η τουλαχιστο να ηταν κατι πολυ εξειδικευμενο πχ της bcrich.

το οτι δεν υπαρχει σκαψιμο δεν σε ενοχλει αν το neck pocket του σωματος εχει μια μικρη κλιση διοτι θα εχεις μια γωνια στο μανικι οποτε το τρεμολο θα σηκωθει λιγο και θα μπορει να ειναι floating.

διαφορετικα μπορεις εσει να δωσεις γωνια βαζοντας shim (ενα κομματακι γυαλοχαρτο) κατω απο το μανικι στο neck pocket.

απο την αλλη ενα ρουταρισμα (σκαψιμο) για floyd rose ειναι πολυ απλη δουλεια (μιση ωρα το πολυ μαζι με τισ ρυθμισεις,ευθυγραμμιση και στερεωση του template-και παλι ειναι πολυ ωρα το μισαωρο)

ψαξε στο google/youtube για:

floyd rose dimensions

floyd rose routing

neck shimming

απο τη στιγμη που το σωμα εναι ξυμενο μπορει να κανεις (πραγματικα) οτι θελεις ;) ;) ;)

οτι χρειαστεις μπορεις να ρωτησεις.

απλα σιγουρεψου τι θες,πιο μοντελο ειναι η κιθαρα,και ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που ειδα τωρα.

στην πρωτη φωτο μεσα στο neck pocket βλεπω κατι σαν κιτρινι χαρτακι.

πολυ πιθανο να ειναι το <<shim>> που ανεφερα στο προηγουμενο post.

 

επισης αν οι βιδες σου ενια πολυ χοντρες αλλαζεις αυτα¨

http://www.google.gr/imgres?hl=el&biw=1600&bih=659&tbm=isch&tbnid=wwHUJDH9z4zoVM:&imgrefurl=http://luthierssupplies.com.au/index.php%3Fmanufacturers_id%3D40&docid=1NmWPENR3JbcIM&imgurl=http://luthierssupplies.com.au/images/Floyd-Rose-Posts.jpg&w=339&h=328&ei=jhJ-UvnKMYffswbw6IHoCw&zoom=1&iact=rc&dur=94&page=1&tbnh=148&tbnw=155&start=0&ndsp=35&ved=1t:429,r:21,s:0,i:146&tx=101&ty=55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε μου.

αρχικα μετρα την αποσταση απο τις βιδες που εναι για το τρεμολο (κεντρο σε κεντρο)

αν ειναι 73,9mm το original floyd rose σου καθεται κουτι η ενα gotoh floyd rose (εσυ διαλεγεις)

αν ειναι 74,3mm τοτε ενα schaller floyd rose θα ταιριαξει

 

 

  Παίζει να είναι μικρότερη κι απ'τις δύο αποστάσεις που παραθέτεις. Δεν μου φαίνεται να ταιριάζει floyd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παίζει να είναι μικρότερη κι απ'τις δύο αποστάσεις που παραθέτεις. Δεν μου φαίνεται να ταιριάζει floyd

τοτε η κιθαρα ειχε ενα 2 point απλο τρεμολο (α λα strat)

αν θες οπωσδηποτε floyd ομως μην αγχωνεσαι.

ξεβιδωσε λιγο τις βιδες (περιπου 0,5-1 cm)

βαλε ενα πανακι πανω στο κεφαλι της βιδας και με μια πενσα τραβωντας προς τα πανω μπορεις να βγαλεις τη βιδα μαζι με τη φωλια της που ειναι <<φυτεμενη>> στο σωμα τις κιθαρας.

βρισκεις δυο ξυλινες καβιλιες ιδιας διαμετρου με τις τρυπες,τις κοβεις στο καταλληλο μηκος ωστε να ερθουν προσωπο με το σωμα,λιγη ξυλοκολα,τα αφηνεις 24 ωρες να στεγνωσουν και μπορεις να ανοιξεις καινουριες οπου θες.

αυτο βεβαια προυποθετει οτι εχεις γυαλοχαρτα,κολλα,καβιλες (ευκολα τα βρισκεις) και ενα κολονατο δραπανο..αν δεν εχεις, ειναι ακριβο και δεν αξιζει να παρεις για δυο τρυπες.

φυσικα μπορεις να το πας σε εναν τεχνικο και θα σου κανει οτι θες.το κοστος θα ειναι ελαχιστο (αλωστε μιλαμε για βουλωμα και ξανατρυπημα δυο οπων....σιγα το πραμα) ;)

και θα στο κανει και με ακριβεια γιατι θα πρεπει να ειναι πληρως κεντραρισμενο το τρεμολο με το μανικι και τους μαγνητες.

ολα αυτα εφ'οσον θες floyd rose :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου