Προς το περιεχόμενο

AMT Warm Stone 12AX7-WS, Solid State preamp tube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιπλανωμενος στην ηλεκτρονικη βιτρινα του Θωμα επεσα πανω σε τουτο και ειπα να το μοιραστω μαζι σας.

 

Δηλαδη αυτο το κραγιον με ποδια παει να αντικαταστησει την αγαπημενη μας λαμπιτσα?  ::)

 

http://amtelectronicsusa.com/productpage12AX7WS.html

 

 

http://www.thomann.de/gr/amt_warm_stone_12ax7_ws.htm

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να την αντικαταστήσει... δεν το βλέπω.

Μια εναλλακτική είναι. Ίσως βέβαια τα πλεονεκτήματα να είναι αρκετά αλλά ο χρόνος θα δείξει.

 

Δεν είναι πάντως η ΑΜΤ η μόνη εταιρία που βγάζει κάτι αντίστοιχο, τσέκαρε και την Jet City

http://www.jetcityamplification.com/#!retrovalves/ctjr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτο το κραγιον με ποδια παει να αντικαταστησει την αγαπημενη μας λαμπιτσα?  ::)

Γκοθού γκόμενα έχεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την αντικαταστήσει... δεν το βλέπω.

 

Εχεις δικιο σε αυτο και σιγουρα μπορει να ειναι μια καλη εναλλακτικη που αν δε δοκιμασει κανεις δε μπορει να κρινει. Αλλα γιατι οχι...? ο ηχος ειναι αρκετα υποκειμενικο θεμα και μπορω να πω οτι εχω ψηθει για μια δοκιμη... Απλα μου φανηκε λιγο περιεργο αν αναλογιστει κανεις οτι καποτε κατασκευαστηκαν ενισχυτες με λαμπες στη προενισχυση και solid state τελικους και τωρα γινεται αντιστροφα... Btw ωραιο link.

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απλα μου φανηκε λιγο περιεργο αν αναλογιστει κανεις οτι καποτε κατασκευαστηκαν ενισχυτες με λαμπες στη προενισχυση και solid state τελικους και τωρα γινεται αντιστροφα...

Ολα έχουν γίνει μεχρι τωρα. Και solid state προ με τελικό λάμπα. Είχα εγω τον Peavey Classic 212, που ήταν έτσι. Κυκλοφορούσαν αβέρτα στα 80'ς αλλά η δεινοσαυρολατρεία μας έκανε τις εταιρείες να τα κάνουν αυτά σε φτηνές σειρές για να κόβουν κόστος πλέον.

 

Ωραίο κόλπο πάντως το νέο. Τρανζίστορ σε σχήμα λάμπας! :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δίνεις 2000 να πάρεις λαμπάτο ενισχυτή και του βάζεις "λάμπες made by solid state"??? Δεν θα σας καταλάβω ποτέ εσάς τους κιθαρίστες πραγματικά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα έχουν γίνει μεχρι τωρα. Και solid state προ με τελικό λάμπα. Είχα εγω τον Peavey Classic 212, που ήταν έτσι. Κυκλοφορούσαν αβέρτα στα 80'ς αλλά η δεινοσαυρολατρεία μας έκανε τις εταιρείες να τα κάνουν αυτά σε φτηνές σειρές για να κόβουν κόστος πλέον.

 

Ωραίο κόλπο πάντως το νέο. Τρανζίστορ σε σχήμα λάμπας! :D

 

υπερβαλεις θα ελεγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα εγω τον Peavey Classic 212, που ήταν έτσι.

Δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιος ενισχυτης, ωραια πληροφορια! Εγω ειχα κανει το εξης... Συνεδεα ολη τη προικα μου (πεταλια κλπ) σε εναν Marshall mg dfx 100 τον οποιο ειχα παντα χαμηλωμενο (0) και συνεδεα την εξοδο των ακουστικων του στον Twin Reverb μου. Ειχα παρει πολυ ωραιους ηχους (τι θυμηθηκα τωρα :'() απο αυτο το set up και στην ουσια ειχα solid state preamp με τελικο λαμπα! ;)    

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δίνεις 2000 να πάρεις λαμπάτο ενισχυτή και του βάζεις "λάμπες made by solid state"??? Δεν θα σας καταλάβω ποτέ εσάς τους κιθαρίστες πραγματικά...

Χα, χα, δεν έχεις καθόλου άδικο! Απλά το promotion τους είναι ότι ο ήχος σχεδόν δεν ξεχωρίζει από τη λάμπα άρα δεν είναι καθόλου το ίδιο με έναν solid state ή έναν υβριδικό.

Το κάτα πόσον βέβαια ισχύει αυτό θα μου επιτρέψεις να έχω σοβαρές αμφιβολίες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου