Προς το περιεχόμενο

Τhe EMG thread...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή για να γράψω αυτό το mini review στάθηκε το γεγονός ότι,κρίνοντας από αυτά που έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια,πρόκειται ίσως για τους πιο παρεξηγημένους μαγνήτες ever...Πάντα στα δικά μου αυτιά,όπως και όλα αυτά που θα διαβάσετε παρακάτω εννοείται.

 

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στον EMG 81.Έχει τοποθετηθεί σαν σετ στην Epi LP Custom που αγόρασα πρόσφατα.

 

Θέση bridge.

Ξεπερνώντας λοιπόν το αρχικό σοκ ότι ο ισχυρός μαγνήτης της EMG έχει επιλεγεί και για τη θέση neck,ξεκίνησα για να διαπιστώσω αυτό για το οποίο είναι ξακουστός...Γκάζι,γκάζι,γκάζι.

Ναι,έχει.Υπεραρκετό...Αλλά εξακολουθώ να υποστηρίζω την αρχική μου εντύπωση.Δεν έχει περισσότερο από τον SD Jeff Beck,τον πιο δυνατό μαγνήτη που έχω χρησιμοποιήσει πριν τον 81.Διαφορετικό ναι,περισσότερο όχι.

Στην αρχή μάλιστα που ήταν τοποθετημένος αρκετά χαμηλά από το εργοστάσιο,η υπεροχή του Dunkan στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.Σε αυτή τη ρύθμιση ο 81 ήταν έξω από τα νερά του,dry & sterille...Μόνο όμως στα ρυθμικά του γιατί παραδόξως στα leads,όντας εκεί χαμηλά,έβγαζε ένα γλυκύτατο ήχο που δεν έχω ξαναβρεί σε οποιονδήποτε passive alnico έχει πέσει στα χέρια μου.

Ήταν όμως τέτοια η υστέρηση του στις συγχορδίες που αναγκάστηκα να ακολουθήσω την "συμβουλή" της ίδιας της εταιρίας.Σήκωμα μέχρι να ακουμπάει η πένα στο κάλυμμα...Η αλήθεια είναι ότι δεν σηκώθηκε τόσο ψηλά αλλά μέχρι εκεί που επήλθε η επιθυμητή ισορροπία.Sweet spot το λένε...

Γεμάτα ρυθμικά,τραγουδιάρικα leads.Αυτός ο μαγνήτης δεν είναι με την καμία τόσο μονοδιάστατος όσο νόμιζα...Δεν θα σε βγάλει στα καλύτερα blues,του λείπει αυτό το grind...Aλλά με λίγο ψάξιμο θα σε βγάλει οπουδήποτε αλλού.

Ένα μόνο "μειονέκτημα"...Πρόσεχε πώς παίζεις!Θα σου τονίσει όλα τα λάθη και θα στα τρίψει στη μούρη!

 

Θέση neck.

Aυτό και αν ήταν έκπληξη...Τι να την κάνεις τόση δύναμη σε αυτή τη θέση;

Δεν ξέρω για άλλους δυνατούς μαγνήτες αλλά τούτον εδώ τον χαμηλώνεις αρκετά και απολαμβάνεις έναν από τους πιο μελένιους ήχους που έχεις ακούσει από neck μαγνήτη...

Είμαστε έτοιμοι για τρελή σύγκριση;Mου θυμίζει τον SD Alnico II Pro.Και όχι μόνο μου τον θυμίζει αλλά μου κάνει και βελτιωμένη έκδοση του.Ναι μεν ήχος "βούτηρο" αλλά με περισσότερο χαρακτήρα,διαύγεια και...αρμονικές!Ναι,θα πάρετε και αρκετές τέτοιες...Στο πλαίσιο πάντα του λογικού,μιλάμε για neck μαγνήτη.

Το ίδιο ισχύει και εδώ για την καθαρότητα του ήχου αν και το φαινόμενο δεν είναι τόσο έντονο όσο στη θέση bridge.

 

Nα συμπληρώσω επίσης την αξιοσημείωτη "υπακοή" στα volume/tone knobs.Πραγματική συμμετοχή στη δημιουργία μεγαλύτερου φάσματος ήχων.

 

Όσον αφορά τώρα στα καθαρά τους...

Δεν θα τους ψήφιζα.Δεν είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά,την κάνουν και μάλιστα αξιοπρεπώς(ειδικά ο neck) αλλά όσο παίζεις τόσο αντιλαμβάνεσαι τη "φύση" της κατασκευής τους...Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα.

Προφανώς και έχει να κάνει επίσης το γεγονός ότι δεν σπλιτάρουν.Τους καλύτερους καθαρούς ήχους από hambuckers,προσωπικά τους έχω πάρει μόνο σε φάση split.

 

Συμπερασματικά,είναι ωραίο πράγμα η ανατροπή στερεοτύπων στο μουσικό εξοπλισμό.Δεν συμβαίνει συχνά αλλά όταν συμβαίνει έχει μεγάλο ενδιαφέρον...

Το συγκεκριμένο σετάκι μαγνητών είναι μια τέτοια περίπτωση.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο το review αγαπητέ Grey και σε ευχαριστούμε πολύ!  :)

 

Εγώ έχω μία ESP - Ltd KH-203 στην οποία φοράω το σετ 81 (bridge) - 60 (neck). Καθότι νεαρός τότε (νομίζω ήμουν γύρω στα 20) και φανατικός θαυμαστής των Metallica προέβηκα στην παραπάνω αγορά (είχα ανοίξει και θέμα στο noiz αν θυμάμαι καλά).

 

Παρόλα αυτά δεν μετανιώνω αυτήν μου την επιλογή (που χωρίς πολύ σκέψη έκανα) μέχρι και σήμερα. Είναι ένα αρκετά ευέλικτο σετ που με τη σωστή επιλογή του ενισχυτή θα σε καλύψει σε πολλά είδη.

 

Για τον 81 δεν έχω να πω κάτι παραπάνω με κάλυψε ο φίλτατος Grey. Θα πω δυο λόγια για τον 60 στη neck θέση.

 

Είναι ένας πολύ ωραίος μαγνήτης με "γλυκό" ήχο που σου επιτρέπει να παίξεις ακόμα και blues (με κάποιον συμβιβασμό βέβαια). Σου δίνει πολύ ωραίους "mellow" lead ήχους για γρήγορα περάσματα αλλά και αργό πιο εκφραστικό φρασάρισμα.

 

Στα ρυθμικά δεν τον προτιμώ γιατί εκεί ο 81 είναι κυρίαρχος.  ;)

 

Για να κλείσω έχω και μια κιθάρα που φορά το σετ Seymour Duncan SH-4 JB / SH-2N. Όντως έχουν παραπλήσια ποσότητα γκαζιού αλλά πολύ διαφορετική χροιά.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

Μπράβο για το πολύ ωραίο review!

Οι EMG είναι εξαιρετικά καλοί αλλά και εξαιρετικά παρεξηγημένοι.Καθαροί και ζωντανοί μαγνήτες (γιαυτό και ακούς και τα λάθη σου πολύ εύκολα).Δεν είναι μόνο για μέταλ (όπως λανθασμένα πολλοί νομίζουν).Πολύ κόσμος ''φοράει'' σετάκια όπως το παράδειγμα των seymour που έδωσες αλλά και άλλα εξίσου γνωστά σετ, για μία all around επιλογή (που μπορεί και να είναι), τα οποία όμως είναι πιο γκαζωμένα απο EMG.

Προσωπικά απο τότε που δοκίμασα τον 85 στη γέφυρα έμεινε εκεί.Λίγο πιο γεμάτος και γλυκός χωρίς να χάνει τη ζωντάνια του.Το σετ με τους αντίστοιχους που σπλιτάρουν το θεωρώ μία απο τις καλύτερες επιλογές για να σε οδηγήσουν παντού και μάλιστα παραπάνω απο αξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι EMG user εδώ και 7 χρόνια, είναι οι βασικοί μου μαγνήτες. 81, 85, 60, p60, p85, 81tw, 707, 707tw, RT, FT, SA etc. Σε Gibson, Fender, Schecter, Charvel... Έχω καταλήξει σε 81/60 ή 85/60, ανάλογα με τη κιθάρα. Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, είναι εξαιρετικοί μαγνήτες και πολύ παρεξηγημένοι. Ο 60 είναι πολύ καλός και bridge, ο 81 είναι πολύ γλυκός σε neck, o 85 είναι το τέρας σε όλες τις θέσεις, ξυπνάει και το πιο smooth όργανο.

 

Βασική μόντα τα 18volt, όποιος δεν το έχει δοκιμάσει χάνει πιθανόν μία αποκάλυψη. Επίσης το volume pot κάνει θαύματα στον ήχο των EMG, δεν χαμηλώνει απλά την ένταση... use it!

 

Και σε καμία περίπτωση δεν είναι μόνο metal.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o SD Jeff Beck ακουγεται διαφορετικα αναλογα την κιθαρα...σε alder σωμα κ κατασκευη bolt-on οργανο ακουγεται αρκετα επιθετικος με εμφαση στα μεσαια,γλυκος ομως κ με πολυ καλη αποδοση στα lead...σε μαονι νεκ θρου οργανο με alder ''φτερα'' ακουγεται πιο μουντος,μπασατος,αλλα εξακολουθει να διατηρει την γλυκαδα του...ολα αυτα σε δυο ιδιου brand κιθαρες (απλα διαφορετικα μοντελα),με τον ιδιο ενισχυτη κ τα ιδια πεταλακια...(κ το ιδιο set-up)....προσωπικη εμπειρια παντα. :) ;D

περιμενω εναν bill lawrence τωρα,με την πρωτη ευκαιρια θα σας πω κ για αυτον.

Κ για να μην ειμαι οφ τοπικ,σε μια απο τις japan les paul που εχω, φοραει ενα σετακι emg 81/85...πολλοι καλοι μαγνητες-στην αρχη ειχα ενδιασμους να τους βαλω-αλλα τελικα διαπιστωσα οτι ειναι αρκετα ευελικτοι μαγνητες.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να συμπλρωσω στην πρωτη προταση του OP περι παρεξηγησης των EMG... Γενικα οι emg ειναι παραξηγημενοι , ομως οχι απο τους γνωστους καλλιτεχνες που τους χρησιμοποιουν κατα κορον , αλλα απο τα διαφορα forum... Βγαινει ο καθε πικραμενος και αναπαραγει οτι διαβαζει απο εδω και απο εκει... Οι emg ειναι η νουμερο ενα επιλογη ολων των κιθαριστων κυριως του μεταλ χωρου βεβαια.

 

Στην αναφορα που διαβαζω κατα καιρους σε ξενα φορουμ οτι δεν ειναι ζωντανοι , ειναι πλαστικοι , ειναι πολυ γκαζωμενοι , εχω διαπιστωσει οτι το output τους ειναι λιγοτερο απο εναν jeff beck , ενα duncan distortion , εναν custom κτλκτλ... Εχει το σωστο output που χρειαζεται ενας μαγνητης ωστε να μπορει να ανταπεξελθει σε ολες τις συνθηκες αν σκεφτουμε οτι ενας 85 σε θεση bridge μπορει να παιξει ολα τα ειδη μουσικη , οπως rock , hard rock , καθαρα... Βεβαιως οχι funk κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια, επειδη εχω ψηθει να βαλω emg σε μια ιβανεζ που προσπαθω να αναστησω....Ο 85 στο bridge θολωνει πολυ θα λεγατε σε σχεση με τον 81? Το σωμα της κιθαρας ειναι basswood.

Παντως 85 στο μπριτζ δεν εχω ακουσει απο κοντα, ομως εχω ακουσει 81 σε μια σεχτερ απο μαονι και μου φανηκε ,για τα γουστα μου, μια τζουρα πιο ξυραφι απ οσο θα τον ηθελα.

 

PS το κουρδισμα ειναι στανταρ Ε με προοπτικες να γινει στανδαρ D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια, επειδη εχω ψηθει να βαλω emg σε μια ιβανεζ που προσπαθω να αναστησω....Ο 85 στο bridge θολωνει πολυ θα λεγατε σε σχεση με τον 81? Το σωμα της κιθαρας ειναι basswood.

Παντως 85 στο μπριτζ δεν εχω ακουσει απο κοντα, ομως εχω ακουσει 81 σε μια σεχτερ απο μαονι και μου φανηκε ,για τα γουστα μου, μια τζουρα πιο ξυραφι απ οσο θα τον ηθελα.

 

PS το κουρδισμα ειναι στανταρ Ε με προοπτικες να γινει στανδαρ D.

 

δεν ειναι καθολου θολος και μουντος . Ειναι εξαιρετικος μαγνητης paf στυλ με πολυ ωραιο παχυ ηχο... Εχω ενα βιντεο σε μια φεντερ... Αν θες ριξε μια ματια... Αφορα ολο το σετ βεβαια sa-sa-85...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως 85 στο μπριτζ δεν εχω ακουσει απο κοντα, ομως εχω ακουσει 81 σε μια σεχτερ απο μαονι και μου φανηκε ,για τα γουστα μου, μια τζουρα πιο ξυραφι απ οσο θα τον ηθελα.

 

Ισχύει το παρακάτω:

Nα συμπληρώσω επίσης την αξιοσημείωτη "υπακοή" στα volume/tone knobs.Πραγματική συμμετοχή στη δημιουργία μεγαλύτερου φάσματος ήχων.

 

Δούλεψε τα...Επίσης πειραματίσου με το ύψος των μαγνητών.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις αυτό που ψάχνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια, επειδη εχω ψηθει να βαλω emg σε μια ιβανεζ που προσπαθω να αναστησω....Ο 85 στο bridge θολωνει πολυ θα λεγατε σε σχεση με τον 81? Το σωμα της κιθαρας ειναι basswood.

Παντως 85 στο μπριτζ δεν εχω ακουσει απο κοντα, ομως εχω ακουσει 81 σε μια σεχτερ απο μαονι και μου φανηκε ,για τα γουστα μου, μια τζουρα πιο ξυραφι απ οσο θα τον ηθελα.

 

PS το κουρδισμα ειναι στανταρ Ε με προοπτικες να γινει στανδαρ D.

 

Απίθανος ο 85άρης σε bridge, τουλάχιστον για hardrock κατάσταση και τα συναφή είναι άψογος. Μια μικρή ιδέα παρέα με τον επίσης πολύ καλό SA σε neck.

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου