Προς το περιεχόμενο

Τhe EMG thread...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;  ;D Το μόνο που με είχε αποθαρρύνει απ'τους EMG, είναι ότι δεν είχα καταφέρει να βγάλω ωραίο low/mid gain ήχο στα ακκόρντα/αρπίσματα... Ακούγονταν θολοί, χωρίς note definition, λασπωμένοι.. Σε όλα τ'άλλα μ'άρεσαν πάρα πολύ... Τί έχετε να πείτε γι'αυτό, πιστεύετε κι εσείς ότι είναι η αδυναμία τους ή εγώ έκανα κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EMG 85/81, Washburn Parallaxe (τι ωραίο μανίκι...), σε λαμπάτο που δε θυμάμαι, αλλά με άλλη κιθάρα με passive humbuckers έβγαζε ικανοποιητικότατο τον ήχο που αναφέρω, με τσιμπημένο το gain της προενίσχυσης...

Εν πάσει περιπτώσει, ρωτάω αν έχετε διαπιστώσει κι εσείς , οι χρήστες EMG, να ισχύει το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εγώ όχι,δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο...

Είτε παίζω στα μισά του gain,είτε προς το τέρμα του με γυρισμένο το volume knob(που είναι και η προτίμηση μου).

 

Μήπως οι μαγνήτες ήταν χαμηλά;Εκεί δεν αποδίδουν καλά και δεν υπάρχει λόγος επίσης καθώς,το γνωρίζεις φαντάζομαι,η κατασκευαστική τους φύση αποκλείει το string pull.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EMG 85/81, Washburn Parallaxe (τι ωραίο μανίκι...), σε λαμπάτο που δε θυμάμαι, αλλά με άλλη κιθάρα με passive humbuckers έβγαζε ικανοποιητικότατο τον ήχο που αναφέρω, με τσιμπημένο το gain της προενίσχυσης...

Εν πάσει περιπτώσει, ρωτάω αν έχετε διαπιστώσει κι εσείς , οι χρήστες EMG, να ισχύει το αυτό.

 

ο 85 σε neck θα μπορούσε... Νομίζω πως ο 60 σε neck είναι πολύ πιο ευέλικτος.

 

υγ1: η κιθάρα είναι set-neck ή bolt-on?

υγ2: ωραία η 8χορδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες τη γνώμη σου για το Ηet Set...

 

Eπίσης,πώς ακούγεται ο 81 στα 18 volt;Φέρνει,ας πούμε,προς τον 85 με μεγαλύτερο output;

 

Ξεκινω με το 2ο...

Ακουγεται λιγο πιο πριμος(οχι πιο ξυραφι ομως) χωρις το mid spike και λιγοτερο κομπρεσσαρισμενος...εχει πολυ πιο ωραιο γλυκο σολο ηχο αλλα χανει το attack που τον χαρακτηριζει...

 

HET SET

Οι ΤΕΛΕΙΟΙ μαγνητες για ρυθμικη...η κιθαρα μου εχει μονο bridge οποτε οτι πω εχει να κανει με το κατω μαγνητη...

Πολυ πιο γκαζωμενος απο τον 81...πιο σφιχτο μπασσο...πιο καθαρο...σου δινουν την αισθηση οτι καλυπτει ΠΟΛΥ μεγαλυτερο συχνοτικο φασμα απο τον 81...Εξαιρετικη αισθηση στα palm mutes(καλυτερη απο οτι μαγνητη εχω δοκιμασει και ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ).

Καθαριζει ΠΟΛΥ καλυτερα απο τον 81 καθως απ'οτι καταλαβαινω ο ιδιος ο μαγνητης εχει περισσοτερο output και λιγοτερο το active κυκλωμα σε συγκριση με τον 81...

Γενικα δεν θα ελεγα οτι ειναι απλα μια βελτιωση του 81 αλλα μια εντελως καινουργια ιδεα για το πως θα "παντρευτει" ο active-passive ηχος...

 

Ενα και μονο ενα αρνητικο...

Λογω των παραπανω ειναι απιστευτα ξερος...dry που λεν' στο χωριο μ'...

Δεν κανει ουρες στα σολο και γενικα οσο γκαζι και να του βαλεις παραμενει ξεραΰλα...

Για ενα τυπο σαν τον υποφαινομενο που χρησιμοποιει ενα μαγνητη,ενα καναλι, χωρις κανενα απολυτως εφφε δεν εκανε για κανενα λογο και με κανενα τροπο...

 

Ειχε φαση παντως να μπορεις να παιξεις accept σε 800αρη χωρις να μπουσταρεις...

Στο κανονικο καναλι ακουγοσουν ηδη μπουσταρισμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ1: η κιθάρα είναι set-neck ή bolt-on?

 

Bolt-on...Αυτό με τις 800 βίδες στην ένωση..Πολύ βολικό πλάκα πλάκα

 

Μήπως οι μαγνήτες ήταν χαμηλά;Εκεί δεν αποδίδουν καλά και δεν υπάρχει λόγος επίσης καθώς,το γνωρίζεις φαντάζομαι,η κατασκευαστική τους φύση αποκλείει το string pull.

 

Μπορεί να'ταν θέμα σετάπ..Αν και κάτι μου'κανε σ'αυτό που άκουγα ότι είναι από τη φύση τους έτσι που να μη μπορούν να αποδώσουν οπως πρέπει αυτό το καθαροβρώμικο που αρπάζει με την πενιά...Μάλλον αξίζουν κι άλλη ακρόαση, κ τα άλλα μοντέλα. Πάντως στα καθαρά και στα βρώμικα μ'άρεσαν πολύ. Φλάουτο. ΄Η synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου