Προς το περιεχόμενο

Orchestra < €1000


bshop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Ψάχνω να βρω την πιο πλήρη και ευέλικτη ορχηστρική βιβλιοθήκη για κάτω από €1000 (ή περίπου τόσα).

 

Θέλω ρεαλιστικά όργανα, μερικά ethnic (κυρίως Ινδία), καλά κρουαστά και να παίζουν και σε νορμάλ computer (MB PRO 2010, i5, 8GB ram) :D

 

1. Μέχρι τώρα πιστεύω ότι το Albion I είναι μια καλή αρχή, αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι παίρνοντας πολλά "μικρά και φθηνά" στο τέλος δίνεις πιο πολλά από ότι εάν έπαιρνες το καλό και ακριβό! Μου αρέσει ο βρετανικός ήχος του και δεν πιστεύω ότι παίρνοντας και άλλα καλύτερα όργανα μετά θα χαθεί γιατί είναι αρκετά ιδιαίτερο.

 

2. Μια άλλη λύση είναι το EW complete composers collection (hollywood strings/brass gold etc.) με μερικά έξτρα όπως RA/SILK/STORMDRUM αλλά με έχει τρομοκρατήσει το ότι θέλει super computer για να το τρέξει! Δεν έχει το MBPRO USB3 και δεν ξέρω εάν θα είναι ΟΚ εάν πάρω ένα firewire 7200 (μέχρι 500gb νομίζω υπάρχει?) για να βάλω τους ήχους.

 

3. Το VSL core bundle (http://www.vsl.co.at/en/211/261/2066/2089/1775.htm) τι λέει συγκριτικά με τα άλλα δύο?

 

Γενικά ψάχνω για μια all-round λύση και ο ρεαλιστικός ήχος είναι πιο σημαντικός από το να είναι 24-bit με 3 mic positions ανά όργανο.

 

Έχω δει μερικά άρθρα αλλά δε βρήκα απάντηση--εάν υπάρχει και δεν την είδα θα εκτιμούσα να με καθοδηγούσε κάποιος!

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!!!

 

Παναγιώτης

 

ΥΓ. Κατά λάθος πήγα να το ανεβάσω στα άρθρα---ελπίζω να φανεί το σφάλμα και να μην ανέβει δύο φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

All around μάλλον VSL η EW (βγαίνουν και σε ssd σκληρό αν θες απο την αρχη). To καλό με το πως έχουν εξελιχθεί αυτου του είδους οι βιβλιοθήκες σήμερα είναι ότι με λίγο ψάξιμο στον προγραμματισμο σίγουρα θα έχεις ένα ρεαλιστικότατο αποτέλεσμα. Προωπικά, θα έκλινα προς την EW. Η VSL θέλει περισσότερο στρώσιμο.

 

Βεβαια, κατι πολυ σημαντικό είναι το είδος της ορχηστρικής μουσικης που θελεις να αναπαραστήσεις. Πιο συγκεκριμένα, εαν χρειαζεσαι πχ advanced ηχοχρώματα όπως sul ponticello, Bartόk pizz., αρμονικούς, multiphonics κλπκλπ., μάλλον δεν θα τα βρεις σε sample libraries τουλάχιστον απ όσο γνωρίζω η αν τα εχει, δεν θα σου προσφερουν ευελιξία στην επεξεργασία τους.

 

Βεβαια, παντα υπαρχει η δυνατότητα του ντουμπλαρίσματος δλδ να προσθέσεις 2-3 αληθνινα οργανα και να δωσεις τον όγκο από το sampler έπειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα specs που ζητάει, δε νομιζω να έχεις προβλημα με το macbook. Έχουμε περίπου το ίδιο μοντελο (mbp Late2011 i5) και δεν υπάρχει θεμα νομίζω είναι αρκετά δυνατο (δεν τα εχω τρεξει βεβαια). Το USB3 μη σε απασχολει, είναι USB2 compatible αλλά σε πιο αργή ταχύτητα (εκτός κι αν το λεει ξεκαθαρα οτι θελει αποκλειστικά και μόνο usb3 αλλά δε νομιζω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ρεαλιστικά όργανα, μερικά ethnic (κυρίως Ινδία), καλά κρουαστά και να παίζουν και σε νορμάλ computer (MB PRO 2010, i5, 8GB ram) :D

http://www.motu.com/products/software/ethno

http://www.soundsonline.com/Ethno-World-5

http://www.soundsonline.com/Ra

http://www.soundsonline.com/Silk

...για αρχή...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα ra & silk είναι φοβερά όντως!!! Το ethno μου αρέσει αλλά μου κάνει λίγο σαν cheating με τις έτοιμες φράσεις αυτές.

 

Δεν ξέρω βέβαια τι ευελιξία έχει, μπορεί να κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα specs που ζητάει, δε νομιζω να έχεις προβλημα με το macbook. Έχουμε περίπου το ίδιο μοντελο (mbp Late2011 i5) και δεν υπάρχει θεμα νομίζω είναι αρκετά δυνατο (δεν τα εχω τρεξει βεβαια). Το USB3 μη σε απασχολει, είναι USB2 compatible αλλά σε πιο αργή ταχύτητα (εκτός κι αν το λεει ξεκαθαρα οτι θελει αποκλειστικά και μόνο usb3 αλλά δε νομιζω..)

 

Το ψιλομασάει βασικά

 

What are the system requirements for the supplied external hard drive?

To obtain satisfactory performance from the supplied hard drive a USB 3 compatible computer is required. If your computer does not have a USB 3 connection, you can use the USB 2 connection supplied with the hard drive to copy the data to another (non energy saving) internal hard drive of at least 7200rpm; or external hard drive of at least 7200rpm that has a Firewire 800 (not 400) connection or faster, and use the supplied hard drive for backup. USB 2 is too slow to stream ultra detailed virtual instruments, resulting in poor performance (pops/clicks/dropouts etc.). Computer powered external hard drives should be ejected prior to shutting down your computer to avoid damage to your data or the hard drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω βέβαια τι ευελιξία έχει, μπορεί να κάνω λάθος

Εγώ πάντως, έφτιαξα για πλάκα αυτό :D

http://www.customshop.gr/?btp_work=mediterra-project

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All around μάλλον VSL η EW (βγαίνουν και σε ssd σκληρό αν θες απο την αρχη). To καλό με το πως έχουν εξελιχθεί αυτου του είδους οι βιβλιοθήκες σήμερα είναι ότι με λίγο ψάξιμο στον προγραμματισμο σίγουρα θα έχεις ένα ρεαλιστικότατο αποτέλεσμα. Προωπικά, θα έκλινα προς την EW. Η VSL θέλει περισσότερο στρώσιμο.

 

Βεβαια, κατι πολυ σημαντικό είναι το είδος της ορχηστρικής μουσικης που θελεις να αναπαραστήσεις. Πιο συγκεκριμένα, εαν χρειαζεσαι πχ advanced ηχοχρώματα όπως sul ponticello, Bartόk pizz., αρμονικούς, multiphonics κλπκλπ., μάλλον δεν θα τα βρεις σε sample libraries τουλάχιστον απ όσο γνωρίζω η αν τα εχει, δεν θα σου προσφερουν ευελιξία στην επεξεργασία τους.

 

Βεβαια, παντα υπαρχει η δυνατότητα του ντουμπλαρίσματος δλδ να προσθέσεις 2-3 αληθνινα οργανα και να δωσεις τον όγκο από το sampler έπειτα.

 

Θα ήθελα μεν όλα τα articulations αλλά η διαφορά στα χρήματα δεν είναι και λίγη!  Δηλαδή τα EQ bundle με GOLD συγκριτικά με τα PLATINUM έχουν ένα ψιλοχάσμα σε ευρώ...

 

Σε γενικές γραμμές ψάχνω να ισορροπήσω το ρεαλισμό με το καλό work flow. Δεν έχω δουλέψει με τα top προγράμματα για να δω τι ακριβώς δυνατότητες έχουν, αλλά ξέρω ότι οι τιμές τους είναι εκτός budget οπότε. Το ντουμπλάρισμα είναι μια καλή μέση λύση πιστεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου