Προς το περιεχόμενο

Νέο ξυστό...Californication


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είχα πρωτακούσει το Californication νόζιμα ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα tweeter μου και δεν είχα δώσει περισσότερη σημασία. Ωστόσο εχθές, μπήκα στη διαδικασία να το ακούσω προσεκτικά λόγω του ότι ήθελα να ψάξω λίγο την παραγωγή του (Rick Rubin). Το άκουσα από 2 στερεοφωνικά και από ακουστικά και διαπίστωσα τα εξής:

 

1. Όλη η παραγωγή "ξύνει" και όταν λέω "ξύνει" δεν αναφέρομαι στις κιθάρες του Frusciante μόνο (λαμπάτος ήχος, η παραμόρφωση επιβάλλεται). Ξύνουν και τα φωνητικά, και η drumms και μου ακούγεται ψηφιακό το ξύσιμο, δεν είναι δηλαδή η παραμόρφωση κάποιας λυχνίας (κομπρέσσορας, προενισχυτής κλπ). Μου κάνει εντύπωση και θα ήθελα την γνώμη των ηχοληπτών (που να το έχουν ακούσει φυσικά).

 

2. Το δεύτερο που παρατήρησα είναι η τρομερά φειδωλή χρήση της στερεοφωνίας. Σχεδόν όλα είναι στο κέντρο, πράγμα το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα μία αρκετά δεμένη παραγωγή. Θέλει και μαεστρία να τα βάλεις όλα στο κέντρο και να ακούγονται καλά. ¶ρα αυτό μου άρεσε.

 

...κι'αν σου κάτσει;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστη η παρατηρηση για την στερεοφωνια. Ειχε κεντρισει και το δικο μου ενδιαφερον .Ειναι ενα απο τα κομματια που μπηκε στο μικροσκοπιο μου πριν καιρο. Αν θυμαστε ειχα κανει καποτε προταση για thread οπου θα παραθετουμε τετοιου ειδους παρατηρησεις μας, και μαλιστα ειχα κανει και την αρχη σχολιαζοντας καποιο κομματι.Θα το βρω και θα προσπαθησω να το επαναφερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου