Προς το περιεχόμενο

AMT Warm Stone 12AX7-WS, Solid State preamp tube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μερικα χρονια θα εχουμε apps ποιοτητας Axefx η kemper μεχρι και στα κινητά μας τι συζηταμε τωρα...το θεμα ειναι πως καποιος αντιμετωπιζει την εξελιξη:καποιοι την καλωσοριζουν ως βοηθημα για να κανουν την δουλεια τους(που ειναι η μουσικη για οποιον το ξεχνάει ;)) ποιο ευκολα,ευελικτα και χωρις να θυσιαζουν ποιοτητα και καποιοι μενουν κολλημενοι στο παρελθον περισσοτερο για ψυχολογικους λογους παρα για οτιδηποτε αλλο ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχεις καταλάβει αν αυτά τα πραγματάκια χρησιμοποιούν κάποια διαφορετική τεχνολογία που τα κάνει να ακούγονται πλησιέστερα στις λυχνίες (όπως διαφημίζονται τουλάχιστον);

Αν δεν διαφέρει ουσιαστικά από τη συνηθισμένη solidstate προενίσχυση τότε γιατί να αλλάζει κάτι αν απλά το περίβλημα γίνει από τετράγωνο σε σχήμα λάμπας (ή κραγιόν...  :D);

 

Κάπου πήρε το μάτι μου, μάλλον στις ΑΜΤ, ότι είναι JFET αλλά και πάλι δεν είναι κάτι καινούργιο. Εκτός αν αλλάζει κάτι επειδή εισέρχονται με διαφορετικό τρόπο στο κύκλωμα, οπότε αυτό θα είχε ενδιαφέρον, γι' αυτό και ρωτάω αν ξέρεις κάτι παραπάνω.

 

Δεν ξέρω πολλά παραπάνω, επομένως μην με αντιμετωπίζεις σαν εξπέρ. Από πλευράς ενίσχυσης σήματος είναι εύκολο να φτιαχτεί κάτι που θα παίζει τον ρόλο μιας λυχνίας. Το θέμα είναι να μην ενισχύει απλώς αλλά να συμπεριφέρεται μη γραμμικά όπως αυτή, και το κυριότερο να ακούγεται όπως αυτή, ειδικά έξω από ένα software environment στο οποίο τα πράγματα είναι πιο ελεγχόμενα και προβλέψιμα. Τα FET έχουν μια φήμη πως ακούγονται λίγο ή πολύ σαν tube clipping, γι'αυτό και μάλλον χρησιμοποιούνται και εδώ και σε πολλά πεταλάκια προσομοίωσης ενισχυτών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως βοηθημα για να κανουν την δουλεια τους(που ειναι η μουσικη για οποιον το ξεχνάει ;))

Οι επαγγελματίες (δηλαδή αυτοί που παίζουν σε μαγαζιά για το μεροκάματο) την έχουν καλωσορίσει την εξέλιξη και την έχουν εγκολπώσει στο παίξιμο τους. Απλά μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι εδώ μέσα κάνουμε το χόμπυ μας οπότε κοιτάμε να είναι ικανοποιημένα τα γούστα μας...  ;)

Σόρρυ για την παρένθεση συνεχίστε, παρακολουθώ το topic με ενδιαφέρων!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@superfunk και λοιπούς: γιατί πρέπει κάποια μέρα να προχωρήσουμε πέρα από τις λάμπες? Πέρα από τους πρακτικούς λόγους, αν μη τι άλλο και από την άποψη της απόρριψης ενός αρχαίου εξαρτήματος που η ανθρώπινη πρόοδος αργά ή γρήγορα θα περιορίσει την επιρροή του μόνο στην γούτσου-γούτσου γοητεία που ασκούν τα ζεστά πυρωμένα filaments (πςςςςςςςςςςςςςςςς...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως.....οι...εξελιξεις μονο εκει δεν οδηγουν....ολο και περισσοτερες "εταιριες" λυχνιων κανουν την εμφανιση τους,ολο και περισσοτερες λυχνιες κατασκευαζονται και ολο και περισσοτεροι ενισχυτες λυχνιας..εμφανιζονται στο προσκηνιο...

 

Και αφου καταφεραν οι λυχνιες να επιβιωσουν στα 80s... ;D..δεν νομιζω να τις απειλει κατι στο μελλον....

 

Οσο καιρο κραταει το vintage παρτυ...τοσο καιρο θα κρατησουν και οι λυχνιες...και δεν το βλεπω να τελειωνει...

 

Ετσι κι αλλοιως οι εφαρμογες των λυχνιων πλεον εχουν επικεντρωθει μονο στο κοσμο του hi-fi,των studio  & της κιθαρας...οποτε μιλαμε ουσιαστικα για "εξειδικευμενα  ειδη πολυτελειας" και αυτα ως γνωστον αντεχουν ....τα....παντα...(οπως καποιοι δινουν 30 χιλιαδες ευρω για ενα..κουρδιστο ρολοϊ που...χανει...και ειναι κατασκευασμενο με τεχνολογια του....1800...ετσι καποιο θα τα σκανε για μηχανηματα με λυχνιες  ;D)

 

Φυσικα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ακομα (δεν ξερω για το μελλον) ΚΑΜΜΙΑ προσομοιωση ενισχυτη δεν ακουγεται το ΙΔΙΟ καλα με εναν Bassman του 1959 ή εναν VOX AC30 ή εναν Plexi Marshall ,οταν ακουστει το συζηταμε... ;) δεν μιλαμε για μονο μεσα στην ηχογραφηση,που εκει οντως ξεγελαει πολλες φορες αλλα και ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ του....παιξιματος ;D ...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, συμφωνώ με όλα αυτά, όμως εγώ δεν εύχομαι να υποχρεωθούμε να κάνουμε αυτή την αλλαγή λόγω πχ. εκμηδενισμού της νέας παραγωγής λυχνιών. Ίσα ίσα που εύχομαι να μην υπάρξει ποτέ τέτοιο πρόβλημα έτσι ώστε η μετάβαση, αν γίνει κάποια στιγμή (που όντως θα γίνει κάποια στιγμή μέχρι το... 2300 ;D) να πραγματοποιηθεί από επιλογή και όχι από ανάγκη. Όμως από την άλλη το σκέφτομαι και ως θέμα ανθρώπινης προόδου. Και δεν είναι θέμα περιορισμένης υπολογιστικής δύναμης (για τέτοιους σκοπούς είναι υπεραρκετή) αλλά περισσότερο αφοσίωσης στην μελέτη αυτή, η οποία επόμενο είναι να μην αποτελεί τόσο επείγουσα προτεραιότητα όσο άλλες που επίσης απαιτούν funds, χρόνο, αφοσίωση και υπολογιστική δύναμη, όπως πχ. τα μοντέλα της φαρμακολογίας, της πρόβλεψης καιρικών/γεωλογικών/φυσικών φαινομένων κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια δε θα μπορουσα να φανταστω να παιζω και να εχω πισω μου μια φετα καρφωμενη στο PA. ::) :P

Προτιμω αυτα τα ασηκωτα ενεργοβορα μηχανηματα που ζεσταινουν και το χωρο... ;D Παρτε για παραδειγμα τους μπουζουκιστες που εβγαλαν στη συνταξη τους Fender τους για χαρη αλλων higher mojo συσκευων και εχουν ολοι (στα δικα μου αυτια) τον ιδιο ηχο τωρα... ψυχρο και αποστειρωμενο... 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι, απλά είδα την φατσούλα και το "κραγιόν με πόδια" και νόμιζα πως το σνόμπαρες... Εγώ είχα σημειώσει στο προηγούμενο θρεντ πως στο παρελθόν είχε πολύ πρακτική σημασία: την αντιμετώπιση προβλημάτων μικροφωνισμών της λυχνίας σε συνθήκες υψηλού clipping (ειδικά όταν είναι σε cascading gain stages όπως το είχε τότε πρωτολανσάρει/κάνει πολύ δημοφιλές η Mesa), ή κραδασμών & καταπόνησης μέσα σε ένα combo.

 

 

Ναι ισως να ηταν λιγο καπως η διατυπωση... :) Παρολα αυτα για τους combo ενισχυτες και ειδικα higher gain combo ενιχσυτες αυτη η κατασκευη μπορει να ειναι σωτηρια... ;) Αλλα νομιζω πως η θερμοτητα σε αυτους τους ενισχυτες παιζει και αυτη το ρολο της, ειδικοτερα σε καποια εξαρτηματα οπως τις αντιστασεις ας πουμε...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως θα είναι ιδιαίτερα σωτήρια - στο παρελθόν ίσως να ήταν γιατί το πρόβλημα ήταν υπαρκτό. Μετά όμως ο σχεδιασμός των ενισχυτών βελτιώθηκε σε καίρια σημεία (πχ. καλύτερη στήριξη της καμπίνας και των λυχνιών για αποφυγή συντονισμών και μεταφοράς τους σε αυτές, καλύτερη διαχείριση του μεγάλου gain που πολλές φορές δέχονται οι προενισχύτριες κλπ), κι έτσι τα προβλήματα αυτά έγιναν σπάνια. Απόδειξη πχ. ότι και το ίδιο το fetron που έλεγα στο προηγούμενο θρεντ όχι μόνο δεν αποδείχθηκε ιδιαίτερα χρήσιμο αλλά και οι ιδιοκτήτες των Mark 2 Boogies στην πλειοψηφία τους το απεχθάνονταν (εγώ θα ήθελα να έχω ένα για να βάλω στον δικό μου, αλλά μόνο για συλλεκτικούς λόγους). Είναι απλά θέμα μάρκετινγκ ενός προϊόντος που προσπαθεί να βρει το χώρο του στην αγορά θέλοντας να πείσει για την χρησιμότητά του, η οποία είναι αμφίβολη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μη καταργηθει και η βιδα, ο τροχος, η μπαλα,η ...μπυρα  :P

 

παντως το θεμα μη ξεχναμε οτι δεν ειναι μονο το πως ακουγεται.. ...... ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου