Προς το περιεχόμενο

Τhe EMG thread...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι emg ειναι οντως παρεξηγημενοι καθως ειναι εξισου η και σε πολλες περιπτωσεις καλυτεροι απο πολλους αλλους αλλα προσωπικα αυτο που με σταματαγε παντα να τους βαλω οπως και οποιους αλλους active ειναι η ιδεα της μπαταριας :P.Δεν θελω να στηριζομαι σε δαυτες οποτε αν μπορω να το αποφυγω το κανω χωρις δευτερη σκεψη.Επειτα ειναι και ο συνδιασμος με passive αν καποια στιγμη το θελησεις και τετοιους ειδους πραγματα που μπλεκουν το θεμα τουλαχιστον για μενα.Απο τη στιγμή που μπορεις να βρεις passive εξισου καλους χωρις ολες αυτες τις ιστοριες συνηθως τους emg δεν τους υπολογιζω καθολου.Νομιζω υπαρχει μια αρκετα μεγαλη μεριδα ατομων που σκεφτεται ετσι και ειναι ενας απο τους βασικους λογους γιατι δεν τους υπολογιζει....γιατι ηχητικα δεν υστερουν πουθενα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι emg ειναι οντως παρεξηγημενοι καθως ειναι εξισου η και σε πολλες περιπτωσεις καλυτεροι απο πολλους αλλους αλλα προσωπικα αυτο που με σταματαγε παντα να τους βαλω οπως και οποιους αλλους active ειναι η ιδεα της μπαταριας :P.Δεν θελω να στηριζομαι σε δαυτες οποτε αν μπορω να το αποφυγω το κανω χωρις δευτερη σκεψη.Επειτα ειναι και ο συνδιασμος με passive αν καποια στιγμη το θελησεις και τετοιους ειδους πραγματα που μπλεκουν το θεμα τουλαχιστον για μενα.Απο τη στιγμή που μπορεις να βρεις passive εξισου καλους χωρις ολες αυτες τις ιστοριες συνηθως τους emg δεν τους υπολογιζω καθολου.Νομιζω υπαρχει μια αρκετα μεγαλη μεριδα ατομων που σκεφτεται ετσι και ειναι ενας απο τους βασικους λογους γιατι δεν τους υπολογιζει....γιατι ηχητικα δεν υστερουν πουθενα ;).

 

Βασικα οι emg εχουν ενα punch που δεν βρίσκεις εύκολα σε πασιβ . Στο θεμα της μπαταρίας που λες , αν υποθέσουμε οτι παίζεις κάθε μέρα για περιπου 2 ώρες την μέρα αλλα οταν τελειώσεις το παιξιμο βγάζεις το καλώδιο απο την κιθάρα τότε θα χρειαστείς αλλαγή σε περιπου 8 και βάλε μήνες ... Αρκεί να μην ξεχνάς το καλώδιο πάνω στην κιθάρα ενώ τελειώσεις γιατι το jack ειναι στην ουσία διακόπτες on-off οπότε αν αφήνεις πάνω το καλώδιο συνεχίζει να τραβάει ρεύμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια, επειδη εχω ψηθει να βαλω emg σε μια ιβανεζ που προσπαθω να αναστησω....Ο 85 στο bridge θολωνει πολυ θα λεγατε σε σχεση με τον 81? Το σωμα της κιθαρας ειναι basswood.

Παντως 85 στο μπριτζ δεν εχω ακουσει απο κοντα, ομως εχω ακουσει 81 σε μια σεχτερ απο μαονι και μου φανηκε ,για τα γουστα μου, μια τζουρα πιο ξυραφι απ οσο θα τον ηθελα.

 

PS το κουρδισμα ειναι στανταρ Ε με προοπτικες να γινει στανδαρ D.

Μόνο θολό δε τον λές.Προχώρα άφοβα.Είναι λίγο πιο γεμάτος απο τον 81 και με λίγο λιγότερα πρίμα.Μάλλον αυτό που ψάχνεις.Είναι καθαρά θέμα γούστου πάντως μιας και δεν έχουν χαοτικές διαφορές και είναι και οι 2 το ίδιο καλοί.Και εγώ για τον ίδιο λόγο πάντως είχα επιλέξει τον 85.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τον 85 σε γέφυρα και κούρδισμα χαμηλότερο του D δεν θα το πρότεινα γιατί δεν "κόβει" τόσο καλά όσο ο 81, ο οποίος "ξυρίζει" σε standard κούρδισμα. Αυτή βέβαια είναι απλά η άποψη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σε βαρια κουρδισματα πιο κατω απο d δεν έχω ακούσει καλύτερο μαγνήτη απο τον 81 . Εντάξει το  παιδι εδώ θέλει για φλατ οπότε καλύτερα 85 ... Βέβαια  τώρα εχει βγάλει και 2 καινούριους ... Δεν ξέρω τι παίζει βέβαια αλλα ειναι και οι 57-66

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια  τώρα εχει βγάλει και 2 καινούριους ... Δεν ξέρω τι παίζει βέβαια αλλα ειναι και οι 57-66

 

Είναι active αλλά alnico απ' ότι είδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EMG γαμάνε, τέλος. Αν αγαπάς το cork sniffing, σου αρέσει να απολαμβάνεις ένα παλιό κονιάκ δίπλα στο τζάκι, διαβάζοντας Καντ, φορώντας καστόρ σακάκι και μεταξωτό φουλάρι, τότε ναι, οι EMG δεν είναι για 'σένα. Υπάρχουν όμως και όοοοοοολοι οι υπόλοιποι.

 

Προσωπικά έχω μια θεωρία γιατί οι EMG είναι παρεξηγημένοι. Είναι πολύ εύκολοι, τους βάζεις και τέλος, έχεις ήχο. Το γεγονός αυτό χαλάει εκείνους που αρέσκονται να παιδεύονται με τον ήχο, τους κακοφαίνεται που δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν πολύ, που δεν τους δίνεται η δυνατότητα να κοκορευτούν για τις ψαγμένες γνώσεις τους.

 

Το μόνο κακό είναι ότι όντως είναι εύκολο να τους κάνεις να ξυρίζουν. Λίγο EQing και κυρίως προσοχή στο gain και είσαι μια χαρά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EMG γαμάνε, τέλος. Αν αγαπάς το cork sniffing, σου αρέσει να απολαμβάνεις ένα παλιό κονιάκ δίπλα στο τζάκι, διαβάζοντας Καντ, φορώντας καστόρ σακάκι και μεταξωτό φουλάρι, τότε ναι, οι EMG δεν είναι για 'σένα. Υπάρχουν όμως και όοοοοοολοι οι υπόλοιποι.

 

Προσωπικά έχω μια θεωρία γιατί οι EMG είναι παρεξηγημένοι. Είναι πολύ εύκολοι, τους βάζεις και τέλος, έχεις ήχο. Το γεγονός αυτό χαλάει εκείνους που αρέσκονται να παιδεύονται με τον ήχο, τους κακοφαίνεται που δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν πολύ, που δεν τους δίνεται η δυνατότητα να κοκορευτούν για τις ψαγμένες γνώσεις τους.

 

Το μόνο κακό είναι ότι όντως είναι εύκολο να τους κάνεις να ξυρίζουν. Λίγο EQing και κυρίως προσοχή στο gain και είσαι μια χαρά.

 

Δε συμφωνω με την αποψη του φουλαριου-κονιακ-τζακιου-κρασιου-ψαγμενιας στον ηχο χωρις να εχω κατι με τους EMG και ειδικα με τον 81 που ειναι κορυφαιος στη bridge θεση αν ξερεις να ρυθμισεις το υψος του...

Καθολου παρεξηγημενοι δεν ειναι...πουλανε σαν ζεστο ψωμι...προσφεροντας οτι προσφερουν εδω και 40 χρονια...εναν μαγνητη χαμηλης εξοδου με ενα ακτιβ κυκλωμα...

Στις μερες μας θα ελεγα οτι ειναι καπως "πασε" σαν χρηση καθ'οτι πλεον το γκαζι ερχεται απο τον ενισχυτη αλλα προσωπικα εγω θα ειμαι ο τελευταιος που θα επρεπε να μιλαει για "πασε" παιζοντας με JMP...

Oλα καλα ειναι ,και καλα ακουγονται,αρκει να ξερει τι θελεις απο αυτα και να μην περιμενεις να κανουν πραγματα που εκ κατασκευης δε μπορουν να κανουν...

 

Το μονο που με χαλαει με τους EMG(με τον 81,ο 85 δε με τρελαινει στο γεφυρα,τον βρισκω λιγο fat) ειναι που δε καθαριζουν με το volume...

και με το JB βεβαια εχω το ιδιο θεμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που με χαλαει με τους EMG(με τον 81,ο 85 δε με τρελαινει στο γεφυρα,τον βρισκω λιγο fat) ειναι που δε καθαριζουν με το volume...

και με το JB βεβαια εχω το ιδιο θεμα...

 

Ενίσταμαι εντόνως για τον 81,συντάσσομαι πλήρως για τον JB. :)

 

Προσωπικά έχω μια θεωρία γιατί οι EMG είναι παρεξηγημένοι. Είναι πολύ εύκολοι, τους βάζεις και τέλος, έχεις ήχο.

 

Άν διάβασες το αρχικό ποστ θα έχεις καταλάβει ότι μάλλον διαφωνώ μ' αυτό...

Εκτός αν εννοείς ότι με λίγο ψάξιμο το ήδη καλό μπορεί να γίνει καλύτερο,οπότε συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν εννοείς ότι με λίγο ψάξιμο το ήδη καλό μπορεί να γίνει καλύτερο,οπότε συμφωνούμε.

 

Εννοείται, σε γενικές γραμμές.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου