Προς το περιεχόμενο

EMG SA συμβουλή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρείτε αρκετά ευέλικτο το παραπάνω σετ EMG για να το βάλω στην Fender Mexico μου ώστε ταυτόχρονα με καθαρά funk bright μέρη να συνδυάσω και έναν νεο fusion στρογγυλλεμένο ήχο (αλα Lukather);

'Η μήπως θα χάσω τα γλυκά καθαρά της Fender μια κ καλή μετα απο αυτό σαν κόστος για ένα καλύτερο distortion lead ήχο;; Το ζητούμενο είναι να συνυπάρξει το γλυκό καθαρό παίξιμο με τον fusionάτο νεωτερίζοντα ήχο. Γίνεται ή θέλω 2 κιθάρες;; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κλασικός ήχος fender καλώς ή κακώς έρχεται απο passive μαγνήτες.Oι active όπως αυτοί που λες είναι to love it or to hate it.To set του Lukather απο ότι θυμάμαι είναι 89-SA-SA.Ο 89 σπλιτάρει κιόλας.Στο βωμο του μοντέρνου ήχου ναι θα χάσεις λίγο φεντερίκλα

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να αλλάξω μόνο τον bridge με έναν EMG 85 αλλά δε ξέρω πόσο θα με ικανοποιείσει ο lead ήχος στην 5 θέση μιά και τώρα προτιμώ την 1 για lead. Επιπλέον έτσι θυσιάζω και την όμορφη θέση 4 αλλά απ ότι κατάλαβα κάτι πρέπει να χάσω για ν αποκτήσω κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να αλλάξω μόνο τον bridge με έναν EMG 85 αλλά δε ξέρω πόσο θα με ικανοποιείσει ο lead ήχος στην 5 θέση μιά και τώρα προτιμώ την 1 για lead. Επιπλέον έτσι θυσιάζω και την όμορφη θέση 4 αλλά απ ότι κατάλαβα κάτι πρέπει να χάσω για ν αποκτήσω κάτι άλλο...

 

Με τον 89 για bridge θα είσαι οκ.Τον σπλιτάρεις και έχεις μονό και στη bridge :wink: Επίσης το ηχόχρωμα του 89 σε λειτουργία για διπλό είναι παρόμοια του 85

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με τον 89 για bridge θα είσαι οκ.Τον σπλιτάρεις και έχεις μονό και στη bridge :wink: Επίσης το ηχόχρωμα του 89 σε λειτουργία για διπλό είναι παρόμοια του 85

 

Αυτο που είπες ακούγεται πολύ καλό κ ευέλικτο! :) Αλλά καλό θα ναι να ακούσω δείγμα lead ήχου απο την θέση bridge γιατί όπως είπα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μια κ χρησιμοποιώ τον neck για lead..Ευχαριστώ πάντως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο.. Οι passive θα συνυπάρξουν χωρίς κανένα πρόβλημα με τον active της EMG; Δλδ το φυσικό hum θα υπάρχει στις θέσεις neck και middle ενώ στον bridge της EMG θα εξαλείφεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eεεε passive και active δεν γίνεται να συνυπάρχουν σε μια κιθάρα γιατί χρειάζονται οι μεν active μπαταρία και 25Kohm ποτενσιόμετρα και οι δε passive 250Κ ή 500Κ.

 

Φυσικά πατέντες γίνονται αλλά δεν ξέρω τι παίζει ηχητικά

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Active και passive μαγνήτες δεν γίνεται να συνυπάρχουν στο ίδιο κύκλωμα. Οσο για τους EMG, έχω το DG-20 (David Gilmour) σετ και είναι πολύ καλό. Πιστεύω ότι τα δύο προσθετα control που έχει, SPC & EXG είναι απαραίτητα και δίνουν τεράστια ευελιξία στον ήχο.

 

Τώρα, αν θα έχουν τον ήχο που ψάχνεις, ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να τους αγοράσεις ή να βρείς κάποιον που να τους έχει στην κιθάρα του και να την δοκιμάσεις με τον εξοπλισμό σου για αρκετό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου